האח הגדול, גרסת הכבאים. עימות חריף פרץ השבוע בין כבאי תחנת הרצליה ורמת השרון לבין מפקד התחנה איל כספי ויו"ר האיגוד המקומי רוני נווה, לאחר שכבאי התחנה חשפו מצלמה נסתרת שהותקנה בחדר הארונות שלהם.

עד לפני מספר חודשים שימש חדר הארונות גם כחדר הלבשה, ובכל מקרה גם כיום ישנם כבאים אשר מתלבשים בצמוד לארונותיהם האישיים.

על פי מסמכים שהגיעו ל"ידיעות השרון", המצלמה הותקנה בתאו האישי של אחד מקציני הכבאות, שהיה בסוד העניין ונתן את הסכמתו לכך.

שני כבאים בתחנה חשדו כי קיימת מצלמה נסתרת במקום, פתחו את התא של הקצין ולאחר שגילו שעדשת המצלמה הנסתרת מכוונת לחלל החדר, תלשו אותה וניתקו את החוטים שהובילו לאחד המחשבים או המשדרים של התחנה.

מפקד התחנה כספי ויו"ר האיגוד נווה החליטו בתגובה לנקוט בהליכי חקירה משמעתית כנגד השניים בליווי של חוקר משמעת ועו"ד חן סומך, המייצג את הנהלת התחנה והאיגוד. שני הכבאים
הודו בחקירה כי חיבלו במערכת הצילום הנסתר.

בתום החקירה החליטו בהנהלת התחנה לסיים את הפרשה כנגדם בהליך נזיפה פנימי ולא בהליך משמעתי חיצוני, למרות שלטענת הנהלת התחנה, שני הכבאים ביצעו עבירת משמעת חמורה.

יצוין, כי המצלמה הנסתרת הותקנה לאחר שבמהלך החודשים האחרונים עלה חשד אצל חלק מכבאי התחנה כי מצותתים לשיחות ומנסים באמצעות מצלמות נסתרות לעקוב אחר צעדיהם.

הסיבה: חלקם נדרשו להגיב לשיחות שניהלו בארבע עיניים, כאשר היה ברור שאף אחד משני הכבאים לא סיפר על תוכן השיחה.

בנסיבות אלו, החלו הכבאים לטענתם לנהל שיחות רגישות, מחוץ למבני התחנה בהרצליה ומבנה הנקודה שברמת השרון. כמו כן, שיחות טלפוניות רגישות נוהלו במכשירי טלפון פרטיים ולא של התחנה.

לאחר חשיפת המצלמה הנסתרת, כבאי התחנה עודכנו על ידי חבריהם ובמקביל עודכן גם ארגון הכבאים הארצי, על מנת שיטפל בפרשה.

רב סרן שמועתי
יו"ר הארגון, יואב גדסי, פנה באמצעות עו"ד יעל שילוני להנהלת התחנה בדרישה לקבל את תגובתו וזאת, לאור חומרת הדברים, כטענתם.

הנהלת התחנה באמצעות עו"ד סומך, הודתה בהתקנת המצלמה הנסתרת בחדר הארונות האישיים של הכבאים.

לטענתה, ההתקנה בוצעה לאחר שבמהלך השנה האחרונה, הגיעו לכספי מספר תלונות על גניבה של חפצים מתוך התאים האישיים של הכבאים, שהיו סגורים. לטענת ההנהלה, אותה מצלמה תיעדה את שני הכבאים שפתחו את התא בה המצלמה הותקנה, אותה ניסו להשמיד.

עו"ד שילוני בתגובה: "התשובה שקיבלנו איננה מספקת את איגוד הכבאים הארצי. כל ההליך שנעשה עם שני הכבאים שחשפו את המצלמה איננו תקין".

"בין היתר, בשל העובדה שוועד כבאי התחנה לא עודכן בשום שלב של הפרשה, וגם בעת שנערך הליך חקירה משמעתי - כמתחייב בחוקת העבודה. איננו מתכוונים לעבור לסדר היום, ובימים הקרובים נחליט על המשך צעדינו".

עו"ד חן סומך מסר בתגובה בשם התחנה: "המצלמה עודכנה בתוך תא פרטי של כבאי בתאום איתו ולא בשטח ציבורי, וזאת לצורך תיעוד חדירה אפשרית לתא פרטי, בעקבות תלונות על גניבת חפצים".

"מאחר ולשני הכבאים אין קשר לאירועי הגניבה בעבר, ולמרות עבירת המשמעת החמורה אותה עברו, השניים ננזפו בהליך פנימי".

"טוב היה לו איגוד הכבאים הארצי במקום לפזר רפש ולחרחר מדון היה מברר קודם את העובדות, ולא פועל על בסיס 'רב סרן שמועתי'. נושא המשמעת אינו מסור ולעולם לא יימסר לדיאלוג עם ארגון העובדים".

שני הכבאים שננזפו והכבאי שבתאו הותקנה המצלמה סירבו להתייחס לעניין.