בתקופה החמה ביותר של השנה, ממש כמו בני האדם, גם הכלבים סובלים מחום. אך מעבר לסבל, החום הנורא עלול לסכן את חייהם של בעלי החיים, אפילו עד כדי מוות.

כלבו של שי מזרחי מהרצליה ברח לפני כמה שבועות מביתו. הכלב אייל בן ה-6 חזר לאחר כמה שעות, כשהוא מתנשף בכבדות. "הוא נראה פשוט מעולף, התנשם בכבדות, הלשון שלו הייתה בחוץ וזה היה מלחיץ. אחרי 40 דקות, הוא עדיין לא נרגע", מספר מזרחי.

בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

מזרחי התקשר לווטרינר שלו והביא את כלבו למרפאה. כשהם הגיעו לוטרינר, לכלב היה חום של 43.9 מעלות. חום גוף תקין של כלבים, יש לציין, הוא בדרך כלל בין 38 ל-39 מעלות, משמע, חום גופו של אייל היה הרבה מעבר לנורמה. "הווטרינר הדליק את המזגן, שפך על הכלב מים קרים ושם עליו קוביות קרח. הוא אמר שנהיה חייבים לאשפז אותו כי יש חשש לפגיעה מערכתית", מוסיף מזרחי.

"כלבים במצבים כאלו בדרך כלל לא שורדים", אומרת ד"ר תמר עמית מבית החולים הוטרינרי בהרצליה. "החום הכי גבוה שנתקלתי בו אצל כלב היה 43 מעלות, ומדובר במקרה נדיר".

אייל קיבל מנות דם רבות, והוא מאושפז כבר שלושה שבועות. בבית החולים אומרים כי הוא יצא מכלל סכנה. "לקח לו שבוע לצאת מזה", אומרת עמית. "הוא
הקיא ושלשל, והוא נותר עם פגיעה בכליות, שזה דבר נפוץ במקרים כאלה. הסיכויים שלו להחלים מאוד גבוהים, ואנחנו מקווים שהוא לא יצטרך דיאליזה. הכליות מתפקדות, ובעזרת נוזלים אנחנו משקמים אותו".

אם אתם מפחדים שגם לכלבכם זה יקרה, כדאי שתדעו כמה דברים. מסתבר שעונות המעבר הן המסוכנות יותר ובעלות פוטנציאל יותר גבוה עבור הכלבים לקבל מכת חום, מאחר ולוקח לכלבים זמן להסתגל לטמפרטורות. לגזעים פחוסי האף קשה יותר להתנשם, והם נמצאים בסכנה יותר גדולה ומהר מאוד מגיעים למצב של מכת חום. בימים חמים עדיף לא לצאת לטיולים ארוכים ולעשות את עיקר הטיולים מוקדם בבוקר או מאוחר בלילה.

"יש לשים לב אם אחרי טיול ארוך הכלב מתנשף הרבה", אומרת עמית. "אחרי עשר דקות, הכלב לא אמור להתנשף בכבדות. אם הכלב נראה אפתי או מקיא, צריך לקחת אותו לווטרינר בדחיפות".