את מנהג "תרנגול כפרות" כל אחד מכיר. קונים תרנגול, מסובבים מעל ראשו של האדם שרוצה להסיר מעליו את העונש הצפוי, ועל ידי כך התרנגול מקבל עליו את גזר הדין. עד היום נוהגים במגזרים הדתיים והמסורתיים לבצע את המנהג הזה, אך בשנים האחרונות החלו בעמותת "אנונימוס" למען בעלי החיים לנסות ולמנוע מאנשים לבצעו ובמקומו לשלם סכום צדקה ותרומה.

"מדי שנה אנחנו מביעים את מחאתנו נגד ההתעללות המיותרת הזאת", מספרת גאיה גולדברג, פעילה ב"אנונימוס" זה 5 שנים. "אין לכך שום סיבה מוצדקת. יש כאן התעללות בבעלי חיים ואי אפשר להתעלם מזה. אני ראיתי בשווקים שכשמביאים את התרנגולים, הם לפעמים שעות וימים נמצאים ללא מים וללא מזון והם כל כך מותשים וכמעט גוססים להם שם.

"יש אלטרנטיבה של פדיון כפרות, שזה מתן צדקה לעניים. אנחנו גם פונים אל השמיים ומבקשים כפרה מבלי לשחוט את התרנגולת וגם עושים מעשה טוב".

ביום רביעי לפני כשבועיים, הלכה גולדברג לתלות את המודעות על קיר המודעות של בית הכנסת הגדול בפינת סוקולוב בהרצליה. הפעם זה עבר חלק, אבל לפעמים היא נתקלת גם בקשיים. "לפני שנתיים היינו בשוק הכרמל, וממש רדפו אחרינו. נאלצנו לברוח מיד".

גם ב"עמותת הרצליה אוהבת חיות" נרתמו למאמץ. "החלטנו לנסח פנייה לציבור, ולקוות שכל אחד יעשה את שיקול הדעת ושזה ייגע למישהו בלב. העניין של כפרות הוא מנהג אכזרי, והיינו רוצים לקוות שבאמת אנשים יפעילו שיקול דעת".