יום רביעי שעבר , השעה 7.00 בבוקר. אבי (שם בדוי) נער בן 13 ישן שינה עמוקה. אביו שותה את כוס הקפה שלו ואמו תולה כביסה בגינה. זה נראה כמו יום שיגרתי לכל דבר, בו ההורים הולכים לעבודה והילדים לבית הספר, אלא ששיגרת הבוקר נקטעה כשלפתע נעצרה מכונית בפתח הבית, ממנה יצאו שלושה גברים וביקשו לערוך חיפוש. הם ציינו שהם ממחלק הנוער ושאבי הנער מזומן לחקירה.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השרון,

באותו שבוע באחת מחטיבות הביניים בהרצליה נגנבו כספים ומכשיר סלולארי מתיקי תלמידים. בנוסף, תלמידים התלוננו כי מאיימים עליהם על מנת להשיג כרטיסים למסיבה בחינם, מה שבשפה המשפטית נקרא: סחיטה באיומים. לטענת הוריו של אבי, הנהלת החטיבה ראתה בו חשוד עיקרי ללא הוכחה ופנתה למשטרה.

חטיבת הביניים הגישה תלונה במשטרה. החוקרים שהגיעו לבית של אבי עשו חיפוש בבית, באישור ההורים ולמרות שלא נמצא כלום, התעקשו לקחת את אבי לחקירה. "זה היה מפחיד", מספר השבוע אבי ל'ידיעות השרון', "לא הבנתי מה רוצים ממני. התעוררתי לבוקר של אימה. בשבע בבוקר שלושה אנשי בילוש עומדים מולי. הם הלכו אחריי לכל מקום, אפילו לשירותים. הם לא נתנו לי להיכנס לבד. הם הכניסו אותי ישר מהבית לניידת ובתוכה שמו לי אזיקים".

בחדר החקירות
הוריו של אבי סירבו שבנם ילך לבד עם השוטרים לתחנה, אך השוטרים לטענתם ביקשו מהם לבוא ברכבם הפרטי לתחנת גלילות ברמת השרון. אביו של הנער הגיע במהירות לתחנה, אך לטענתנו, בנו הגיע לשם רק לאחר מספר שעות. "בינתיים הם חקרו אותו במקום אחר ללא נוכחות הורים או עורך דין. השתגעתי מזה", סיפר האב, "הרי החוק אומר שיש לילד אפשרות לשבת בחקירה עם הוריו אם טרם מלאו לו 14".

כשהוא כבוי וקולו חלש, סיפר השבוע אבי על החקירה שעבר למעלה מ-10 שעות ביום רביעי, כאשר בחלק מהזמן לדבריו הוא אזוק, מפוחד ומאוים. "הם אזקו אותי ואמרו לי שהם ירביצו לי אם אני לא אתחיל לדבר. הם דפקו על השולחנות ולא הסכימו לתת לי כוס מים. הם אמרו לי שאם לא אדבר הם ייקחו אותי לאבו כביר לכרישים. הם הראו לי תא מעצר ואמרו לי ששם אבלה כל הלילה אם לא אשתף פעולה.

"אחד החוקרים עשה את עצמו שהוא מתקשר לאבו כביר ואומר להם שהוא תכף מביא אותי. הם כל הזמן אמרו שאם אודה אז ישחררו אותי הביתה. גרמו לי בפחד להודות בדברים שלא עשיתי. הם חזרו כל הזמן על המשפט: 'אם לא תודה ניקח אותך לכרישים'".

אבי התחנן שהוריו יהיו איתו. "כשביקשתי שאחד מההורים יהיה איתי. הם אמרו לי שאסתום ואמשיך לענות על השאלות".
גם אביו של אבי ניסה בכל אותן שעות להגיע לבנו, אך לטענתו לא ניתן לו. בשלב מסוים איפשרו לאב להיכנס לראות את בנו לכמה דקות ושלחו אותו להביא לו אוכל. "אמרתי להם שאני לא מוכן שיחקרו אותו שלא בנוכחותי. הם הבטיחו שיעצרו את החקירה", סיפר האב, "הלכתי להביא לו אוכל ושתייה. ראיתי שהוא צריך להתרענן ולהירגע. פחדתי שהוא יתעלף מהפחד. כשחזרתי הוא רעד ובכה וסיפר שהמשיכו לחקור אותו. הייתי בהלם. ברגע הזה הבנו שאין לנו ברירה אלא לשכור עורכת דין פרטית", הוסיף האב.

"כאילו עבריין נמלט"
באותו הלילה שוחרר אבי לביתו למעצר בית של חמישה ימים ונאסר עליו ליצור קשר במשך שבועיים עם חבריו. בלילה הזה הוא לא הצליח לעצום עין. "ראיתי שאין מי שיעזור לי. שהם עושים מה שהם רוצים. חשבתי על האיומים שלהם, על הדפיקות על השולחן, על זה שהודיתי בדברים שלא עשיתי מתוך פחד ולא הבנתי איך נקלעתי לסרט הזה".

למחרת בבוקר הסיוט מבחינתו, חזר כששוב זומן לחקירה ושוב לטענת המשפחה, לא נתנו לאביו להיות חלק ממנה. "הלכתי מיד למפקד התחנה ואמרתי לפקידה שלו שזה לא הגיוני שלא נותנים לי להיכנס", סיפר האב, "התייחסו לבן שלי כאילו הוא פושע, עבריין ממדרגה ראשונה ולא ילד בן 13. הם כל הזמן אמרו לי: 'לך תתלונן עלינו'".

במהלך השעות האלה ההורים שכרו את שירותיה של עורכת דין פרטית וכשזו הבינה שהילד נחקר לבדו, התקשרה לתחנה ודרשה שיכניסו לפחות את האם. אמו של אבי נכנסה, אך אחרי כמה דקות נדרשה לטענתה לצאת. "הם פשוט מצאו כל דרך להוציא אותי מהחקירה", סיפרה האם השבוע, "כשנכנסתי לחדר שאלתי אותם איך זה הגיוני שהם לא נתנו לנו להיות עד עכשיו בחקירה, אז הם אמרו שלא אדבר איתם בכלל ושהם יוציאו אותי מהחדר. החוקר ממש קם אליי פיזית על מנת להוציא אותי", היא משחזרת, "אבי תפס לי את היד ובכה. הוא אמר לי 'אמא אל תלכי, בבקשה אל תשאירי אותי לבד'. אי אפשר לתאר את היחס הקר שלהם והנוקשות. הייתי המומה מההתנהגות שלהם".

בסופה של חקירה נוספת בת חמש שעות, מספרים ההורים, לא נתנו להם לראות את התצהיר עליו בנם חתם. הבן עצמו טוען כי לא הבין על מה חתם. "הם סימנו לי באיקסים איפה לחתום ולא נתנו לי לקרוא", טען.

גם כשהוריו של אב