הם לומדים בבתי ספר חילוניים בהרצליה, גדלים בבית שמנהל אורח חיים חילוני, אבל ביום בהיר במהלך משחק כדורגל בשכונה או סתם מפגש חברים, הם השתכנעו והחליטו להצטרף לשיעור תורה בבית הכנסת השכונתי. היום, זמן מה אחרי, הם מרוצים וטוענים כי מצאו את הדרך, אבל הוריהם וגורמי חינוך במוסדות החינוך מודאגים וקוראים למגר את התופעה.

• בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

"הילדים משתנים לנו מול העיניים. ממלאים להם את הראש בשטויות", סיפר אחד ההורים השבוע. בבתי הספר התריעו: "הם משננים כמו מנטרה אמירות בוטות. מנצלים את תמימותם". אבל אנשי דת שמעבירים לילדים את שיעורי התורה סבורים כי הם מצילים אותם. לטענתם הם מלמדים אותם מוסר ודרך ארץ.

ממגרש הכדורגל למדרשה
תהליך התקרבות בני הנוער אל הדת החל לצבור תאוצה לאחרונה במקומות שונים בעיר. בבית הכנסת נפגשים בני הנוער לשיעור תורה. אחד הרבנים שמעביר את השיעורים הוא הרב שלום בריל. להורים בהתחלה לא היה מושג על המתרחש, עד שהחלו לקבל פניות מגורמי חינוך שסיפרו להם על בעיות משמעת. לפתע הילדים החלו גם לחבוש כיפות שחורות ולהגיע איתן לבית הספר. המצב לכאורה לא היה אמור להפריע לאיש, אלמלא החלו הילדים לטענת גורמי חינוך להשמיע במהלך השיעורים הערות בוטות ולהטיף לדת.

"הם מגיעים לבית הספר ומלמדים את שאר חבריהם מה שלמדו ערב קודם במדרשה", סיפר גורם חינוכי בעיר, "הם מאחרים לשיעור בקביעות וטוענים כי היו צריכים להתפלל. ברגע שמורה מעירה להם, הם צועקים עליה שלא תעיז להגביל אותם בתפילה. המצב מחמיר בעיקר בשיעורי דמוקרטיה, היסטוריה ואזרחות. כשהמורות מנסות להעביר שיעור לתלמידים בכל הנוגע לשוויון זכויות, זוכה כל הכיתה לשמוע הערות בוטות מחלק מהתלמידים כמו 'גוי הוא בהמה ואין לו מקום בעולם הבא'. הם לא מסבירים למה הם חושבים את זה, הם פשוט חוזרים על זה כמו מנטרה".

עוד מוסיף הגורם החינוכי כי מצב זה פוגע גם במורים וגם בתלמידים. "בבתי הספר לומדים תלמידים מחבר המדינות שלחלקם אמא לא יהודייה והם מאוד נפגעים מהאמירות".

ההערות של תלמידי המדרשה מכוונות לטענת גורמי החינוך לכל מי שאינו יהודי. "הם אומרים שערבים צריכים להסתלק מהמדינה ושהם לא בני אדם, הם מקללים את כל השונה מהם. אנחנו כאנשי חינוך מחויבים להתריע בנושא גם בפני ההורים וגם בפני הרשות ואכן כך עשינו, אך ללא הועיל. חלק מההורים טוענים שאין להם שליטה על הילד, חלקם אומרים שהם מעדיפים שהילד יילך לאותם שיעורים ולא יסתובב ברחוב וכשפנינו לעירייה, נאמר לנו שהנושא יטופל ולמרות אמירה זו הוא רק הולך ומחמיר".

באחד מבתי הספר בעיר, מספר גורם חינוכי, בזמן החגיגות להולדתו של הרצל אחד הילדים הפך את התמונה של הרצל שהייתה תלויה על הקיר ואמר שהוא נגד היהדות ואסור להראות אותו. מבחינתו, הרצל היה כופר.

עוד לדברי גורמי חינוך, הילדים מדברים במהלך היום על כך שיש לשמור מרחק נגיעה מהבנות. "תלמידים אחרים מאוד כועסים על האמירות שלהם ויוצאים נגד זה. זה יוצר מהומה. הם הגיעו ללמוד בבית ספר לא דתי והם נאלצים להרגיש אי נעימות. הם משתדלים לא להיכנס איתם לעימות בענייני דת.

"אותם התלמידים מתריסים כלפי המורים והמחנכים וזה יוצר בעיה קשה במוסד מכיוון שיש קבוצה שמדקלמת סיסמאות מבלי להסביר. אנחנו פשוט רואים את שטיפת המוח ואת ניצול התמימות של הילדים. אנחנו מנסים להעביר ערכים אוניברסליים והילדים יוצאים בהכרזות קיצוניות גזעניות. הגענו למצב שהצענו לאותם תלמידים לעבור לבית ספר דתי, אבל הם צוחקים לנו בפנים".

מורה נוספת הסבירה כי זה משפיע על חומר הלימוד וגורם לאווירה לא טובה בכיתה. "זה משפיע עלינו המורות מכמה בחינות. אנחנו לא יכולות להעביר שיעור שקט על הרצל, כי מבחינתם הוא היה כופר, אז הם פשוט לא מוכנים ללמוד על הרצל. לסיורי של"ח הכוללים שלוש דתות הם לא מוכנים לצאת כי אין מקום לדת אחרת מבחינתם, הם אפילו לא מוכנים ללמוד תנ"ך עם אישה.

"כשאנחנו מנסים לדבר איתם, הם טוענים שמתייחסים אליהם לא יפה, כי יש להם כיפה על הראש. המצב הזה גורם לכך שהם מידרדרים בלימודים ובהתנהגות. אני חושבת שזה לוקח את הילדים האלה למקומות לא טובים ולדעתי רואים עליהם שהם מונעים בעיקר מפחד מהדת".

ההורים מפחדים
תלמידים שעימם שוחחנו השבוע סיפרו, כי הגיעו לשיעור לאחר שהרב ניגש אליהם בשכונה והזמין אותם לשיעור ניסיון. "אנחנו משחקים כדורגל פה ליד והוא ניגש והזמין אותנו לשמוע את דבריו, והגענו. חלק ממי שמגיע לשיעור ניסיון בוחר שלא להישאר וחלק בוחר שכן. פה אנחנו מתקרבים לדת. מלמדים אותנו דרך ארץ וטוב לנו פה. הרב הוא כמו חבר שלנו ואנחנו מרגישים שאנחנו לומדים הרבה יותר ממה שאנחנו לומדים בבית הספר. שם מלמדים אותנו להיות כופרים ופה מלמדים אותנו להי