ימים ספורים לפני הטריאתלון המסורתי לנשים המתקיים מדי שנה בהרצליה, אומרים מארגניו כי לא בטוח שהאירוע יתקיים, בשל אי יכולתם לעמוד בדרישות הכספיות של המשטרה. לפני כשבועיים וחצי העבירה המשטרה למארגני האירוע את דרישות האבטחה ואז גילו המארגנים לטענתם כי המשטרה החמירה את התנאים, ושילשה את הסכום.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השרון"

אם בשנה שעברה למשל הם נאלצו להוציא כ-13 אלף שקלים על אבטחה, השנה לטענתם ההוצאות על סעיף זה צפויות להגיע ל-40 אלף שקל. "אין לנו סכום כזה", אמר שי פורט, אחד מהמתנדבים שאחראים על ארגון האירוע, "עם הוצאה כזאת התחרות פשוט לא תוכל להתקיים".

1,500 נשים מגיעות מדי שנה בתחילת הקיץ לטריאתלון המסורתי שנחשב לאחד מאירועי הספורט המאורגנים הגדולים בישראל והשנה צפוי להיערך בפעם ה-18. מדובר באירוע אליו מגיעות נשים מכל הארץ ואף מחו"ל. חלקן מבצעות את המסלול המלא וחלקן משתייכות לקבוצות נשים בעלות נכויות שזו עבורן ההזדמנות היחידה בכל השנה לקחת חלק בפעילות מסוג זה.

בראש ארגון טריאתלון הנשים עומדים בני הזוג סופי ודני דבורסקי מרעננה, שבתם תמר נהרגה לפני 15 שנים בתאונת דרכים כשרכבה על אופניים. תמר השתתפה בשני הטריאתלונים הראשונים ובמהלך אימון רכיבה על אופניים לקראת הטריאתלון השלישי, על כביש איילון היא נהרגה בתאונת פגע וברח.

לכל אורך שנות קיום הטריאתלון נעשו סידורי האבטחה הקשורים אליו באופן הבא: מספר שבועות לפני מועד התחרות נפגשו מארגניה עם נציגי המשטרה לסיור לאורך תוואי התחרות. לאחר הסיור, מסרו נציגי המשטרה למארגנים רשימת דרישות אבטחה ואלו מילאו אחריהן.

אלא שהשנה נדהמו המארגנים לטענתם לגלות דרישות אבטחה גבוהות מהרגיל מצד המשטרה. לטענתם, אם במשטרת ישראל לא יסכימו לפשרה, הם ייאלצו לשבור את המסורת הארוכה.

"כנראה שהיה שינוי במשטרה שקרה אחרי שכבר הגענו עימם לסיכומים לפיהם הדברים יהיו דומים לשנה שעברה", אומר דני דבורסקי. "נפגשנו שוב עימם אחרי יום העצמאות והם אמרו שישנו שינוי, הגענו להערכות לפיהן מדובר בעשרות אלפי שקלים. זה גומר לנו את התקציב ומכניס אותנו לגרעון קשה.

"הזמן הולך ואוזל ונשארו לנו ימים ספורים לטפל בנושא. אנחנו בבוץ רציני וחוששים מאוד. העמותה היא מלכ"ר והאחריות הכספית היא שלנו, זו בעיה של ממש. במשטרה נכון לעכשיו בכלל לא רוצים לדבר איתנו עד שלא נבוא עם תוכניות של המהנדס. זו תחרות שמתקיימת כבר 18 שנה ומעולם לא קרה בה כלום. אין בדרישות הללו לא צורך או הגיון רק בזבוז של כספי ציבור".

יש לציין כי העמותה כולה מסתמכת על מימון של בני הזוג דבוסקי, על פעילות המתנדבים ועל תמיכה כמו זו שנותנת העירייה בכך שהיא מאפשרת את קיום התחרות בתחומה.

"נציגי משטרת גלילות הודיעו לנו שעקב החמרת הדרישות מטעם משטרת התנועה הארצית, הם דורשים שנשכור את שירותיו של מהנדס תחבורה והוא זה שינהל את הנושא מטעמנו, מולם", מספר פורט. "בכל השנים הקודמות הסתכמו עלויות האבטחה שלנו בכ-13,000 שקלים, עכשיו, לצורך השוואה, רק שכירת שירותיו של המהנדס הנדרש נאמדת בסכום דומה, כאשר הערכת עלויות האבטחה שקיבלנו עומדת על כ-40,000 שקלים. זה כסף שאין לנו.

"המשמעות של הוצאה כספית כזו היא שהתחרות פשוט לא תוכל להתקיים ומה שהכי גרוע הוא שניתנה לנו התראה של שבועיים וחצי בלבד. קשה לנו להבין למה לא התריעו בפנינו קודם שיש החמרה של הדרישות".

מדוברות המשטרה נמסר: "מדובר בדרישה על פי חוק. כל סגירת כביש מחויבת בתוכנית של מהנדס בטיחות".