ברוב המקרים בהם מתגלים גידולים סרטניים אצל בעלי החיים שלנו, יש לנו נטייה לחשוב על כך שהניתוח עלול להיות הרסני, אם לא קטלני, עבורם. במקרה של סנופ, כלב מסוג אמסטף שהגיע לפני כשלושה שבועות לבית החולים הווטרינרי בהרצליה, בעקבות התפתחות של גוש בלסת התחתונה בחלקה הקדמי, זה לא היה כך.

עוד ב-mynet:
מי חתך לכלבת הלברדור את הרגליים?
חיי כלב: 100 אבנים בדרכי השתן
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

לפני כארבעה חודשים הדר פיורנטינו, הבעלים של סנופ בן השש, שמה לב שהוא הפסיק לאכול. "לקחתי אותו לווטרינרית שאמרה לי כי הוא חולה סרטן ועשתה לו כל מיני עקירות, אבל שום דבר לא עזר", היא מספרת.

בבית החולים הווטרינרי בהרצליה עשו בדיקות נוספות. "הגענו למסקנה שצריך להוריד את הגידול הזה, כי יש לו מאפיינים פולשניים מאוד", אומר ד"ר שחר ברוך מבית החולים. "עשינו בדיקת סי.טי, שהראתה בדיוק את גבולות הגידול, ולפי תוצאותיה תכננו הסרה חלקית של הלסת התחתונה".

למעשה, אם תרצו להקביל את הסיטואציה לבני אדם, סנופ עמד לעבור ניתוח להסרת הסנטר. "זו למעשה הייתה הסרה של שמונה שיניים, כולל שני הניבים הגדולים, וקיצרנו לו את הלסת בשבעה סנטימטרים", מספר ד"ר ברוך.

בני משפחת פיורנטינו היססו אם לנתח את סנופ. "הם חששו שלא יוכל לאכול וגם איך ייראה לאחר ניתוח כזה", ממשיך ד"ר ברוך. "מה שעשינו הוא פשוט שיחזרנו את החניכיים בחלק הזה כדי שיהיה לו מבנה סביר, רק קצר יותר, עם הרבה פחות שיניים. והתוצאה הייתה מאוד יפה, אחת המוצלחות שראינו".

מדובר בניתוח לא נפוץ, ולא נעשו הרבה כאלו בארץ. "זו פרוצדורה שהרבה אנשים חוששים ממנה", אומר ד"ר ברוך. "אבל אפילו הבעלים של סנופ מעידה שאף אחד ברחוב לא שם לב לשינוי שחל בכלב לאחר הניתוח".

פיורנטינו נשמה לרווחה לאחר שקיבלה את כלבה בחזרה במצב טוב. "הוא לא נראה כאילו עבר את הניתוח", היא אומרת. "למזלנו, לא רואים עליו כלום. לא רואים שחסר לו חלק בלסת, או שהלשון שלו משתרבבת החוצה. חוץ מזה, הבריאות שלו מצוינת. ממש לא חשוב לי איך הוא נראה. עיקר החשש שלי היה שהוא לא יוכל לאכול. השיניים אצל הכלב, כידוע, זה חלק מאוד חשוב, אבל למזלי הכל בסדר".