שלושה חודשים וחצי של עבודות שירות וחצי שנת מאסר על תנאי. זה העונש שגזר בית המשפט המחוזי בתל אביב השבוע, במסגרת הסדר טיעון, על תושבת הרצליה, בת 43, גננת במקצועה, שהפעילה גן ילדים פרטי והורשעה כי במהלך שנתיים התעללה והזניחה את הילדים ששהו תחת חסותה.

כתב האישום שהוגש נגד הגננת, שהפעילה משפחתון לפעוטות בגילאי שבעה חודשים עד שלוש שנים בבית בהרצליה ואשר נעצרה כבר לפני כשלוש שנים, כלל מספר סעיפים של התעללות והזנחה בפעוטות.

מכתב האישום עולה, על פי הודאתה של הגננת, כי פעוטות שנהגו לבכות לאחר פרידה מהוריהם או מסיבות אחרות, הוכנסו על ידה לחדר חשוך, שם נותרו לבדם עד שנרגעו. עוד עולה מכתב האישום, כי הגננת נהגה להחזיק שלושה תינוקות בני כשמונה חודשים בקומה השנייה שבביתה, תוך שהיא מותירה את הפעוטות בחדר חשוך ועמום משעות הבוקר ועד שעות אחר הצהריים כשהם לבדם, ללא השגחה, עד שהגיעו הוריהם לאסוף אותם עם סיום יום הלימודים במשפחתון.

הגננת הואשמה אף כי במהלך שנת 2008 נהגה להכות את אחד הפעוטות, ילד כבן שנתיים בתדירות גבוהה שחזרה על עצמה כמעט מדי יום. בנוסף הואשמה, כי במהלך קיץ 2009 הכתה פעוט כבן עשרה חודשים בבטנו מאחר שסירב לבקשתה להתנדנד על נדנדה.

עוד עולה מכתב האישום, כי "הגננת נהגה בילדי המשפחתון בקשיחות, לא טיפלה כראוי בהאכלתם ובמילוי צורכיהם ובמקום לתת להם שתי ארוחות מאוזנות ביום וארוחה חמה הכוללת בשר ותוספות, נתנה להם ביסקוויטים ופרוסות לחם יבשות.
הנאשמת טענה, במסגרת דיון על גזר דינה, כי הפרשה גרמה לה לשיברון לב ולנזק נפשי וכי מעצרה גרם לה לבושה ולהשפלה בעיר מגוריה. עוד הבטיחה הגננת לא לשוב ולעבוד בטיפול בילדים.

בית המשפט גזר על הגננת, כאמור, שלושה חודשי עבודות שירות בעיריית רמת השרון, שישה חודשי מאסר על תנאי והתחייבות כי לא תפתח משפחתון במשך שלוש שנים ממתן גזר הדין. זאת, למרות העובדה שהשופטת יהודית אמסטרדם קבעה בהחלטתה כי הגננת לא הפנימה את חומרת המעשים.

"ניכר בנאשמת כי היא אחוזת בושה מההליך הפלילי שננקט נגדה", אמרה השופטת, "ברם, דומני, שהנאשמת לא הפנימה את חומרת המעשים שביצעה. היא הביעה צער על מצבה האישי והכלכלי, אך לא הביעה חרטה על מעשיה. התנהגותה הייתה חסרת חמלה. מדובר בהתעללות נפשית בצד אלימות פיזית. הסדר הטיעון אליו הגיעו הצדדים איננו מבטא תגובה עונשית מרתיעה דיה כלפי התופעה של התעללות האחראים בחסרי ישע ואיננו משקף איזון ראוי של השיקולים הנדרשים בענייננו".

עו"ד שרון נהרי, המייצג את הגננת, מרוצה: "אני שמח על התוצאה ועל גזר הדין, כי מלכתחילה העובדות והאישומים נופחו בצורה לא פרופורציונלית והוצאו מהקשרם. מדובר במי שהייתה וכיהנה במשך שנים רבות כגננת וכעזר רב לילדים בעיר והעבירות שיוחסו לה אינן במדרג הגבוה. העונש שנגזר על מרשתי מתאים לנסיבות".