20 אחוז מהנפגעים בתאונות דרכים כרוכבי אופניים בישראל הינם ילדים בגילאי 10-14. בין השנים 2003-2009 נפגעו 771 ילדים כרוכבי אופניים בתאונות דרכים, מהם 14 הרוגים וכ-250 פצועים קשה. כ-2,650 רוכבי אופניים נפגעו בישראל במהלך 7 השנים האחרונות, כ-30 אחוז מהם ילדים עד גיל 14, כך מדווחת עמותת אור ירוק מניתוח נתוני הלמ"ס.

על פי הנתונים, במהלך התקופה האמורה נפגעו 515 ילדים בגילאי 10-14 כרוכבי אופניים בתאונות דרכים, המהווים כאמור 20% מכלל רוכבי האופניים בישראל שנפגעו והם למעשה קבוצת הגיל שנפגעת יותר מכל קבוצת גיל אחרת. גם ילדים בני 5-9 הינם קבוצה עם שיעורי היפגעות גבוהים במיוחד, עם כ-250 נפגעים במהלך שבע השנים האחרונות.

שמואל אבואב, מנכ"ל אור ירוק: "האופניים הפכו בשנים האחרונות לכלי תחבורה נפוץ ברחובות הערים ובכבישי הארץ. הרכיבה על האופניים פופולארית בקרב כל הגילאים, ובעיקר בקרב ילדים, הנעזרים בו על מנת לנסוע ממקום למקום וכן לצורך הנאה ופעילות ספורטיבית בשעות הפנאי. אך הרכיבה על אופניים טומנת בחובה גם סכנות, בייחוד בנסיעה על הכביש. חשוב לזכור שרוכבי אופניים, בדיוק כמו הולכי הרגל, הינם משתמשי דרך פגיעים מאוד וכל מפגש בינם לבין רכב הוא קטלני. אם נוסיף לכך את העובדה כי לילדים יש קושי רב יותר להבין ולתרגם את הנעשה על הכביש, הרי שהסכנה גדולה שבעתיים"

רוב תאונות האופניים של ילדים מתרחשות בערים
מבין כלל הילדים שנפגעו בישראל כרוכבי אופניים בתאונות דרכים בתקופה האמורה, כ-75% נפגעו ב- 70 הערים המרכזיות בישראל ובסך הכול נפגעו בכל 70 הערים שנבדקו 563 ילדים כרוכבי אופניים.

מבין 70 הערים שנבדקו, בתל אביב בלבד נפגעו 91 ילדים כרוכבי אופניים, המהווים כ-15% מכלל הילדים שנפגעו כרוכבי אופניים בכל הערים גם יחד. מבין 91 הילדים שנפגעו כרוכבי אופניים בעיר, 2 ילדים נהרגו ו-7 נפצעו קשה.

גם בבני ברק המצב מאוד לא טוב. במהלך השנים 2003-2009 נפגעו בעיר 46 ילדים כרוכבי אופניים, יותר מאשר בערים הגדולות ממנה בהרבה.

בירושלים נפגעו 36 ילדים כרוכבי אופניים, בחולון 33, בבת ים 20 וברחובות וראשל"צ 18 ילדים רוכבי אופניים בכל אחת מהערים, נכון לתקופה האמורה.

עוד נמצא על פי ניתוח הנתונים כי בששת הערים הללו נפגעו כמחצית הילדים, רוכבי האופניים, מתוך כלל 70 הערים שנבדקו במהלך 7 השנים האחרונות!

בנתניה נפגעו באותה תקופת זמן 12 רוכבים, בחדרה 9, בכפר סבא 6, בהרצליה 15, ברעננה 10, בהוד השרון 4, וברמת השרון אחד בלבד.

אבואב: "על ההורים להקפיד שילדיהם לא ייסעו עם אופניים על הכביש, אלא בפארקים וגני שעשועים סגורים ומסודרים. רכיבה על שבילים המופרדים לחלוטין מהכביש היא הדרך הבטוחה והטובה ביותר לשמור על חיי הילדים. בנוסף לכך, חשוב מאוד לחבוש קסדה. במחקר שנעשה עבור אור ירוק הוכח כי חבישת קסדה מפחיתה ב-88% את הסיכוי לפגיעת ראש, שהיא הפגיעה החמורה ביותר והשכיחה ביותר בקרב ילדים הרוכבים על אופניים. בנוסף לקסדה, מומלץ מאוד לשים גם כפפות לידיים וכן בגדים בהירים או זוהרים, המשפרים את הנראות".