תוכניות לחוד ומציאות לחוד: לפני כשנה החליטה עיריית הרצליה לשמר את מבנה הרפת הממוקם בצומת הרחובות נתן אלתרמן וז'בוטינסקי בעיר, שהיה לנוף ילדותם של רבים מבני העיר. אלא שבסוף השבוע שעבר, גילו התושבים לתדהמתם כי המקום נהרס.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השרון"

בחודש יולי 2010 פרסמה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה את החלטתה ליזום תוכנית לשימור האתר 'מבנה הרפת'. על פי התוכנית נקבע כי תיאסר הריסת המבנה וייעודו של שטח המתחם כולו ישונה משטח ציבורי פתוח לשטח למבני ציבור. הוחלט כי התכליות המותרות בו תהיינה בהתאם לתוכנית המתאר 352 א' לרבות מוזיאון, גלריה או כל פעילות תרבותית אחרת כמו גם לשימושים נלווים דוגמת בית קפה.

ההחלטה על השימור התקבלה בשמחה ובעירייה הסבירו כי ההחלטה נובעת מקירבתו הגיאוגרפית של המבנה ל"בית קינן", שהיה חלק מנוף ייסוד העיר. עוד מציינים בעירייה כי הבינו שגם מבנה הרפת הישן חשוב למתחם ותורם לאיכותו.

אך מי שחלף בימים רביעי וחמישי שעברו בצומת הרחובות גילה דחפורים שעמלים במרץ על הריסת המבנה. בתוך פחות מ-48 שעות נהרס המבנה לחלוטין ואף הספיקו לפנות את הריסותיו. כל זכר להיסטוריה המפוארת של המקום, בין הסממנים האחרונים שנותרו בעיר לימי הקמתה הראשונים, נמחק כאילו לא היה מעולם.

"זה עצב גדול ואכזבה עצומה", סיפרה תושבת העיר שחלפה במקום, "כל מי שגדל והעביר את חייו כאן באזור התרגל למראה המבנה העתיק. לצד הבנייה המרובה שהתרחשה כאן בשנים האחרונות, היה המבנה כמעין עדות לימים רגועים יותר. הימים שבהם היה אפשר להסתובב באזור באופן חופשי, ללא מכוניות ולטייל בין דיונות החול העצומות שאפיינו אותו. למרות שהוא היה מוזנח, הייתה תקווה ואמונה שישקיעו בשיקום ובשיפוץ שלו למען הדורות הבאים. חבל שביום בהיר אחד החליטו להרוס אותו".

מעיריית הרצליה נמסר: "ועדת השימור העירונית המליצה על שימור המבנה מכיוון שראתה בו השלמה לחצר בית קינן וחשיבות מתחמית. תוכנית השימור ביקשה להכניס שינויים בגובה ריצפת הבניין כתוצאה מאילוצי ניקוז, אך הוועדה המחוזית סירבה להם. כמו כן, לשכת התכנון המחוזית סברה כי מן הראוי למקם במבנה שימושים התואמים את מהות המבנה (רפת), בניגוד לכוונת הוועדה למקם במבנה גלריה ובית קפה. על כן החליטה הוועדה המקומית לוותר על שימור המבנה".