הרצליינים רבים נוהגים לפקוד את חוף סידנא עלי, הידוע גם כ"נוף ים", מדי סוף שבוע. המבקרים המתמידים בוודאי רגילים לראות מאות מוסלמים, המגיעים מכל רחבי הארץ למסגד הוותיק שהוקם מעל קו החוף בשנת 1481. המסגד נחשב בדרך כלל למקום שקט ולאחד מהמוסדות המיתולוגיים בעיר הרצליה, אך לאחרונה משהו מפר את השלווה.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השרון"

סכסוך קשה בין שני פלגים במסגד מוביל לקטטות, צעקות, ויכוחים, אלימות מילולית ופיזית, תלונות במשטרה, מעצרים וצווי הרחקה, שכעת הם חלק משיגרת היום החדשה של המסגד, הכל כתגובה למינויו של אימאם חדש למקום.

המתפללים כועסים, חלקם אף מעדיפים שלא להגיע, תפילות מתבטלות ואחד השייח'ים, עבדאללה בדיר, שנשא דרשות במסגד ב-20 השנים האחרונות, אפילו מצא את עצמו מאחורי סורג ובריח ומורחק מהמסגד. "מתנכלים לי", אמר השבוע בדיר, "תמיד עבדנו בשיתוף פעולה עם המתפללים, עם המשטרה ועם העירייה, אבל עכשיו אני כבר לא יודע מה יקרה".

מינוי במחלוקת
פרשת הסכסוך הקשה החלה כבר לפני כשלושה חודשים אז נכנס לתוקף מינויו של השייח' נאשף בילאל, תושב טייבה, לאימאם מסגד סידנא עלי, וזאת לאחר שזכה במכרז לתפקיד, שפורסם על ידי משרד הפנים וגבר על כעשרה מתמודדים מולו.

מינויו של השייח' בילאל לתפקיד העלה את כעסם של האימאמים המכהנים, אחד מהם הוא עבדאללה בדיר, תושב כפר קאסם, שמילא את התפקיד בשנים האחרונות, בהתנדבות, בתפילות מדי יום שישי.

המכרז שיצא על ידי משרד הפנים פורסם לאחר שנים בהן דרשו אלפי מתפללי המקום את מינויו של אימאם קבוע, שיוכל לשאת דרשות בכל חמש התפילות היומיות. למכרז, שפורסם בחודש ספטמבר, ניגשו כעשרה מועמדים שונים, מכפר קאסם, טייבה, טירה, יפו ולוד. בדיר עצמו לא ניגש למכרז מאחר שהביע את התנגדותו לפרסומו ולא עמד בתנאים הנדרשים.

בסוף חודש פברואר האחרון הוכרז השייח' בילאל כזוכה במכרז והוא נכנס לתפקידו. אך למעשה, מאז שמונה כבר לפני כמעט חצי שנה, הוא טוען שלא נותנים לו לבצע את תפקידו. מינויו הובילו לסערה ומהומה שמסרבת לשכוך.

"בדיר מילא את תפקיד הדרשן במקום במשך תקופה ארוכה בהתנדבות, אבל רק בימי שישי", אומר בילאל השבוע. "המינוי שלי הוא מטעם משרד הפנים ואני מגיע כל יום מלבד יום אחד בשבוע. להבנתי, בדיר מתקשה לקבל את המינוי והוא טוען שהוא בעל הזכות לשאת את הדרשות במקום בשל הוותק הרב שלו. דיברתי איתו ואמרתי לו שניתן לפתור את הדברים בינינו, אך הוא לא הסכים והעדיף לפעול בדרך אחרת".

בילאל מוסיף ואומר כי לפני חודש, הסכסוך בין השניים הגיע לכדי אלימות. לדברי בדיר, לא היו כלל מקרי אלימות.
"כשעליתי לדרשה הוא הוריד אותי בכוח מהבמה והתחיל לצעוק ולאיים עליי", טוען בילאל, "הגשתי נגדו תלונה במשטרה והמשטרה הוציאה לו צו הרחקה. לפני כשבועיים עליתי שוב לדרשת יום שישי ואז סגרו לי את מערכת ההגברה, חטפו לי את המיקרופון ולא איפשרו לי לשאת את דרשת התפילה. זו פשוט בושה גדולה מה שהיה כאן, ומנוגד לדת. זה מנע את המשך קיום התפילה של יום שישי, וזה אסור.

"זה גם פוגע במתפללים. בתקרית שהייתה לפני שבועיים האנשים שהגיעו להתפלל כעסו והתלוננו כי הם מגיעים למקום שאמור להיות שקט ורגוע. אני לא מצטער שמוניתי לתפקיד, אני רק מצטער שהיינו צריכים להגיע עד למשטרה, כי יכולנו לפתור את הבעיות בהידברות".

חילול הקודש
עבדאללה בדיר כיהן בתפקיד האימאם למעלה מ-20 שנה בהתנדבות, אך רק בימי שישי. מזכיר עמותת סידנא עלי, זיאד עויאסת מספר כי העמותה ביקשה שימונה לתפקיד מישהו קבוע כדי שיוכל לספק דרשות לכל המתפללים. "רק בימי שישי מגיעים למקום בין 700-1,000 מתפללים מכל הארץ, ובמהלך השבוע מגיעים 300-400 מתפללים מדי יום", אמר עויאסת, "אנחנו צריכים לספק להם מישהו שיישא את הדרשות באופן קבוע, כי יש חמש תפילות ביום".

בדיר, כך מספרים במסגד, לא קיבל ככל הנראה בעין יפה את המינוי של האימאם החדש, השייח' נשאף בילאל, משום שהוא לא יכול היה להתמודד לתפקיד מאחר שלא עמד בדרישות הסף.

"הוא החליט ככל הנראה לקחת את החוק לידיים ומנסה, כולל שימוש לכאורה באלימות פיזית ובאלימות מילולית, לעצור את תפקודו היומיומי של האימאם החדש ובכך הוא מפריע למתפללי המקום", אמר עויאסת. "מדובר במסגד שקט, שעובד בשיתוף פעולה עם העירייה ואף פעם אין לנו בעיות עם המשטרה. אך פתאום נוצר מצב שאנחנו צריכים לערב את המשטרה.

"אני דואג לגורלו של המסגד, צריך לזכור שמדובר במקום עתיק, מקום קדוש למוסלמים בו קבור הקדוש עלי בן עולים, שהיה לוחם מוסלמי, והסכסוך הזה מעיב על המשך פעילותו של המקום ועל עתידו וגורלו. בדיר כועס כי אחרי למעלה מ-20 שנה לקחו לו את המינוי, ואולי הוא מרגיש שזה מוריד מהכבוד שלו. הוא מפריע ל