קודם גובים, אחר כך מודיעים: הורים לילדים בגני הילדים בהרצליה הופתעו השבוע לגלות שמחשבון הבנק שלהם נלקחו 90 שקלים נוספים, מעבר לתשלומים הקבועים, עבור עיריית הרצליה. כשהם פנו לברר את הנושא מול העירייה, נאמר להם שזהו תשלום שנגבה רטרואקטיבית, שלושה חודשים אחורה, וכי מן החודש הבא יגבו מהם 20 שקלים נוספים בעבור כל חודש לימודים.

• בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

אך תשובה לשאלה הפשוטה בגין מה נקבעה תוספת התשלום, ההורים טרם קיבלו. במחלקת החינוך הפנו אותם למחלקת הגבייה של העירייה, אך גם שם לא קיבלו מענה. "איך ייתכן שפתאום מחליטים להעלות את התעריף, וגובים מאיתנו יותר כסף מבלי להודיע בכלל?", תוהים ההורים. העירייה בתגובה הודיעה, כי הודעת הבהרה מסודרת תישלח להורים בימים הקרובים, כאמור, באיחור קל.

ההורים סיפרו כי הם חשו חסרי אונים, לאחר שנלקח מהם תשלום נוסף ולא הוסברה להם הסיבה לכך. נ', אב לילד בגן בעיר, אמר כי הוא לא מבין מדוע מעלים את התשלום באמצע השנה, ויתרה מכך, למה לא מודיעים לו על כך ופשוט גובים את הכסף.

"ראיתי את פירוט ההורדות בחשבון ושמתי לב שעיריית הרצליה גבתה עוד 90 שקלים החודש", הוא אומר. "לאחר בירור אמרו לי כי 90 השקלים הם עבור שלושת החודשים האחרונים, ומהחודש הבא כל הורה לילד בגן ישלם יותר. אף אחד מהעירייה לא הסביר לי למה גובים יותר כסף, ואיך בדיוק קיבלו החלטה כזו באמצע השנה. מן הראוי שיודיעו לנו שגובים מאיתנו יותר כסף".

נ' הוא לא היחיד שלא קיבל את ההודעה על התשלום הנוסף. הורים רבים בגנים בעיר תהו השבוע בגין ההוצאה המוזרה. אם לילדה בגן אמרה כי מדובר בעניין עקרוני. "לא שמתי לב שגבו ממני יותר", היא מספרת. "רק כאשר שמעתי ששאר ההורים דיברו על זה, הבנתי. אני חושבת שהמינימום שצריכה העירייה לעשות, לפני גביית הכסף, הוא ליידע את ההורים. זה עניין של עיקרון. אני בטוחה שאם הייתי חייבת כסף לעירייה, הם היו מודיעים לי על כך".

מעיריית הרצליה נמסר בתגובה: "שרי האוצר והחינוך העלו במהלך שנת הלימודים את שכר הלימוד בתוספת של 20 שקלים לחודש, החל מחודש נובמבר 2010. ההורים הצהירו בהתחייבותם כי ידוע להם כי יידרשו מעת לעת לשלם את תוספות שכר הלימוד. הודעת הבהרה להורים בגין תוספת שכר הלימוד תצא בימים אלו להורים ותפורסם באתר העירייה".