לאן נעלם ילד בן 10, תלמיד החינוך המיוחד, שבית המשפט הורה על אשפוזו הכפוי במוסד פסיכיאטרי? זאת בדיוק השאלה אותה שאלו בשבוע שעבר פקידת סעד מטעם עיריית הרצליה ושוטרי משטרת גלילות, שהגיעו לבית הוריו של הילד על מנת להוציאו, בצו בית משפט, למטרת אשפוז כפוי בבית חולים פסיכיאטרי.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השרון"

תחילתה של הפרשה כבר בשנה שעברה, לאחר שהקטין הוכרז על ידי שירותי הרווחה העירוניים כמי שזקוק למסגרת חוץ ביתית לצורך טיפול בו. ההחלטה התקבלה בעקבות דיווח על היעדרויות רבות של הקטין מבית הספר ודיווחים כי מדובר בילד הנוהג באלימות פיזית ומילולית קשה והמסכן את עצמו.

הוריו של הקטין התנגדו להוצאתו מהבית ובחודש מאי האחרון, בעקבות פנייה של עיריית הרצליה לבית המשפט, החליט בית המשפט המחוזי בתל אביב על אשפוזו של הילד בבית חולים פסיכיאטרי מרוחק מביתו, לצורך מתן טיפול נפשי לקטין.

הוריו של הילד, שהתנגדו להוצאתו הכפויה של הילד מביתו, ושדרשו כי הילד יטופל במסגרת קהילתית יומית ללא צורך באשפוזו, ערערו אל החלטת בית המשפט וביקשו את עיכוב ביצוע ההחלטה. בקשת עיכוב ביצוע החלטת האשפוז הכפוי, שהוגש על ידי עו"ד עמיקם הדר, התקבלה על ידי בית המשפט אך בשבוע שעבר, בדיון שהתקיים על הערעור בהחלטה, נדחתה בקשת ההורים ובית המשפט הורה על אשפוזו המיידי של הילד.

הוריו של הילד טוענים כי עיריית הרצליה מיהרה לממש את החלטת בית המשפט עוד בטרם נודע להם על ההחלטה ועוד בטרם ניתנה להם האפשרות לערער עליה וזאת בעקבות התנכלות אישית מצידה של פקידת הסעד מטעם העירייה.
בשבוע שעבר הגיעו כאמור פקידת הסעד, מלווה במספר שוטרים, לבית המשפחה, במטרה לאתר את הילד ולהעבירו לאשפוז, אך הילד לא נמצא בביתו ומאוחר יותר נעלם יחד עם אימו.

"פקידת הסעד פעלה באופן מיידי לביצוע החלטת בית המשפט עוד בטרם זו הובאה לידיעתנו", מסביר עו"ד הדר שהגיש, מיד עם היוודע החלטת בית המשפט המחוזי, בקשת עיכוב ביצוע דחופה וערעור נוסף לבית המשפט העליון.

"דחיית הערעור שהוגש לבית המשפט המחוזי נומקה בכך שההורים לא מצאו לקטין מסגרת של טיפול יום וזאת לאחר שבית המשפט נעתר לבקשת ההורים בדיון הקודם למצוא לקטין מסגרת טיפולית בצורת אשפוז יום. להורים ניתנה שהות לצורך מציאת מסגרת חלופית לאשפוז מלא למשך שלושה ימים בלבד ובהתחשב במכלול הנסיבות, מדובר בשהות קצרה עד מאוד".

בדיון שהתקיים בסוף השבוע האחרון בבית המשפט העליון קיבל השופט דנציגר את בקשתו של עו"ד הדר ועו"ד חדווה שפירא, המייצגים את הקטין ואת הוריו, ונתן צו עיכוב ביצוע ארעי לאשפוזו של הקטין וזאת עד לדיון והחלטה סופיים בעניין הערעור.

מעיריית הרצליה נמסר: "מאחר ומדובר בצנעת הפרט אין באפשרות העירייה להגיב על התלונות".