בתקופת החגים אי אפשר שלא לחוש באווירה מיוחדת. נדמה שהכול יותר חגיגי, יותר רוחני והאנשים נעשים, לרוב, סימפטיים יותר. כך גם חושבים מספר רבנים מהרצליה ורעננה שהחליטו השנה לעשות הכול כדי לקרב את הקהל החילוני אל בתי הכנסת.

המטרה לדבריהם, ללמוד על אוכלוסייה שהם לא מכירים לעומק ולנפץ סטיגמות בשני המגזרים. "אין פה כוונה להטיף או להחזיר בתשובה", הם ממהרים להבהיר, "רק לגרום לציבור החילוני להרגיש שייכות לבית הכנסת".

הפרויקט החל לפעול על ידי עמותת "צהר" שהוקמה על ידי קבוצת רבנים מהציונות הדתית וזכה לשם: "תרגישו בבית". הפרויקט יחל לפעול החודש, במהלך החגים בבתי כנסת בהרצליה וברעננה. בהרצליה הוא יפעל בבתי הכנסת הממוקמים באבן גבירול, פינת
תור, ויצמן, רחוב הכוזרי וברחוב גיסין.

לדברי הרב דוד קורין, רב בית הכנסת "אלי כהן" בשכונת ויצמן בהרצליה, קיימת בורות בקרב הציבור. "אני מרגיש חובה לשפר את הידע וההבנה ביהדות", אמר השבוע, "לתקן את תחושת החוסר הסובלנות שקיימת היום בין אדם לחברו. דרך הפרויקט הזה יוכל כל אדם להבין מה זה בית כנסת באמת ומה כוללת בתוכה היהדות מעבר לתפילות וקיום מצוות".

"חשוב לי בתור רב ובתור אדם דתי שכל אחד ירגיש נוח להגיע לבית הכנסת ולצערי, היום זה לוקה בחסר. חלק מהקהילה שמתעניינת ורוצה להיות חלק, מפחדת להיכנס לבית הכנסת".

"היא לא מרגישה שהיא יכולה להתחבר לקהילה הקבועה המגיעה למקום, אולי מחשש לביקורת. אני רוצה שהם ירגישו בבית כשיגיעו לבית הכנסת ולתפילות גם אם הם לא מזדהים עם המצוות".

קורין מציין כי התרומה היא הדדית הן לציבור הדתי והן לציבור החילוני. "לי אישית זה תורם להכיר את החברה הלא דתית. זה יוצר קירוב לבבות. רבים מהדתיים עשויים לראות שהאדם החילוני הוא לא כזה נורא, הוא כבר לא ייראה להם יותר שלילי או מפחיד האדם הלא דתי לא ייראה יותר שלילי או מפחיד יותר.

ביום ראשון השבוע נערך כנס בכפר המכבייה בו התכנסו הקהילות הדתיות להעלות רעיונות ולתכנן פעילויות שיקרבו את הזרם השונה לבית הכנסת. בכנס תכננו את חלוקת העבודה בין בתי הכנסת בחודש תשרי במטרה לקירוב לבבות.

במהלך החודש יצאו הרבנים לקראת האוכלוסייה החילונית ויקראו להם להשתתף בתפילות הימים הנוראים ולערוך שבתות בר מצווה בבתי הכנסת.

בנוסף, בחג הסוכות יתקיים אירוח חגיגי בבית הכנסת שיזמין אליו את כל הקהלים. הפרויקט נערך מתוך מחשבה שהציבור בעיר חי לעצמו, כל אדם נסגר בביתו ואין תחושה של קהילה ושותפות. בית הכנסת יכול להעניק את התחושה הזו לבני האדם", הוסיף קורין.

הפרויקט, כאמור, יפעל גם בבתי כנסת ברעננה ברחובות רובצקי, הר סיני, הרצל ואחוזה. הרב רונן נויבירט ממארגני הפרויקט והרב בבית כנסת "אוהל ארי" ברחוב רובצקי ברעננה מספר על שתי מגמות שהוא חש בחברה.

"הקהילות הדתיות הופכות יותר סגורות ומצד שני הרבה אנשים שלא גדלו בבית דתי מחפשים מסורת ושורשים והיום בתי הכנסת לא עונים על הצורך הזה. המטרה שלנו היא הנגשה רוחנית של בתי הכנסת לכלל הציבור. אין ניסיון של כפייה או החזרה בתשובה, אלא להעניק לכל אדם תחושה שזה ביתו".

לדברי נויבירט, בחו"ל ההנגשה הרוחנית קיימת וכך צריך להיות גם בחברה הישראלית. "העם צריך להיות מלוכד. להיות משפחה. בעולם בכלל ובארץ ישראל בפרט". הוא אומר. "אנחנו מתחילים לפעול עכשיו ואנחנו נעשה את זה בהדרגתיות על מנת לא לגרום "לאנטי" בשני הצדדים".