"הצעה לסדר חזירי", כך כינתה השבוע ראש עיריית הרצליה, יעל גרמן את הצעתו של חבר האופוזיציה מסיעת "הירוקים", דרור עזרא, שקראה לביטול חוק העזר העירוני בנוגע לגידול ומכירת חזיר בתחומי העיר.

"אני חושדת בכוונותיו של מגיש ההצעה", אמרה גרמן, "זו הצעה שלא נובעת מרצונו אלא במטרה לחרחר ריב ולהקים טריז בין חרדיים וחילוניים בעיר ובין חברי המועצה".

בבסיס הצעתו של עזרא, עמדה הדרישה לבטל את חוק העזר המכונה "חזירים ובשר חזיר", האוסר מכירת בשר חזיר וגידול חזירים בתחומי העיר.

"העיר הרצליה הינה עיר ליברלית ופלורליסטית שחיים בה תושבים מלא מעט דתות ולאומים שונים, לכן חוק זה שהינו דתי אינו ראוי כי יישאר בעיר", ציין עזרא.

"בעיר הרצליה ישנם לא מעט מרכולים, מסעדות וחנויות אשר מוכרות בשר חזיר, ולפי החוק אנשים אלו הינם עבריינים. לכן ישנה סיבה טובה להאמין כי החוק לא נאכף. אין הוכחה
טובה מזו כי מדובר בחוק מיותר".

לדברים אלו השיבה גרמן בתקיפות והסבירה כי חוק העזר המוצג, שנכתב בשנת 1960, הושהה על ידי בית המשפט העליון, אשר הורה בפסיקתו לעיריות לשמור את האיזון בין הערכים היהודיים לערכי הדמוקרטיה.

עוד הוסיפה גרמן: "מכיוון שהחוק מושהה, החנויות שמוכרות אינן בבחינת עברייניות". גרמן גם ביקשה להזכיר לעזרא כי לפני כשנתיים, בעת בנייתו של הפארק העירוני, ביקש לפעול על מנת להגן על האינטרסים של תושבי העיר הדתיים ולאסור שתילת עצים במקום במהלך שנת השמיטה.

"הייתי מצפה שמי שמקפיד בקלה כמו חוק השמיטה ומבקש שבפארק שלא שתלו בו למעלה מ-40 שנה תישמר שנת השמיטה, יקפיד גם על מצווה חמורה הרבה יותר כמו שמירת הכשרות. מדובר בהצעה לא עקבית ולא ראויה".

בסיום הישיבה ביקש עזרא להתייחס לדברים החמורים שנאמרו על ידי ראש העיר ואשר זכו לתמיכת חברי המועצה וציין: "לא מקובל שייאמרו דברים מסוג זה. זכותי להגיש הצעות. יש כאן עניין של חוק נדיר מבחינה דמוקרטית וליברלית. חשבתי שאנחנו עיר ליברלית, אך מסתבר שלא".