חוף ביוב. ביום רביעי שעבר, שש בערב, על חופי אכדיה בהרצליה מאות אנשים, ילדים וטף המבקשים לצפות בשקיעה ולבלות כמה שעות של שקט ורחש גלים. מולם, על קו המים ניצב פקח המזהיר בפני רחצה. "החוף סגור, יש זיהום" הוא משיב לתוהים מדוע בשיאו של החום הם אינם מורשים ליהנות מכמה רגעים במים הקרירים. בחלקו הדרומי של החוף ניצבת במה מרשימה. בעוד כשעתיים יחל כאן פסטיבל. עד שתתחיל ההופעה הראשונה ידרכו אלפי המבקרים בתוך מי הביוב של העיר הרצליה.

חול מהול במי ביוב, כך בעצם אפשר להגדיר את מתחם הפסטיבל. הכול, התחיל בתקלה בתחנת השאיבה שהובילה להזרמת הביוב לחוף הנכים. זה קרה 24 שעות לפני תחילת החגיגות. משרד הפנים הורה על סגירת החופים לאלתר ובעירייה החלו לחשוב על פתרונות. לבסוף הוחלט להביא משאיות עם חול מחופים סמוכים ולכסות את משטח החול שנרטב ממי הביוב. מיותר לציין, כי 12 אלף החוגגים כלל לא ידעו, ואלה שכן הרגישו בדבר מיהרו לברוח.

ה"יצירתיות" הזו של העירייה נחשבת לדעת רבים כמחדל ממש ולדברי מומחים לסכנה בריאותית. אפילו משרד הבריאות, שהעניק אישור רק שעתיים לפני האירוע, הודיע השבוע לעירייה שהיא יכולה לשכוח מקיום אירועים כאלה בחוף בעתיד. "ידענו שיש כאן בערב הופעות, אז החלטנו לעשות יום כיף בחוף הים", תיארה השבוע ג' תושבת העיר, "כשבעלי הגיע הוא היה בהלם. הדבר הראשון שהוא שם לב אליו זה שהחול כולו רטוב. הוא נזכר שקרא באינטרנט על הזיהום.
תפסנו את הילדים וברחנו הביתה להתקלח".

"אני לא מכיר אדם אחד שפוי בדעתו שהיה מסכים שילדיו ישחקו בתוך ביוב", סיפר השבוע גורם בעיריית הרצליה. "אני עד עכשיו מזועזע ממה שראיתי שהעירייה עושה. במקום להודיע על מה שקרה, להזיז את במת הפסטיבל שרק החלה הקמתה, במקום ליידע את הציבור או אפילו אם צריך לבטל את הפסטיבל כולו, החליטו לטייח את המקרה. זה פשוט פשע. הילדים שהיו שם ושיחקו והאנשים שהגיעו בערב לפסטיבל, בוססו במשך שעות בזוהמה".

בעירייה צריכים להחליט
בעיית זרימת הביוב לחוף ימה של הרצליה קיימת כמעט מיום היווסדה של העיר. רק ברבעון הראשון של שנת 2009 לדוגמה הוכרזו החופים בעיר כאסורים לרחצה בלא פחות משלוש הזדמנויות שונות. בחודש ינואר השנה אף חויבה העירייה בתשלום 140,000 שקל לאחר שהורשעה בזיהום הים ובהזרמת שפכים ממקור יבשתי לים, בניגוד לתנאי היתר ההזרמה לים.

בנוסף לכך חתמה עיריית הרצליה על התחייבות בסך 50 אלף שקלים, לפיה במשך שנתיים לא תעבור על העבירות הנכללות בחוק המים, והתחייבות בסך 100 אלף שקלים לפיה במשך שנתיים לא תעבור על העבירות המנויות בחוק מניעת זיהום הים ממקורות יבשתיים. ההרשאה הגיעה בעקבות כתב האישום שהגיש המשרד להגנת הסביבה נגד העירייה.

"מערכת הביוב בעיר לא נוקזה נכון", הסביר השבוע גורם נוסף בעירייה, "ישנם בתים ברחבי העיר שהתחברו לאורך השנים, בטעות או שלא בטעות, לניקוז במקום לביוב. הביוב שזורם לים נגרם גם מההתחברויות הפיראטיות הללו, אבל גם מתקלות במערכת הביוב ואז רואים את הזרימה לים. במשך שנים סירבו בעירייה להודות שמדובר בביוב והעדיפו לקרוא לזה מי נגר. זה לא נכון, מי נגר הם מי גשמים, ואנחנו כידוע בקיץ. כל המערכת בהרצליה מתוכננת כך שאם ישנה תקלה, הביוב מוזרם לים. וישנן תקלות".

מחלופת מכתבים שבידנו עולה כי יום לפני הפסטיבל בשלישי לאוגוסט שלח משרד הבריאות לעירייה הודעה על ביטול הרישיון שהעניק לקיום הפסטיבל בעקבות הזרמת הביוב שגרמה לזיהום. עוד באותו יום החזיר מנכ"ל העירייה, יחיעם השמשוני, תשובה למשרד הבריאות בה ציין כי התקלה תוקנה והמשאבות חזרו לעבודה ממוחשבת. כמו כן ציין השמשוני כי העירייה "ביצעה שיחלוף חולות באזור המובל".

הפסטיבל אכן התקיים וביום ראשון השבוע, ארבעה ימים לאחר הפסטיבל, הבינו ככל הנראה במשרד הבריאות את גובה הסיכונים לקיום אירועים בחוף הנכים, שבו תקלות ביוב רבות, ובמכתב ששלח לעירייה קבע חד משמעית: "כל בקשת רישוי שתופנה אלינו בעתיד, שמהותה אירוע תחת כיפת השמים במקום הזה, לא תאושר".

"בעירייה צריכים לקבל החלטה ששם שמים את הכסף", אומר הגורם בעירייה. "ויש כסף, הקמת טיילת החוף החדשה עולה בערך פי שלושה ממה שיעלה לסדר את בעיות הביוב הזורם לים, אבל זו שאלה של סדרי עדיפויות. כנראה שהטיילת מצטלמת הרבה יותר טוב מסתם חוף נקי שלא זורם בו ביוב והוא לא מסריח".

תגובות
עיריית הרצליה מסרה תגובתה באמצעות החברה לפיתוח תיירות בעיר: "על פי הנחיות משרד הבריאות ובהוראת ראש העירייה, פינינו והחלפנו את כל שטח החול שהיה נגוע בנוזלים אשר יצאו מהמובל וזאת עד לעומק של כ- 35 ס"מ. החול הוחלף ובמקומו הונח חול נקי. לאחר שקיבלנו את כל האישורים ממשרד הבריאות ומן העירייה בהכנות לאירוע".

מתאגיד המים, "מי הרצליה" נמס