לא מעט פדיחות רשמו על שמן העיריות ברחבי הארץ בשנת תש"ע. גם העומדים בראשן צברו לזכותם קילומטראז' נאה של אמירות ומעשים שהיו שמחים לשכוח. כתבי mynet אספו עבורכם את הפדיחות המייצגות מהערים בכל רחבי הארץ. לגזור ולשמור - עוד 3 שנים לבחירות המקומיות.

אופנועי הים
בחודש יולי השנה חשף "ידיעות השרון" את פרשת אופנועי הים המביכה בעיריית הרצליה. במשך שנתיים יושבים האופנועים אותם רכשה העירייה במטרה לסייר בחופי הים ולסייע בחילוץ נפגעים, נעולים באחד ממחסני העירייה ללא שנעשה בהם כל שימוש וזאת למרות שנקנו מכספם של תושבי העיר.

לטענת העירייה הסיבה לכך היא מכיוון שהשימוש באופנועי ים לצורכי הצלה מנוגד לחוק הימי. בינתיים, עומדים להם ארבעת האופנועים שנרכשו בעלות של 150 אלף שקל, ללא שימוש, כאשר מדי שנה דואגת העירייה לתחזק אותם ולעשות להם טסט וביטוח.

מנכ"ל העירייה, יחיעם השמשוני, טען כי ישנה בעייה חוקית להוריד את האופנועים למים אולם במשרד התחבורה כלל לא מודעים לבעיה בחוק. "התקנות לא מונעות מאופנועי ים של תחנות ההצלה לפעול למטרות הצלה באזור המדובר", נמסר. בעקבות הדברים הבטיח השמשוני להוריד את האופנועים לים, אך נכון להיום עדין לא נעשה בהם כל שימוש.

הביוב זורם, ההופעה מתחילה
מה קורה שביוב מציף את חוף הים של הרצליה בדיוק ביום בו אמור להתרחש במקום מופע ענק? אם תשאלו את עיריית הרצליה, התשובה פשוטה: מכסים את החול המזוהם בחול שהובא מחופים אחרים וממשיכים כאילו הכל כרגיל.

זה בדיוק מה שעשתה העירייה בחודש אוגוסט השנה כאשר משרד הפנים הורה על סגירתו של חוף אכדיה דרום לרחצה עקב זרימת ביוב לים. למים אמנם נאסרה הכניסה אך להמונים שהגיעו לצפות באותו ערב במופע ודרכו במשך שעות בחול ספוג ביוב לא נמסרה כל הודעה.

בתגובה להתנהלות המתוארת השיבה עיריית הרצליה כי החול המזוהם כוסה ב-35 ס"מ של חול נקי וכי משרד הבריאות אישר את כיום הפסטיבל כסדרו. במשרד הבריאות השיבו כי קיומם של פסטיבלים נוספים במיקום זה לא יאושרו בעתיד עקב חשש גבוה לזיהומים חוזרים.

BRT?
שלוש שנים בלבד חלפו מאז הסתיים שיפוצו של רחוב סוקולוב בהרצליה, שיפוץ שהפך אותו לרחוב חד סטרי וגרר לא מעט טענות מצידם של הסוחרים ובעלי העסקים במתחם. למרות כל אלו, כך נודע לידיעות השרון בחודש מאי האחרון, מתכננת העירייה להעביר את הרחוב ודייריו שינוי נוסף וגדול לא פחות.

לבקשת העירייה ישונה תוואי מערכת האוטובוסים ה-BRT ובמקום לעבור ברחוב העצמאות, יעבור ברחוב סוקולוב. המשמעות: בדיוק שהרחוב חזר לשגרה, הוא הולך שנית לשנות את פניו, ייתכן שהמהלך יצריך שוב עבודות יסודיות, אבל מה שבטוח, אופיו של הרחוב עומד להשתנות.

סוחרים ששמעו על התוכנית החדשה הביעו בעיקר זעם: "למה לא חשבו על התוואי הזה כשהשקיעו בשיפוץ הקודם 40 מיליון שקל?". מעיריית הרצליה נמסר: "ההחלטה על מעבר ה-BRT בסוקולוב הינה של עיריית הרצליה, מתוך הבנה שתחבורה ציבורית צריכה לתת מענה להגעה למרכז העיר".

אנסמבל הרצליה
האולמות ריקים והקהל מסרב להגיע. הגרעון הולך וגדל ופתרון של ממש לא נראה באופק. אבל בעיריית הרצליה ממשיכים להתעקש על הפעלתו של האנסמבל העירוני. בחודש אוגוסט החליטו במועצת העיר להזרים לקופת האנסמבל מיליון שקלים נוספים על מנת לכסות את הגרעון המצטבר. שוב, על חשבון התושבים.

תשע שנים חלפו מאז הוקם אנסמבל הרצליה בתחומי העיר. מאחורי הקמתו עמדה השאיפה העירונית להפוך את הרצליה לעיר של תרבות. האנסמבל הצטרף לשורה של מוסדות כמו הסינמטק העירוני והביאנאלה לאומנות וזכה כבר מימיו הראשונים לתמיכה כספית נרחבת מצידה של עיריית הרצליה.

למרות התמיכה המאסיבית לא הצליח לאורך השנים תיאטרון האנסמבל למשוך אליו קהל צופים, אמנם הביקורות על ההצגות וההפקות המקוריות היו לרוב נלהבות אך האולמות נותרו ריקים וככל שחלף הזמן צבר האנסמבל עוד ועוד גירעונות. ראש העירייה, יעל גרמן, הודתה שהם נקלעו לגירעון, אולם אין צורך לסגור את האנסמבל.