אטימות בצהל? עמית (שם בדוי) תושב הרצליה כבן 20, חלם לשרת ביחידה קרבית. למרות ההיסטוריה המשפחתית כבן לאב נכה צה"ל הסובל מנכות פיזית ומפוסט טראומה ומוגדר כהלום קרב בעקבות מלחמת יום הכיפורים, לעמית היה ברור שכשיגיע היום, הוא יתגייס ויהיה הכי קרבי שיש.

בגיל 17 הוא קיבל כמו רבים מחבריו את צו הגיוס הראשון, אבל תוך מספר חודשים הלך והתרחק ממנו חלום היחידה הקרבית והקרבות העיקריים בהם נאלץ להשתתף הם קרב החיים בבית כילד לאב הלום קרב ואם חולת סרטן והקרב מול צה"ל, שלמרות הקביעה החד-משמעית שאינו כשיר מבחינה נפשית, מתעקש באמצעות הפרקליטות הצבאית, לשלוח אותו לכלא.

"הייתי אמור להתגייס בחודש מרץ בשנה שעברה", סיפר השבוע עמית כיצד השתלשלו האירועים עד שהוגדר כעריק, "המצב בבית הידרדר. אמא שלי חלתה והדבר האחרון שהיה לי בראש זה הגיוס והצו הראשון.
הרגשתי שאני חייב לדאוג למשפחה שלי".

עמית נולד לאב הסובל מנכות בשיעור של 80 אחוז, הכוללת פציעה פיזית קשה ופוסט טראומה שהופיעה בעקבות מלחמת יום הכיפורים בה לחם. החיים עם אב הלום קרב, לצד קשיי פרנסה של המשפחה, הביאו גם אותו למצב נפשי קשה.

"אני זוכר הרבה פעמים בתור ילד שומע את אבא שלי ממלמל וצועק מתוך שינה, מתעורר בבהלה מסיוטים ומקבל התקפי זעם. בנוסף, שני ההורים לא עבדו במשך תקופה והקושי בפרנסת המשפחה רק הערים מתח ולחץ נוספים על המשפחה".

כשהגיע לתיכון חלתה אמו בסרטן וזה מוטט יותר את המשפחה. הבנתי שאין ברירה ואני חייב להיות בבית וככה כשהגיע הצו הראשון, לא יכולתי להתמודד איתו. זה פשוט לא היה בראש שלי. אמא שלי הייתה עמוד התווך של כל הבית, פתאום היא התפרקה. פחדתי שזה הסוף שלה, וככה בתוך הסרט הזה, קלטתי פתאום שעבר התאריך של הצו ואני כביכול עריק. הלוואי ויכולתי להתגייס".

צריך להבהיר, עמית אכן עבר בבירור על חוקי הצבא ולא משנה איזה תירוץ היה לו בזמנו. הוא נתפס בבדיקה שגרתית של המשטרה, שבעקבותיה נשלח למאסר בן 14 יום. כשהשתחרר חזר הביתה וכעבור מספר ימים לטענתו התקשר לצה"ל.

"ביקשתי להשתחרר על רקע מצבי הנפשי, אבל כל הזמן העבירו אותי מאחד לאחד. הרגשתי כאילו אני רק עוד שיחת טלפון, עוד מספר. אפילו כשהייתי בשיחה אצל הקב"ן הוא לא ממש מתייחס אליי".

עמית, שהרגיש לטענתו זלזול וחוסר יחס מצד הצבא וביקש להסדיר את מצבו, פנה לעורכי הדין עידן פסח ובני קוזניץ, כדי לקבל מהם סיוע. "למרות שעמית הסביר לקב"ן ולגורמים אחרים בצבא על מצבו הנפשי ועל המתחולל בביתו, בצבא דרשו שהוא יתגייס", מסביר עו"ד קוזניץ.

"חוות דעת של פסיכיאטר פרטי קבעה לבסוף באופן חד-משמעי שעמית לא כשיר לשירות צבאי ולא היה כשיר מעולם, וכשפנינו לצבא, נתקלנו גם אנחנו בסחבת ארוכה, שבעצם הובילה לעריקות. רק לאחר שבעה חודשים נשלח עמית לפסיכיאטר הצבאי, ובצבא הסכימו להקפיא את פקודת המעצר נגדו".

בחוות הדעת של הפסיכיאטר הצבאי נקבע כי עמית סובל מהפרעות נפשיות שאינן מאפשרות את גיוסו לצבא. "עמית סובל מהפרעת אישיות נוגדת חברה ולנוכח מאפיינים אלה, העלולים להוות בסיס למסוכנות אימפולסיבית לזולתו, אני ממליץ על הקפאת הליכי המעצר וההסגרה וזימונו בהקדם לוועדה רפואית לצורך התאמת פרופיל 21 ושחרור עם סעיף נפשי", נכתב בחוות הדעת.

למרות זאת, מתעקשים בצבא שעמית יתייצב למאסר בגין תקופת העריקות. עו"ד עידן פסח ציין כי "הפרקליטות הצבאית דורש את העמדתו לדין ואת מאסרו של עמית בעקבות תקופת העריקות, שנגרמה בעצם בגלל הסחבת של הצבא. אנחנו מקווים שהנושא ייבחן שוב והתיק ייסגר בשל המצב המיוחד שלו".

מדובר צה"ל נמסר: "מהפרקליטות הצבאית טרם התקבלה תגובה עד מועד סגירת הגיליון".