הכניסה לחופי הים של הרצליה אמנם מתאפשרת בחינם לכל המעוניין, אלא שבדיקה של "ידיעות השרון" מגלה כי בחלקם הרחצה מותרת רק לבאי המסעדות בחוף. כך, מי שלא שוכר כיסאות ושמשייה, לא יכול למצוא מקום מותר לרחצה. התוצאה, עלויות גבוהות לבילוי משפחתי בחופי הים. "פשוט הפסקנו להגיע לים בסופי שבוע", סיפרו השבוע תושבים.

בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

כמעט עשר שנים חלפו מאז החליטה מערכת המשפט בישראל כי חופי הים לאורכה של המדינה שייכים לכלל הציבור ולכן לא ניתן לגבות תשלום עבור דמי כניסה אליהם. ואכן, בפועל, לאורך חופיה של הרצליה כבר מזמן חדלו מהמנהג המעיק, אלא שבין כניסה חופשית לחוף הים לבין בילוי חינם כך מסתבר, ישנו פער משמעותי.

בדיקה של "ידיעות השרון" השבוע מגלה כי השהות בחופי הים רחוקה מלהיות בחינם ולרוב לא מתאפשרת כלל. "כל הנושא של חוף הים הפך לסיוט מבחינתנו", מספר ש' (45) תושב העיר ואב לשלושה ילדים שנוהג לבלות עימם בחוף השרון, "זה מתחיל כבר בשלב החנייה. בניגוד לשנים קודמות, העירייה ביטלה מסביב לחוף את כל מקומות החנייה בחינם ומפעילה גם בשבתות שורה של פקחים. לא נותרה ברירה אלא לשלם בין 10 ל- 20 שקלים ולפעמים אפילו יותר".

נאלצים לשלם בחופי הרצליה (צילום: עידו ארז)

אבל זו רק ההתחלה. למתרחצים מסתבר, לא נותר מקום פנוי לרחוץ בו אלא רק בשטחים שהושכרו למפעילים, כך שללא שימוש בכיסאות או מיטות שיזוף בעלות כספית, לא נותר מקום לרחוץ בו ולקבל שירותי הצלה. "הלכתי עם שתי הנכדות שלי לחוף השרון. המציל הורה להתרכז בכיוון אחד, ליד המסעדה. לא היה לנו מקום לשבת מבלי לשלם", סיפרה אליס אלתי תושבת העיר, "הבאנו כיסאות משלנו, אבל לא היה איפה לשים אותם. יש להם מסעדה, יש להם שטח, אבל למה הם על כל החוף?. לא הסכמתי לשלם על הכיסאות והשמשייה, חיפשנו סככה במקום שהילדים יוכלו להיכנס למים, ולא הצלחנו למצוא כזו. בסוף נאלצנו לחזור הביתה".

תושב אחר הוסיף: "העירייה איפשרה לשורה של מפעילים בזיכיון להשכיר שמשיות, כיסאות ומיטות שיזוף לאורך החוף. הם ממוקמים ממש עד קו המים ולא מותירים חלקה פנויה. מסוכת המציל הסמוכה צועקים המצילים כי המקום המותר לרחצה הוא בדיוק זה שמול הכיסאות והשמשיות בתשלום ולא שום מקום אחר".

מחירה של שמשייה שכזו בין 10 ל-20 שקלים ומחירו של כל כיסא, דומה. עבור משפחה ממוצעת הכוללת זוג ושלושה ילדים, מדובר בהוצאה לא מבוטלת. "בשבת המחירים גבוהים יותר", מוסיף ש', "וכששוכרים כיסאות צריך גם להזמין אוכל וזה יוצא פשוט עסק יקר. אני לא מבין למה אי אפשר ליהנות מהבילוי הישן של אבטיח מהבית על חוף הים? הפסקנו פשוט להגיע לים".

מסיור של "ידיעות השרון" בחופי הים בסוף השבוע האחרון עולה כי מצב דומה מתרחש גם בחופי אכדיה (חוף הנכים) למרות שלאורך חוף אכדיה הדרומי ניצבת
שורה של שמשיות הצללה בחינם לרווחת הציבור. אזור הרחצה המותר על ידי המצילים הוא דווקא זה הממוקם בדיוק מול כיסאות ושמשיות המסעדה הסמוכה, אלו עבורם נאלצים המבלים לשלם.

"זו לא הפעם הראשונה שנכפה עלינו תשלום של 50 שקל עבור כיסאות ושמשייה רק כדי שתהיה לנו את הזכות להשגיח על ילדינו בזמן שהם נכנסים למים", סיפר תושב שנכח במקום, "המצילים לא מאפשרים רחצה בשום מקום אחר, אז אנחנו משלמים, משלמים עוד ומחכים שהקיץ הזה כבר ייגמר ואיתו ההוצאות הכבדות. חבל שהעירייה לא מפקחת על כך שאזור הרחצה לא יהיה קשור במסעדה ושזו לא תעשה רווח על חשבון אזרחים שבסך הכול רוצים ליהנות מהים שלהם".

מעיריית הרצליה נמסר בתגובה: "המצילים מפנים את המתרחצים למקומות המותרים לרחצה לאור אחריותם על שלומם ובטיחותם. מיקום הכיסאות והשולחנות לא השתנה בחמש שנים האחרונות. נושא ההשתלטות מטופל ותוגבר האכיפה".