המאבק על לימודי הליבה לחרדים מתממש בהרצליה. במשך שנים נאלצו ילדי הזרם החרדי בהרצליה ללמוד בגנים מוזנחים ומיושנים. ביום רביעי הקרוב, האחד בספטמבר, הם יזכו לראשונה לאחר תהליך ארוך שנמשך למעלה משנתיים, להיכנס לגנים חדישים ומשופצים.

הורי הרצליה הצליחו לראשונה בישראל ליזום מהפכה של ממש: שלושה גני הילדים החרדיים בהם לומדים ילדיהם הועברו לאחריות עירונית. "עכשיו אנחנו מרגישים תושבים שווים בעיר", סיפרו הורי הילדים.

במסגרת השינוי תהיה העירייה אחראית על מימון, שיפוץ ותחזוקת הגנים ומשרד החינוך יפקח על התכנים הנלמדים. "מדובר בניסיון ראשון של הכנסת גנים חרדיים תחת מטריית החינוך הממלכתי במדינת ישראל", הסבירו במשרד החינוך.

"מדובר באוכלוסייה חרדית שלראשונה תהיה לה מפקחת ממשרד החינוך. מה שאומר שהגננות יפעלו בהתאם לסטנדרטים המקובלים במשרד החינוך: עברית, קריאה, חשבון ועוד, הילדים יצטרכו לחגוג את כל החגים לרבות יום העצמאות".

"הגננות יעברו את כל ההשתלמויות שעוברות הגננות בעיר ויהיו מחויבות ללמד את כל מקצועות הליבה כפי שכל גן מחויב. התכנים הם אותם תכנים הנלמדים בגנים החרדיים. יחד עם זאת הם יצטרכו ללמד על החגים והשינוי עבורם יהיה בימים הלאומיים כמו יום הזיכרון, העצמאות והשואה".

מי שעמד בשמם של התושבים בראש היוזמה להעביר את הגנים לאחריות עירונית הוא חבר מועצת עיר, ליאור עומסי. "לפני שנתיים הבת שלי למדה באחד הגנים הללו, ברחוב מנורה בעיר. היוזמה החלה לנוכח מצבו הרעוע של הגן, המשחקים היו מיושנים, לא היה מחשב, המתקנים היו מוזנחים ומסוכנים, החול לא הוחלף תקופה ארוכה ובמקום הייתה בעיית ביוב חמורה
שהובילה לנוכחות חולדות בגן", מספר עומסי.

"אספנו חתימות של הורים ופנינו לראש, יעל גרמן. בהתחלה חששנו מתגובת 'אגודת ישראל', אך גרמן הרימה את הכפפה ועוד לפני הפיכת הגן לעירוני החלה בשיפוצו ושיקומו. המעבר היה טבעי. בשנות ה-2000 אין כבר מקום לחינוך מפלגתי. העיריות צריכות לטפל בתושבים ללא קשר להשתייכות הדתית שלהם".

ח', תושב העיר, ישלח השנה את בתו ללמוד בגן הילדים החרדי שבשכונת נווה עמל. "אין בהרצליה ואין באף עיר בארץ גן ילדים של מר"צ או גן ילדים של האיחוד הלאומי, והיה חשוב לנו שהילדים שלנו יהיו שווים כמו כל ילד אחר בעיר. התכנים שיילמדו בגן יהיו דומים לשאר הגנים, אך גם שונים, תהיה הפרדה מוחלטת בין בנים לבנות, אבל במקביל יהיה דגש רב על המאפיינים הממלכתיים".

"אנחנו יוצאים מהמאבק עליו מדברים בכל הארץ, מאבק שנוגע למקצועות הליבה ולחגיגת החגים הלאומיים כמו יום העצמאות. הביקורת שנשמעה בעבר על המגזר החרדי בנושא הזה לא תישמע כאן. דגל ישראל הוא שלנו וההמנון הלאומי הוא שלנו ואנחנו חלק ממשי מהמערכת העירונית".

"בעיר הרצליה יש מסורת, בכל יום עצמאות מתכנסים ילדי כל הגנים בעיר לחגוג באירוע מיוחד, השנה בפעם הראשונה נגיע גם אנחנו לאספה הזו והילדים יחגגו יחד, נעמוד בצפירות ונביע הזדהות מלאה".