לפעמים משתלם להתעקש. "בעירייה בנו על זה שאפחד ואולי אשלם בכל זאת, אבל אסור לפחד מהרשויות", כך אמר השבוע אברהם כרם, תושב תל אביב שניצח את עיריית הרצליה במאבק שנמשך למעלה משלוש שנים בגין דוח חניה.

השבוע חייב בית משפט השלום בתל אביב את העירייה לשלם לכרם 70 אלף שקל משום שנקטה נגד כרם בצעדי גבייה קשים שכללו עיקול חשבונו, זאת בזמן שמדובר היה בחוב שהתיישן.

תחילת הפרשה בשנת 2007, אז קיבל כרם, לראשונה לדבריו, דרישת תשלום מעיריית הרצליה בסך 660 שקלים בגין קנס חניה שלא שולם לטענת העירייה מאז שנת 2000.

התעריף ההתחלתי היה לטענת העירייה 70 שקלים והוא תפח עם השנים. "בכלל לא ידעתי על שום קנס ולא קיבלתי קנס ופתאום קיבלתי מכתב התראה מעורך דין לפני נקיטת הליכים משפטיים ואיומים שמתרה בפניי, שאני
חייב לשלם את הסכום באופן מיידי", סיפר כרם.

"פניתי לעירייה וביקשתי לדעת על מה מדובר. במהלך שנה שלמה ניסיתי לקבל תשובות מעיריית הרצליה, אך לצערי התעלמו מכל פניותיי".

כרם פנה לעורכת דין וביקש את סיועה בכתיבת מכתב לעירייה בתקווה שכך אולי יוכל לקבל תשובות. בתגובה הטילה העירייה עיקול על חשבון הבנק של כרם ובנוסף שלחה מעקלים לביתו. "כל זה במקום לתת לי תשובות ענייניות", מסביר כרם.

כרם הוסיף, כי מאחר ולא היה לו ספק כי מדובר בחוב שהתיישן שאין באפשרות העירייה לגבות מבחינה חוקית, החליט לתבוע את העירייה בבית המשפט. "לעיריות יש נטייה לא למהר ולגבות חובות מסוג זה כדי לתת לחובות לתפוח ואז בעצם לחייב תושבים בסכומים גבוהים יותר", אמר כרם.

"מדובר בשיטה שהפכה להליך גבייה כוחני ולא חוקי. את התביעה לא הגשתי רק בשבילי ולמעני. אני רוצה להראות לכולם שלא צריך לפחד מהרשויות ואם נעשה משהו לא תקין ולא חוקי, אז צריכים להילחם כי הצדק יוצא לאור".

השופט דן מור החליט כאמור לחייב את העירייה ואת יועציה המשפטיים בתשלום הקנס וזאת למרות שבעירייה טענו כי הם פעלו לפי דין.

"הנתבעת לא עמדה בחובתה בנושא משלוח הדואר", כתב השופט בהחלטתו, "התובע הוכיח את טענתו כי הקנס התיישן ומכאן, שהקנס בטל. כל מכתבי הנתבעת אין בהם כדי לשנות את עצם בטלות הקנס. הנתבעים התעלמו מטענותיו והמשיכו בפעולות הגבייה ואני קובע בזאת שעשו שלא כדין".

מעיריית הרצליה נמסר: "העירייה לומדת את פסק הדין ושוקלת את המשך צעדיה. עיקר התביעה שהייתה, בגין לשון הרע, נדחתה".