ערוץ הקניות. כבר שנתיים שארבעת אופנועי הים שרכשה עיריית הרצליה במטרה לסייר בחופי הים ולסייע בחילוץ נפגעים, עומדים ללא שימוש.

הסיבה: השימוש באופנועי ים לצורכי הצלה מנוגד לחוק הימי. בינתיים, עומדים להם ארבעת האופנועים שנרכשו בעלות של 150 אלף שקל, ללא שימוש, כאשר מדי שנה דואגת העירייה לתחזק אותם ולעשות להם טסט וביטוח.

"מבחינתי, הייתי מוריד את האופנועים לים כבר מחר, אבל זו בעיה במישור הארצי", אומר מנכ"ל עיריית הרצליה, יחיעם השמשוני.

לפני כארבע שנים הקצה משרד הפנים לעיריית הרצליה תקציב לרכישת שני אופנועי ים לתחנות ההצלה במטרה לסייע למצילים בחילוץ נפגעים. בעירייה החליטו להרים את הכפפה ולרכוש מכספי משלם המיסים שני אופנועים נוספים.

האופנועים מוקמו בחוף הנפרד, בחוף נוף ים ובשני חופים נוספים ביניהם. במשך שתי עונות רחצה שימשו האופנועים את המצילים נאמנה עד שאירוע טביעה שהתרחש בחופי אשדוד שינה את המצב.

באותו מקרה, חולץ נפגע אשר בהמשך הגיש תביעה אישית נגד המציל על כך שפגע בו עם אופנוע הים. בעקבות התביעה שהגיש התברר שאסור לאופנועי ים, המוגדרים ככלי מנועי, להיכנס לאזור רחצה, וזאת למרות שיש להם רישיון כלי
שיט לצורך הצלה ולא לצורך ספורט.

בעקבות אותו מקרה העריכו בעיריית הרצליה שהם בבעיה. מצד אחד המצילים, עובדי עירייה, מבוטחים על ידי העירייה, ומצד שני לא ניתן לבטח אותם, אם הם עוברים על החוק בכך שהם נכנסים לאזור רחצה עם אופנוע ים.

לעירייה לא נותר, לטענתם, אלא להפסיק את השימוש באופנועי הים. "אופנועי הים מנוגדים לחוק הימי ולכן עצרנו את השימוש בהם. אני לא יכול להשאיר עובד עירייה שבא להציל נפגעים חשוף לתביעות על כך שעבר על החוק", אומר השמשוני.

מסתבר כי ההמתנה של העירייה הינה ממושכת, שכן, כבר שנתיים אופנועי הים מתוחזקים ועולים כסף ומצד שני לא נעשה בהם כל שימוש.

"אני מחזיק אותם במצב פעולה, עושים להם טסטים מדי שנה ויש ביטוח צד ג' על הפוליסה של העירייה. הייתי מוכר אותם, אבל אנחנו מחכים שמשהו ישתנה, יש דברים שהם בידיים שלי ויש דברים שלא".

אבל מבדיקה עולה כי במשרד התחבורה כלל לא מודעים לבעיה בחוק. ממשרד התחבורה נמסר: "התקנות לא מונעות מאופנועי ים של תחנות ההצלה לפעול למטרות הצלה באזור המדובר".

"במידה ונעשה בהם שימוש אחר - הכניסה לים אסורה בהחלט באזור המדובר. לכן, לא ברורה לנו טענת עיריית הרצליה שעל פניה אינה נכונה".

השמשוני מסר: "אני מכיר את החוק הימי, שלפיו גם נותנת המשטרה דוחות. אם התשובה של משרד התחבורה נכונה, אוריד את האופנועים לים".