נטע זר. המסע של ג', ערבי בן 30 שהגיע לאזור השרון לפני כשנה בעקבות עבודה, לחיפוש דירה הסתיים במפח נפש. הוא הסתובב בין עשרות דירות ברמת השרון אבל איש לא הסכים להשכיר לו אחת. "ברגע שהבינו שאני ערבי, נסגר העניין. פשוט סירבו להשכיר לי את הדירה", סיפר השבוע.

"היו כאלו ששמעו את המבטא שלי כשהתקשרתי וישר אמרו שזה כבר לא רלוונטי למרות שאחר כך ראיתי שהמודעה מתחדשת. היו כאלו שהסכימו לפגוש אותי, אולי כי הם לא זיהו את המבטא, אחרי כמה דקות בשיחה פנים מול פנים חלקם פשוט אמרו לי בפרצוף שהם לא משכירים דירות לערבים".

ג' הבין שאין לו ברירה ומצא פיתרון שאולי הוא אינו חוקי, אבל יעיל. "באין ברירה ביקשתי עזרה מהבוס שלי שהוא יהודי. הוא שכר לי דירה על שמו ואני מתגורר בה בלי שבעל הדירה יודע", סיפר.

מספר ימים לאחר שפורסם מכתב הרבנים האוסר על מכירה והשכרת דירות לערבים, עליו חתומים גם הרב יצחק יעקובוביץ', רבה של העיר הרצליה ויעקב אדלשטיין, רבה של רמת השרון, בדיקת "ידיעות השרון" מגלה שגם ללא צו מהרבנים המצב בשטח מביש. צעירים ערביים שמבקשים לשכור קורת גג בשרון
ונתקלים בחומה אומרים השבוע: "התחושה היא שאין לנו מקום".

משימה קשה
ברמת השרון ובהרצליה יש לא מעט תושבים ערבים ששוכרים דירות. הם מגיעים מאזורים שונים בארץ מתוך אמונה שכאן ימצאו את מקומם ויבנו עתיד טוב יותר להם ולבני משפחותיהם. הם דוברים את השפה, משקיעים בעבודה ומצטיינים בלימודים, אך למרות הכול נתקלים פעם אחר פעם בגילויי גזענות.

חאלד כבהא (45) עובד כמנהל מסעדה בהרצליה מזה כ-13 שנים. הוא מתגורר בהרצליה למעלה מ-25 שנים בשכירות. את יום העבודה שלו מתחיל כבהא בכל בוקר בשעה 10:30 ומסיים אותו פעמים רבות רק כשאחרון הסועדים הולך הביתה.

אבל למרות הוותק, העבודה הקשה והשנים הרבות בהן הוא מתגורר בעיר, פרסום המכתב גרם לו לחוש פעם נוספת כתושב זר. "תמיד היו מקרים של אפליה, תמיד הרגשתי את זה באופן אישי. מציאת דירה תמיד הייתה דבר קשה ומסובך בגלל מוצאי הערבי. אין לי איך להגדיר את המכתב המזעזע שיצא אלא שיא הגזענות". סיפר השבוע.

"אני חושב שהרבנים האלה שכחו את ההיסטוריה של העם היהודי, שכחו שפעם היהודים חיו בשלום לצד ערבים בארצות שונות. עם שעבר שואה, אסור שיתנהג ככה. אם לא היו אנשים כאלה במדינה, היינו יכולים לחיות בשקט. אנשי הדת הקיצוניים כל כמה שנים מדליקים אש ומעירים את השנאה, זה פשוט נורא ואיום".

לדברי כבהא, מאז פרסום המכתב הוא מרגיש שלמרות שיש לו אזרחות ישראלית הוא לא באמת אזרח. "התחושה היא שאין לנו מקום. אפילו לחיות בבית בשקט אנחנו לא יכולים".

יש אפליה
גסאן בבר, 43, עובד כמלצר בהרצליה כבר שנים רבות. מבחינתו מדובר בקריירה לכל דבר אשר מאפשרת לו להתפרנס בכבוד ולממן את כל צרכיהם של בני משפחתו המתגוררים בצפון. בבר מתגורר בהרצליה בשכירות לצורך פרנסה. אל המשפחה הוא נוסע רק פעם בשבוע, בכל שאר הימים הוא עובד.

"אני מאמין שכל האנשים במדינה דמוקרטית שווים, והיום אם אסור לי לשכור דירה במקום בגלל השם, הצבע או הדת שלי, אז אני בדרגה נמוכה מכולם, כאילו אנחנו חיים בשלטון שיש בו דרגות לבני אדם. כואב לי לשמוע שדווקא רבנים שהציבור רוחש להם כבוד, מייצרים שנאה כזאת".

"אני נתקל במקרים רבים של אפליה ואני מעדיף לא להתייחס אליהם, אבל זה לא קל. יש הרבה בעיות והן לא רק בקטע של מציאת דירה. אני מרגיש שאנשים רוצים לזרוק אותנו מהמדינה ולא לחיות איתנו. הם לא מנסים אפילו לחיות איתנו. יש בינינו הרבה אנשים טובים, אבל יש כאן בחברה אנשים עם דעה מקובעת שהם לא רוצים להשתחרר ממנה".

ראש העירייה יעל גרמן מגנה בחריפות את מכתב הרבנים. "רבנים המסיתים לגזענות, בניגוד לחוק ובניגוד לעקרונות הבסיס של הדמוקרטיה ושל מגילת העצמאות, אינם ראויים לכהן בתפקידם", אומרת גרמן. "מעשה הרבנים פוגע בבסיס של היכולת לחיות במדינת ישראל בדו קיום לאורך זמן".

בעירייה הוסיפו: "יעל גרמן בודקת כעת את הכלים החוקיים העומדים לרשותה על מנת לפטר את הרב יעקובוביץ' מתפקידו. גרמן מתכוונת להגיש תלונה במשטרה על הסתה בניגוד לחוק ולפנות אל שר הדתות בקריאה לפטר את הרב. כמו כן, הצהיר הראש העירייה, כי אין בכוונתה להשתתף באירועים אליהם תוזמן ובהם ישתתף הרב".

רבה של רמת השרון, הרב אדלשטיין, ביקש להבהיר כי "החתימה על המסמך מקורה בטעות ונבעה מחוסר תום לב מצד המחתימים. אי לכך, חתימתו על המסמך מבוטלת. הרב של רמת השרון נוהג בדרכי נועם ושלום וכל פעילותו הינה אך ורק למען תושבי העיר, ובכל אופן אינו נוהג לעסוק בנושאים פוליטיים אלו ואחרים".

הרב יצחק יעקובוביץ' סירב להגיב.

הסיפור המלא מתפרסם ביום שישי ב"ידיעות השרון"