המבקר משיב אש. למעלה מעשר שנים שימש נתן לביא כמבקר עיריית הרצליה, במהלכן ידע לא מעט מתקפות אישיות. במשך כל תקופת כהונתו סירב להגיב לשמועות והאשמות השונות שעלו נגדו.

השבוע, זמן קצר לאחר שעזב את העירייה, התייחס לראשונה לכל המלעיזים נגדו. "המון פעמים נפגעתי עד עמקי נשמתי, אך המשכתי הלאה. יכולתי לעשות מעשים, אבל אני לא כזה", אמר לביא.

באחד בדצמבר 1988 נכנס לביא לראשונה כעובד מן המניין לעיריית הרצליה ותחת כהונתו של לנדאו שימש משך 11 שנים כראש מחלקת המחשוב של העירייה.

בשנת 99' קיבל מראש העירייה הנוכחית, יעל גרמן, הצעה להצטרף כעוזר ומ"מ מבקר העירייה. לביא קיבל את ההצעה וכעבור שבעה חודשים מצא עצמו ממונה
על ידי מועצת העיר למבקר העירייה הקבוע.

לא אחת אמרו גורמים בעירייה כי גרמן מינתה את לביא, וברגע שהוא נתן דוחות חמורים הוא בעצם "בגד" בה.

"יכול להיות שהיא רואה עצמה כמי שהביאה אותי כעוזר מבקר. אבל בפועל נבחרתי במכרז ומועצת העיר היא שאישרה את מינויי".

"זה לא משנה, אני לא צריך לכתוב דוח עקום בגלל זה", אמר השבוע לביא, "למי אני חייב? לה או לחוק, לציבור ולאמת? מההתחלה הדוחות היו לגופו של עניין. לא חיפשתי אותה ואני לא מחפש עד היום".

השיא בסכסוך שבין גרמן ללביא הגיע בסוף שנת 2005, כשבדוח המבקר פורסמה ביקורת שרבים הגדירו כקשה, בכל הקשור להתנהלות העירייה וראש העירייה בנושא אנסמבל הרצליה (תיאטרון יוצר שהוקם בעיר).

בין היתר נגעה הביקורת להוצאות מוגזמות של כספים לכאורה ותיעוד לקוי לכאורה של קבלת תרומות עד היעדר תיעוד לחלוטין.

"עד 2005 היו כל פעם צעקות כאלו או אחרות ביניהם. אחרי דוח האנסמבל התחילה גרמן להשתמש בכל הכלים האפשריים כמעט כולל בתביעה כנגד לביא", סיפרו השבוע גורמים בעירייה.

לביא טוען בעניין: "אני הקטן עומד מול להקה, ואין לי שום כוח לעשות דבר. כול הכוח והמשאבים בצד השני. אני פונה למשרד הפנים וכלום, אני פונה למבקר המדינה וכלום".

"אולי זה טוב שלמבקר העירייה אין שיניים, כי לא צריך לראות בו איום. אם אני טועה תתקנו אותי. אחרי שנתיים ואחרי שבעקבות עתירה מינהלית חויבה מועצת העיר לדון בדוח, היא דנה ודחתה אותו".

דוח האנסמבל לא היה היחידי בו לא מיהרה לכאורה מועצת העיר לדון בתקופתו של לביא. אמנם ישנה הוראת חוק, אבל נדמה שדוחות בעיריית הרצליה עולים לדיון מאוחר באופן יחסי.

"כל דחייה היא משחק על זמן", הוסיף השבוע לביא, "מועצת העיר מחויבת לדון בדוח על פי החוק שבעה חודשים לאחר הגשתו".

בשנה האחרונה מספרים מקורביו של לביא, התאפיינו היחסים בינו לבין ראש העירייה בשקט יחסי, אולי בשל פרישתו הצפוייה.

לביא ציין כי הוא לא חף מטעויות. "אני עדיין קרוב לעניינים ומעדיף לקחת זמן בשביל פרספקטיבה. ברור שהיו לי טעויות, אבל אני לא מצטער בכלל. אני חושב שהביקורות שלי היו ענייניות ומקצועיות".

גם אירוע הפרישה של לביא, כפי שנכתב בשבוע שעבר ב"ידיעות השרון" לווה בטונים צורמים. למרות בקשות חוזרות מצד גורמים שונים, בחרו בעירייה שלא לערוך כל אירוע רשמי ושלא להיפרד ממנו.

"את מסיבת הפרידה שאורגנה לי עשתה מירה, מזכירתי. זה אבסורד שהולך אדם וכנראה בגלל שנאה אישית לא אומרים לו שלום. נראה כי גם מי שרצה לא אמר שלום מהפחד".

מעיריית הרצליה נמסר בתגובה: מנכ"ל משרד הפנים קבע בהוראותיו כי בעיר שבה מעל 50 אלף תושבים יש למנות "רכז ביקורת". מבקר העירייה התנגד למלא אחר ההוראה, ועל כן, על מנת לנהוג על פי החוק, נאלצה העירייה לפנות לבית הדין לעבודה".

"בנושא הפרידה מהמבקר, העירייה הציעה למבקר לערוך אירוע פרדה והוא סרב. העירייה מכבדת את בחירתו של מבקר העירייה לגבי אופן רצונו להיפרד ממקום העבודה".