"הבן שלי נגרר למקום אפל. אני גבר מת מהלך. הפסקתי להאמין בבורא עולם, אני מוחה בפני אלוקים שיחזיר לי את הבן שלי, הבן שאנשים לקחו אותו ממני בשם הדת. זו לא דת, זו כת". במילים חדות אלו מתאר משה (שם בדוי), את מה שעובר עליו מאז החל לדבריו בנו בן ה-17 ללמוד במדרשת רזיאל בהרצליה, תחת ניהולו ולימודיו של הרב ידידיה הבה.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השרון"

מה שהתחיל בשיעור תורה תמים במדרשה, הפך לדברי האב במרוצת הימים לשמירת שבת ומשם לעזיבת הלימודים בתיכון ומעבר ללימודי יום בישיבה מחוץ לעיר ולהתנגדות נחרצת להתגייס לצה"ל.

משה לא לבד בסיפור הזה. ל"ידיעות השרון" הגיעו השבוע עדויות נוספות של הורים חילוניים שילדיהם נקלעו לאותה מדרשה והחלו לדברי ההורים לשנות את אורח חייהם בקיצוניות ולהתרחק מהמשפחה. השבוע הוגשה תלונה במשטרה נגד הרב ידידה הבה והוא זומן לבירור.

במאבק ההורים להשבת ילדיהם הביתה מעורבת גם ראש העירייה יעל גרמן, שבדקה את הנושא, רתחה מזעם ורמזה כי מדובר לכאורה בכת. "נפעל בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותנו בכדי למנוע עבודת הכתות בעיר", אמרה השבוע גרמן.

את המדרשה שהוקמה לזכרו של הנער רז חג'ג' ז"ל שנרצח לפני ארבע שנים, מנהלים הרב ידידיה הבה שמעביר את שיעורי התורה, ואושרי חג'ג', אחיו של רז. מדובר במדרשה שהיא חלק מרשת של ישיבות ומדרשיות אותן מנהל הרב חיים פוקס, כאשר הסמכות העליונה במדרשת רזיאל היא הרב דוד גרוסמן, מנהל מוסדות 'מגדל אור' וחתן פרס ישראל בעבר. ל"ידיעות השרון" אמר השבוע הרב גרוסמן כי הוא מזועזע מהמקרה והבטיח לטפל בנושא. "איני מוכן שילדים יצאו נגד הוריהם ולא יתגייסו לצבא", הדגיש הרב.

ההורים מצדם מבטיחים לעשות הכול, אך חוששים שזה חזק מהם. "אנחנו לא בטוחים שנצליח להחזיר את הילדים שלנו, אבל אם נוכל להציל משפחה אחת נוספת מהרס, עשינו הרבה", אמר השבוע יוסי (שם בדוי), אב נוסף שבנו בן ה-15 לומד במדרשה ומבקר לעתים קבועות בישיבה מחוץ לעיר.

"זה לא הילד שגידלתי"
משה מרגיש שבכל יום בנו הולך ומתרחק ממנו. הוא ניסה לדבריו כבר הכול, פנה לעירייה, למשטרה ולייעוץ פסיכולוגי ובכל זאת לא מוצא נחמה. הסיפור שלו התחיל לפני שנתיים, כמו מה שנראה אז פעילות חברתית. "לפני שנתיים הבן שלי, היום בן 17, סיפר לי שהוא עבר בשכונה והרב ידידיה הבה פנה אליו ושאל אותו אם הוא מוכן לבוא איתו לבית הכנסת, להשלים מניין", החל לספר משה, "במדרשה הוא הרגיש טוב. קנו לו ולשאר הילדים כיבוד, פינקו אותם והיום אני יודע שהצליחו לקנות אותו".

צילום: מתוך סרטון של המדרשה

הצעד הבא היה כשבנו של משה בא ואמר לו שהוא רוצה להתחיל ללכת לשיעורים. "אמרתי לו שילך כי לא האמנתי שיש בזה פסול", מסביר משה, "פעם בשבוע הוא הלך למדרשה בשעות הערב והכול היה בסדר".

אלא שלפני חודשים ספורים נחתה מבחינתו המכה. הילד הודיע, לדברי האב, שהוא מפסיק את לימודיו בתיכון והולך לישיבה ובשום אופן לא מוכן להתגייס לצבא. "היינו בשוק. לא הבנו איך הגענו לזה. פתאום גיליתי שהבן שלי נסע מספר פעמים עם הרב ידידיה ונערים נוספים לישיבה מחוץ לעיר, מבלי שידענו.

"לפני חודשיים הוא החל לדבר פתאום על שמירת שבת ואז לפני חודש הגיעה הפצצה האמיתית - הוא אמר לי שהוא עוזב את התיכון והולך ללמוד בישיבה".

משה התנגד מיד. "אמרתי לו שעל גופתי המתה הוא יעזוב את הלימודים, אבל זה לא עזר. הוא לא היה מוכן לשמוע. התחננתי בפניו שלפחות יסיים את התיכון ואז יעשה מה שהוא רוצה, אבל הוא אמר שלימודים זה הבל הבלים והוא לא מוכן לחזור לתיכון. פתאום שמעתי את הבן שלי אומר דברים שלא האמנתי שהוא אומר. זה לא הילד שאני גידלתי".

מה הוא אמר?
"משפטים כמו: "'אני לא צריך ולא רוצה להתגייס וגם ביום הזיכרון לא אעמוד בצפירה, כי זה מנהג של גויים'. נדהמתי. הכניסו בהם פחדים. הוא אמר לי שאם לא ישמור שבת יקרו לו דברים רעים. לא הצלחתי לשכנע אותו אחרת. אני שיכולתי לשוחח עם הבן שלי בכל שעה על כל דבר, לא יכול לדבר איתו היום", אומר משה בקול חנוק ועיניים דומעות, "היינו משפחה נורמטיבית. לא האמנתי שזה יקרה לנו".

משה ניסה לדבר על לבו של בנו ולנסות להסביר לו שהוא טועה בדרך, אבל דווקא אז הבין איזה מרחק נפער ביניהם. "התייעצתי עם אנשי דת ופסיכולוגים שהציעו לי לעטוף אותו באהבה. ניסיתי את זה, אבל כל דבר שאני עושה, כל מילה טובה שאני אומר לילד, אני שומע אותו אחר כך מדבר עם הרב ואומר לו בדיוק את מה שאמרתי לו. זה הגיע לרמה חולנית. אני מרגיש ששינו את הבן שלי מקצה לקצה והוא הולך נגדי. הוא החל לדבר בשפת התנ"ך ואני לא מבין מה הוא אומר. הוא אומר לי שיקרו לי דברים רעים, כי אני לא מדבר יפה על הרב. אני מרגיש שהוא שונא אותי. גנבו לי את הילד".

ב