"בעבר לא יכולתי ללמוד למבחן יותר מרבע שעה ברציפות. הרגשתי שאני לא יכול לשבת על הכיסא וקמתי כל כמה דקות בלי סיבה, סתם לעשות סיבוב בבית, לנשנש משהו, הולך למטבח, חוזר, יושב. הייתי בוהה בקיר, קורא את אותה שורה חמש פעמים ועדיין לא מבין כלום". כך תיאר השבוע מ', תלמיד תיכון מהרצליה את התמודדותו בלימודים עד לפני כמה חודשים, אז גילה את הריטלין.

אלא, שמ' בניגוד לרבים הצורכים את התרופה, לא עבר אבחון מקצועי, לא נבחן בכתב ולא עבר כל בדיקה רפואית כלשהי. לריטלין הוא הגיע בדרך הקלה והזולה ביותר - דרך חבר שצורך את התרופה כדין על פי מרשם של מומחה ולאחר שנקבע, כי הוא סובל מהפרעת קשב וריכוז. וכך, החבר מספק את הכדורים באמצעות המרשם ו-מ' מקבל ממנו כדורי ריטלין כל זמן שהוא רוצה. "היום הכול נראה אחרת", אומר מ', "הבנתי שריטלין זה מה שעוזר לי, אז אני לוקח מחברים כל פעם שאני מרגיש צורך".

צריך להבין כי מדובר בתרופה שרופא משפחה אינו יכול לתת אותה אלא רק רופא מומחה, פסיכיאטר או נוירולוג, וזאת לאחר שהנבדק עבר סדרת בדיקות ואבחונים. לתרופה תופעות לוואי לא פשוטות ולקיחתה ללא בקרה ופיקוח עלולה לגרום לנזקים בריאותיים ובמקרים קיצוניים אף למוות.

בדיקה מגלה כי תלמידים רבים בבתי הספר התיכוניים בכפר סבא והרצליה לא צריכים מרשם בשביל כדורי הריטלין ומעבירים אותם מאחד לשני, כאילו היו כדור אקמול. המטרה, בחלק מהמקרים היא הרצון להיות מרוכזים יותר ולהוציא ציונים גבוהים ובחלק אחר של המקרים התלמידים טוענים כי הם משתמשים בתרופה כדי "להרגיש רגועים ובעולם אחר".

סחר בבית הספר
ג', תלמידת כיתה י"ב בתיכון בהרצליה, צורכת מזה שנתיים את כדור הריטלין. היא החליטה לקחת אותו על דעת עצמה לאחר שאחותה הגדולה עברה אבחון וקיבלה מרשם לתרופה. היא לקחה כדור אחד מאחותה ומאז היא צורכת אותו מדי יום. "הייתי צריכה עזרה בלימודים וזה עזר לי", סיפרה השבוע ג' ל'ידיעות השרון', "בהתחלה כשלקחתי את הכדור הרגשתי רע, אבל המשכתי לקחת אותו כי האמנתי שאתרגל וראיתי איך הוא משפיע על אחותי. בסך הכול רציתי שיהיה לי קל יותר בלימודים".

לאחר תקופה קצרה ג' אכן התרגלה אל הכדור ואפשר לומר שאף הפכה תלותית בו. "זה נתן לי הרגשה טובה, הצלחתי סוף סוף להתרכז יותר בשיעורים. החומר היה ברור יותר, המבחנים פשוטים יותר והציונים גבוהים".

ג' אמנם הפכה מרוכזת יותר בשיעור ואף ציוניה עלו, אך לכדור יש גם השפעות נוספות במקרה שלה. "לרוב, כשאני תחת השפעת הריטלין אני מרגישה מנותקת מהעולם, סוג של 'זומבי'. קורה לי שחברות מדברות איתי ואני בכלל לא מגיבה. הכדור נותן תחושה של 'דאון' וזה לא תמיד נעים, אבל אני לא חושבת שיש לי ברירה אחרת".

הברירה האחרת היא לעבוד את סדרת הבדיקות והאבחונים שכרוכה בעלויות כספיות גבוהות. "אבחון עולה אלפי שקלים ואני לא צריכה שיספרו לי מה שאני כבר יודעת. רוב התלמידים שמגיעים לאבחון מקבלים ריטלין, אז מבחינתי אני לוקחת את הריטלין שלי, ללא אבחון, בחינם".

מ' מספר על הקלות בהשגת הכדור. "משיגים מחברים או מחברים של חברים, 'מתארגנים'. זו לא בעיה".
אתה מודע להשלכות הקשות שיכולות להיות לזה?
"אין מה לעשות, אני לא יכול לעבור מבחן בלי זה. זה נראה כמו משימה בלתי אפשרית".

יש מצבים של סחר?
"פעם אחת בלבד הגעתי למצב ששעה לפני מבחן לא היה לי כדור. באותו הרגע הסכמתי לשלם למישהו שאני מכיר 20 שקלים על כדור, וזה היה שווה. כל תלמיד ישמח לקנות ציון 90 ב-20 שקלים".

"להרגיש בעולם אחר"
בניגוד לתלמידים שמבקשים ציונים גבוהים, ישנם גם כאלה שמתוך סקרנות רוצים להשתמש בכדור כדי להרגיש ב"היי". "השנה לקחתי פעם ראשונה את הכדור ומאז לקחתי אותו כמה פעמים בודדות", סיפר ש', תלמיד מכפר סבא, "זה קרה אחרי שחבר שלי עבר אבחון ונתנו לו מרשם. ראיתי אותו בכיתה והיה נראה לי כאילו הוא בעולם אחר, אז רציתי לנסות גם, רק לראות איך זה מרגיש".

ש' אכן ניסה וההרגשה ככל הנראה מצאה חן בעיניו. "זה גורם לפוקוס בדברים מסוימים ולסוג של אדישות כלפי הסביבה ולפעמים זה כיף", הוא אומר.

אין בך פחד?
"אם זה היה כל כך מסוכן לא היו מחלקים את זה לכל כך הרבה תלמידים".

גם בתיכונים ברעננה מכירים את התופעה. ד' לוקחת כדורי ריטלין מחברתה. "בהתחלה פחדתי, אבל ראיתי שכולם עושים את זה וקיבלתי ביטחון. יצא לי לקחת כמה פעמים ואין ספק שזה הפך אותי להרבה יותר מרוכזת".

תופעות לוואי קשות
ד"ר גבי ויינשטיין מומחה לנוירולוגיה מכפר סבא טוען כי התופעה של שימוש בתרופת הריטלין ללא פיקוח, חמורה מאוד. "ריטלין זו תרופה שמשפיעה על מערכת העצבים של הנוטל אותה ולכן מינונים לא רגילים ללא פיקוח עלולים לגרום תופעות לוואי קשות כמו שינוי במצב הרוח, החמרת מצבים נפשיים,הקאו