חברי ועד ההורים בהרצליה דורשים מהעירייה לטפל בהורים המסרבים לשלם עבור הפעילויות הבית ספריות אשר דורשות תשלום נוסף. בישיבת הוועד האחרונה החליטו ההורים לצאת למאבק. "העירייה צריכה לטפל בכך ולהתייחס לכך בחומרה רבה בדיוק כמו תושב שלא משלם ארנונה".

בזמן שמרבית ההורים לתלמידים בהרצליה מממנים בזיעת אפם טיולים ופעילויות לא זולות כלל שילדיהם משתתפים בהן במסגרת הבית ספרית, יש הורים שפעמים רבות מצליחים להתחמק מהתשלום. זה לא אומר שילדיהם לא ישתתפו בפעילויות, או לא יהיו חלק מהמוסד החינוכי, זה רק אומר שההורים שכן משלמים, ישלמו קצת יותר. לכן מבקשים חברי הוועד לעשות לתופעה זו סוף. צריך לציין כי לא מדובר במשפחות מעוטות יכולת, להן יש תקציב נפרד. מה שמכעיס את ההורים זו העובדה שמדובר במשפחות מבוססות.

הנושא הועלה כבר לדיון בפני העירייה כבר לפני כשנתיים, אז הוחלט שהעירייה תפעל בנושא ותטפל "בהורים סרבני התשלום". לפי ההחלטה, העיר הייתה אמורה להגיש תביעות משפטיות כנגד ההורים הסרבנים באמצעות המחלקה המשפטית של העירייה וכספים אלה היו אמורים להגיע בחזרה לכספי הורים שמימנו מכיסם את הפעילויות.

אך למרות ההחלטה לפני כשנתיים, טוענים חברי הוועד, העירייה לא טיפלה בנושא ולטענתם המצב הולך ומחמיר.
הורה לתלמידים בתיכון בהרצליה שפועל נגד "ההורים הסרבנים" אומר כי על העירייה היה לתפוס פיקוד. "מדובר במאות אלפי שקלים שלא משולמים. אני, בתור הורה, לא אמור לצאת נגד הורה אחר. אם יש הורה שיש לו את היכולת לשלם, אבל לא מוכן לשלם, על העירייה לגבות ממנו את התשלום בכל דרך. אנחנו מסבסדים את אותם הילדים. ללא טיפול של הרשות, המצב האבסורד הזה יימשך וההורים הסרבנים ימשיכו לחיות על חשבונם של הורים אחרים".

סגן יו"ר ועד ההורים בעיר, אלי יעקבי, טוען כי הוא מרגיש 'פראייר'. "לבית הספר אין את הכלים הנדרשים להתמודד מול הורים. אני חושב שהפתרון להשעות תלמיד מפעילות בית ספרית כי הוריו לא שילמו, הוא לא נכון. בית הספר צריך לחבק את התלמידים, האחריות היא של העירייה, כמו שהיא דואגת לתשלומי ארנונה, היא צריכה לדאוג לתשלומי חינוך".

מיכאל גור אריה, חבר ועד שהוביל לפני שנתיים את המהלך מול העירייה: "חשבתי אז שהגיע הקץ לבעיה, שהשגנו הסכם אחרי שנים, אבל בשטח תופעת הסרבנים רק מתעצמת. שלחתי מכתבים לעירייה עם שמות החייבים ודרישה לאכוף את החלטות המועצה, אבל לא קיבלתי תשובות. העירייה מתעלמת והנטל נופל על כתפינו. חוסר הסיוע מצידה פוגע בנו".

מעיריית הרצליה נמסר: "מדובר בנושא מורכב ורגיש, הן בהיבט המשפטי והן בהיבט האנושי. העירייה החלה במהלכים לקראת הטיפול בגביית החובות".