שלושה תלמידים משכבת י"ב בתיכון "היובל" בהרצליה נתפסו בשבוע שעבר בזמן הטיול השנתי באילת כשהם מעשנים חומר ממכר אך שאינו נמצא מחוץ לחוק ואינו כלול בפקודת הסמים. התלמידים נתפסו סמוך לסיום הטיול על ידי פקח באזור הטיילת, ולאחר בדיקת החומר גילו כי הוא נמצא בתחום "האפור" ואינו מחוץ לחוק. התלמידים חזרו הביתה ברכב נפרד והם זומנו לשיחות עם הוריהם, אך התלמידים בבית הספר לא ממש מבינים על מה המהומה.

• בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות השרון" בפייסבוק

"אם לא היו מוכרים חומרים כאלה בפיצוציות, אז תלמידים לא היו מעשנים אותם", אומר אחד התלמידים בתיכון. "כשאין גבולות ברורים, כמו במקרה הזה, אי אפשר לבוא אליהם בטענות".

התלמידים נתפסו על ידי הפקח לקראת סוף הטיול. הנהלת התיכון, שראתה את המקרה בחומרה רבה, החליטה כי את הדרך חזרה להרצליה, במקום לנסוע באוטובוס עם שאר התלמידים, יחזרו השלושה הביתה בליווי רכז השכבה. כמו כן, דאגה הנהלת בית הספר ליידע את הוריהם באופן מיידי וזימנה אותם במהלך השבוע לשיחות עם המנהלת והיועצת.

במהלך השבוע, הנושא עדיין היה על סדר היום בתיכון והצוות החינוכי במוסד ערך שיחות לכלל התלמידים ובהן הסברים על האחריות והנזק שעלול להיגרם כתוצאה מעישון חומרים דומים.

"אנחנו מצטערים שהטיול השנתי נגמר כך", אומר אחד התלמידים בתיכון השבוע. "התלמידים שנתפסו הם לא תלמידים רעים או מופרעים, וקורה שעושים שטויות במיוחד בטיול שנתי אחרון בתיכון. הבעיה היא שלא ברור מי אשם בסיפור הזה או אם בכלל יש אשמים, כי הם לא עברו על החוק.

"היום הרבה בני נוער מעשנים ושותים, אבל אולי היה עדיף אם הם היו עושים את זה באירוע שהוא לא במסגרת בית הספר. צוות בית הספר עשה את מה שהוא צריך לעשות והסביר לנו למה זה לא היה בסדר, אבל לצערי, אני לא חושב שזה יעזור. ככה זה לקראת סוף התיכון ולפני הצבא, אנחנו רוצים לנסות כמה שיותר, ואם זה כל כך נורא, שיוציאו חומרים כאלה מחוץ לחוק באופן גורף".

מהנהלת תיכון "היובל" נמסר בתגובה: "אנו מתייחסים בחומרה רבה לעצם המעשה של עישון בטיול. עם היוודע הדבר, התלמידים הוחזרו הביתה בנפרד, בליווי רכז השכבה. הוריהם הוזמנו לשיחה עם המנהלת, היועצת והמחנכת. בנוסף, בית הספר נקט בפעילות הסברה רחבה, וקיימנו שיחה עם כל ילדי השכבה בה הודגש נושא האחריות האישית והסכנות שבעישון".

"אנחנו רוצים לנסות כמה שיותר"