תורכיה על הגל. יום שני, שבע בערב בשבוע שעבר. בדיוק היום בו התכנסה לראשונה ועדת טירקל לחקר אירועי המשט הטורקי לעזה, התקיים במרינה בהרצליה אירוע הסיום של משט טורקי אחר לגמרי - משט האמיר.

גם הוא יצא מחופי טורקיה, אך בניגוד לזה הנחקר, נשא עימו מסר אחד וברור - כזה הקורא להידברות ושיקום היחסים בין ישראל לשכנותיה.

כמעט ללא סיקור תקשורתי או מסע יחסי ציבור יוצא משט האמיר מדי שנה כבר 21 שנים ברציפות מחופי איסטנבול בשלהי כל חודש אפריל, עושה מסלול שמתחיל בין כל המרינות בטורקיה,
ממשיך בסוריה, לבנון ומצרים ומסתיים כאן.

חודשיים נמשך המסע ומושך אליו מאות בעלי יאכטות וחובבי ים מעשרות מדינות ברחבי העולם. מאחוריו, כך מסתבר, עומד מפעל של איש אחד עם אמונה גדולה - חסן קאצ'מז.

בראיון מיוחד מספר קאצ'מז מה גורם לו לשוב פעם אחר פעם אל הים ולהאמין שבסוף, החיים כאן ייראו אחרת.

קאצ'מז (53) נולד באנקרה ועוסק בניהול ותחזוקת מרינות. הוא נשוי לאישה המתגוררת בצפון קפריסין, שנמנעת מלהצטרף למסעו השנתי עקב סירובה להגיע לישראל. בתם המשותפת בת 27, גם היא לא לוקחת חלק במפעל חייו של אביה.

את המשט הראשון ייסד קאצ'מז לפני 21 שנים ועד היום הוא משמש כארגון שיווק למרינות, במיוחד מרינות טורקיות ותוך כדי גם מרינות במזרח התיכון כמו המרינה בהרצליה וזו שבאשקלון.

"המטרה היא לשוט עם אנשים ממרינה למרינה, במדינות אליהן הם לא היו מגיעים ללא המשט. המשתתפים הופכים חלק מחוויה ייחודית ובסופה הם שבים הביתה ומספרים לאחרים, וכך הם מעודדים אנשים נוספים לקחת חלק ולהגיע".

על אירועי המרמרה שמע קאצ'מז כשהיה בדרך מסוריה ללבנון. "כטורקי כעסתי, אין שום סיבה שבעולם לאירוע כזה. חייהם של תשעה אנשים הם יקרים וחשובים ולצערי, ההחלטה לפתוח באש לא הייתה מקרית".

"אני לא מצליח להבין למה לא עצרו את המשט בצורה אחרת. לכל סירה יש מדחף, מספיק לתקוע בו חתיכת פלסטיק קטנה כדי לעצור את הסירה. יכלו לעשות את זה בקלות. החיילים הישראלים היו יוצאים גיבורים".

היו לך חששות להגיע לישראל?

"לא פחדתי ואני לא מפחד. אני יודע שככל שאקיים ואכבד את החוקים של ישראל לא יהיו לי בעיות".

אתה יודע, הרבה ישראלים חוששים להגיע בימים אלה לטורקיה.

"לכן כשאחזור לטורקיה אני מתכוון לפנות לאנשי הפרלמנט באמצעות מייל, להסביר להם את זה. חבל שהרשויות בישראל לא התנצלו על זה כבר ביום הראשון, זה יכול היה לפתור את המצב".

"בטורקיה ישנם דיווחים שונים על מה שקרה, שם מספרים שהרשויות בישראל נתנו מדליה לחיילים שהרגו את הטורקים. אני יודע שזה לא נכון".

קאצ'מז מאמין שיש לו תפקיד חשוב בתיקון היחסים בין שתי המדינות. "תפקידי לדבר עם נציגי הממשל באנטליה, לדבר עם מועדוני שיט בישראל ובטורקיה, לגרום לחבריי הישראלים לשלוח מסרים לחבריהם בטורקיה, רק כך נצליח לתקן את היחסים".