130 משפחות בתחנת המוניות בהרצליה פיתוח נמצאות באי ודאות בעקבות זכייתה של חברת מוניות מתל אביב במכרז להפעלת התחנה. הנהגים בתחנת פיתוח, שנמצאים בתחנה כבר 23 שנים, לא מאמינים שבקרוב ייאלצו לפנות את מקומם לטובת חברה מחוץ לעיר.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השרון"

הם מפנים אצבע מאשימה כלפי עיריית הרצליה שוויתרה עליהם לטענתם ובמחאה הם מתכוונים לצאת בסוף השבוע לצמתים לחסום את כבישי העיר. "העירייה משאירה עשרות משפחות ללא פרנסה", אמר השבוע מנהל התחנה בני מלר, "אנחנו נלחמים על הבית שלנו, על הפרנסה שלנו ועל מה שבנינו במשך שנים במו ידינו וכעת העירייה רוצה לגזול מאיתנו".

לפני 23 שנים, הוקמה תחנת המוניות בהרצליה פיתוח במבנה ברחוב גלגלי הפלדה שבאזור התעשייה. העירייה העניקה לתחנה רישיון עסק לצמיתות. ברבות השנים צברה התחנה הקטנה מוניטין עד שלפני שנים ביקשו בעירייה מבעלי התחנה לפנות את המבנה ולהמשיך לפעול מהחניות הייעודיות הסמוכות לו. בעלי התחנה הסכימו להעביר את המבנה לעירייה וגילו כי שלוש שנים לאחר מכן העירייה לא עשתה בו כל שימוש.

"אחרי שלוש שנים שהמבנה עמד ריק, החליטו בעירייה להוציא מכרז להפעלת הביתן", אמר מלר, "אנחנו היחידים שניגשנו כי כולם ידעו שזה שלנו ויש הגמוניה בין התחנות בהרצליה שאחד לא מפריע לשני".

כך, במשך תשע שנים ושלושה מכרזים אותם פרסמה העירייה היו אלו מוניות פיתוח שניגשו וזכו, כל זה כשהם ממשיכים להחזיק בידם את רישיון הפעלת העסק לצמיתות, חתום בידי העירייה. אלא שבחודש מרס השנה, הכול השתנה. העירייה פרסמה מכרז חדש 'לניהול תחנת מוניות באזור התעשייה בהרצליה'. אלא שהפעם מלבד מוניות פיתוח ניגשה למכרז חברת מוניות מתל אביב.

"הפעם ניגשה חברה נוספת שאיננה קשורה לעיר והציעה כמה אלפי שקלים יותר ממה שאנחנו הצענו", הוסיף מלר, "זו תחנה שיש לה 600 מוניות. בכל הרצליה יש 300 מוניות בלבד. הם לא תושבי העיר, אין להם קשר לכאן ויש ארבע תחנות שנמצאות בגללם עכשיו בסכנת סגירה".

מלר מספר כי כבר במועד פרסום המכרז נפגש עם סגן ראש העירייה על מנת למצוא פתרון לאיום האבטלה המרחף מעל ראשי נהגי המוניות. "הוא השיב שאין מה לעשות. בחודש אפריל נפגשנו עם יעל גרמן והיא הבטיחה שהיא תעמוד על כך שהמכרז יבוטל".

אלא שלמרות זאת, לאחרונה קיבלו נהגי המוניות דרישה לפנות את המקום תוך עשרה ימים. כצעד מחאה אחרון מתכננים נהגי המוניות מהעיר הפגנה המונית. "אנחנו מתכוונים לעשות שיירה של מוניות שתיסע בסוף השבוע ברחובות, היא תעבור בעירייה ובבתים של גרמן וסגנה יונתן יסעור. כל התחנות בהרצליה שותפות למאבק. אין אף עיר בארץ שבה תחנה מעיר אחרת נכנסת ומשתלטת בחסות העירייה".

מעיריית הרצליה נמסר: "העירייה מחויבת לפעול על פי חוק המכרזים שאינו מאפשר העדפת תושבי העיר. אנו מבינים את מצוקת הנהגים והעירייה ניסתה לכנס שוב את ועדת המכרזים לדיון בתוצאות המכרז, אך לצערנו, חוות הדעת של היועצת המשפטית לגבי הוראות החוק הינה חד משמעית".