כמו כל ילד בבית ספר יסודי, גם אביב יפרח השתתף בשיעור בו לומדים איך לכתוב מכתב.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השרון"

מכתב רשמי, מכתב תלונה או סתם מכתב חברי. מהשיעור הזה, שהתקיים לאחרונה בבית הספר, הוא יצא עם החלטה ברורה - הוא הולך לנסות לשנות את מה שכל כך מכעיס אותו בעיר מגוריו, הרצליה - העובדה שאירועים עירוניים שונים מתקיימים דווקא בשבת, והוא כילד דתי לא יכול להשתתף בהם.

באירוע האופניים האחרון, הוא כל כך התאכזב, כחובב רכיבה על אופניים. הוא רצה לקחת חלק באירוע, אבל מבחינתו העירייה ויתרה על הציבור הדתי ברגע שהחליטה שמסע האופניים יתקיים בשבת. מה עשה? ישב וכתב מכתב לראש העירייה יעל גרמן, בו קבל על העובדה שהדתיים לא יכולים להשתתף באירועים עירוניים. מכתבו הפך למעשה ליריית הפתיחה במאבק של הציבור הדתי נגד האפליה לכאורה.

לא לדתיים
השבת היא במה לאירועי ספורט לא מעטים בהרצליה. טריאתלון הנשים, מסעות אופניים בחיק הטבע, צעדות עירוניות ומירוצים שונים, הפכו בשנים האחרונות לשם דבר באזור השרון והם סוחפים אחריהם מאות ואלפי משתתפים בכל פעם מחדש. אבל הציבור הדתי, לא יכול לקחת בהם חלק ומרגיש בעניין זה מופלה.

אביב יפרח, תלמיד כיתה ה' בבית הספר 'בר אילן' בעיר, לא מבין זאת. "כתושב העיר אני רוצה להתלונן על כך כי מזה זמן רב מתקיימות פעילויות ספורטיביות כמו מירוץ האופניים, בשבת.

אפשר היה לקיים פעילות זו ביום שישי על מנת שגם הציבור המסורתי דתי יוכל להשתתף", כתב אביב לראש העירייה יעל גרמן, והעלה כדוגמה את העיר רעננה השכנה שלדבריו "גם מקיימת פעילות זו ביום שישי הקרוב, לרווחת הציבור כולו, כך שכולם יוכלו להשתתף. אשמח אם גם עיריית הרצליה תתחשב בציבור כולו ותאמץ גישה זו בכל פעילויות הספורט. ראוי לציין שיפה שיש מבחר פעילויות גדול בעיר במהלך השנה כולה".

אביב סיפר השבוע ל"ידיעות השרון" כי הרעיון נולד אצלו בעקבות אחד מהשיעורים בבית הספר. "למדנו בבית הספר על כתיבת מכתבי תלונה ומכתבי תודה לגורמים שונים. הנושא של האירועים העירוניים בשבת מפריע לי מאוד כי אני לא יכול להשתתף בהם, ואז הבנתי שאני יכול לעשות שימוש ביכולת שלי לנסח מכתב למקבלי ההחלטות בניסיון לשנות את ההחלטה. אני חובב רכיבה על אופניים ומאוד רציתי להשתתף במירוץ".

אלא שהתשובה שקיבל, לא מבטיחה שינוי, לפחות לא בעתיד הקרוב.

"אעלה את הנושא בפני מנהל מחלקת הספורט ובפני סגני, יונתן יסעור, הממונה על נושא הספורט", כתבה לו גרמן במכתב תגובה, "יום שבת נבחר בעיקר מפני שזה היום בו לא עובדים ולכן מספר המשתתפים הוא רב ביותר. לאחרונה הועלתה הצעה להוסיף את יום ראשון כיום חופש. אם ההצעה תתקבל, ניתן יהיה לערוך את כל האירועים ביום ראשון ולשתף את כל התושבים. אני מקווה כי אתה משתתף באירועים הספורטיביים, אותם אנו מקיימים במהלך כל השנה, בימי חול" .

אם שואלים את יפרח, התשובה שקיבל היא בגדר התחמקות. "אני חושב שלא הגיוני ולא יכול להיות דבר כזה", אמר, "גם ברעננה וגם בתל אביב ישנם אירועים שמתקיימים בימי שישי כדי שכולם יוכלו להשתתף. אני לא מבין איך העירייה עונה תשובה כזו לגבי יום המנוחה, כאשר גם עובדיה בעצמם נמצאים בימי שישי בחופש. אני מרגיש שהתשובה הזו לא מספקת. ציפיתי לקבל מענה הגיוני יותר. אני לא יודע כבר מה עוד אוכל לעשות. אני בסך הכול רוצה שיתחשבו בדתיים".

מחאה דתית
למרות שהתשובה שקיבל הורידה במעט מהמוטיבציה שלו לעורר שינוי, זכה השבוע מכתבו של אביב לגיבוי משורה של תושבים בעיר. ח' תושבת העיר המגדירה את עצמה כשומרת מסורת, קבלה על האפליה.

"שמירת השבת היא מצווה ולא עונש", אמרה, "בהרצליה החילוניים חיים בשלום לצד הדתיים, אבל דווקא בנושא של אירועי הספורט זה כואב במיוחד. מדובר באירועים שהעירייה מארגנת ומממנת, כך שבעצם כל התושבים לוקחים חלק בעלויות, חילונים ודתיים כאחד, אבל בגלל שהם מתקיימים בשבת, הציבור הדתי לא יכול להשתתף בהם וזה חבל.

"גם אני למשל כחובבת הליכה הייתי שמחה להשתתף בצעדת הרצליה, אבל היא מתקיימת רק בשבת וזה מפריע לנו. לא פניתי אף פעם לעירייה, אבל טוב שמישהו עשה זאת. אולי ילד קטן כמו אביב יצליח להוביל לשינוי. אם זה יקרה, כולנו נודה לו".

גורם דתי הפועל בעירייה הסביר השבוע כי מדובר בבעיה רגישה וציין כי ככל הנראה, למרות הכוונות הטובות, פתרון של ממש לא יהיה בזמן הקרוב. "הציבור הדתי בהרצליה שעוסק בספורט ורוצה להשתתף באירועים האלו הוא מיעוט שאין ספק שנפגע. קשה לראות איך העירייה תשנה את מדיניותה זו. שינוי כזה יהווה סוג של כפייה דתית. הלוואי והיה אפשר ליצור מצב שיהיה נוח לכולם, אבל זו משימה קשה ואף בלתי אפשרית".

מעיריית הרצליה נמסר בתגובה: "ככלל, מקפידה עיריית הרצליה