הרגע בו החליט פרופ' אלון אליקים, מנהל מחלקת הילדים בבית החולים "מאיר" בכפר סבא, לעשות קצת לפני חצות עוד סיבוב אחרון במחלקה לפני שהוא מסיים את יום העבודה, היה רגע מכונן.

כך הוא הגיע לחדרה של נערה מטייבה שאושפזה מספר ימים קודם בעקבות ניסיון התאבדות. המראה שנגלה לעיניו היה לכאורה רגיל. נערה מקבלת עיסוי מגבר מבוגר. "כנראה אביה", הוא חשב ושאל לשלומם. הוא ענה"בסדר".

לפתע הבחין לדבריו פרופ' אליקים בסמל של חברת השמירה "מטב" על חולצתו של הגבר. הוא פנה מיד לאחיות ושאל האם הגבר בחדר של הנערה הוא אביה. הוא נענה בשלילה. פרופ' אליקים חשש כי מדובר באדם זר המבצע מעשה מגונה בנערה חולה במחלקה שלו. הוא הזעיק את כוחות הביטחון של בית החולים ואת המשטרה. במקביל גרר את הגבר מחדר הנערה החוצה.

הסוף ידוע. הגבר הזר הוא יוסף נינו (70) מהרצליה, רוצח ועבריין מין סדרתי, שביצע לא מעט זוועות לאורך חייו. נינו הועסק על ידי עמותת "מטב", והייתה זו משמרתו הראשונה בבית החולים.

צילום השער: חגי אופן

כשהגיע לבניין בו הוא מתגורר לאחרונה עם משפחתו, טוענים שכניו, דאג נינו להתקין שלוש מצלמות אבטחה. אחת מחוץ לדלת ביתם, אחת בלובי ואחת מחוץ לבניין. כשגילו זאת השכנים, ביקשו ממנו להסיר אותן. "הוא אמר שהוא עובד במשרד הביטחון", מספר אחד הדיירים. "אבל בסוף הוא הוריד, למרות שאני לא בטוח שאת כל השלוש".

"אני פשוט לא מאמין", אמר אחד השכנים. "הם ממש היו משפחה נורמטיבית". שכן אחר אמר שכשניכנסו לדירה ערכו משפחת נינו חנוכת בית עם הרבה אנשים בדירתם.

בפעם האחרונה שהורשע, לפני המקרה הנוכחי, זה קרה כשנינו עבד כנהג הסעות תלמידים. קשה להבין איך שוב ושוב הוא מועסק בעבודות שמעורבים בהן ילדים.

מאז מעצרו קושר עצמו נינו לחלק מהאישומים, אך לטענתו מעשיו בוצעו לא על רקע מיני. לדבריו, רק העניק לנערה עיסוי ונשק למצחה. "התקשורת כבר שפטה אותו", אמר בנו השבוע, "החשש שלי, שכאשר התיק הזה יגיע לידי השופט שיצטרך להכריע, הוא יהיה נתון ללחץ תקשורתי. כל המשפחה תומכת באבא, אנחנו לצדו ומאמינים בחפותו".

נינו נעצר עד להחלטה אחרת על מנת לאפשר לסנגור ללמוד את חומר הראיות נגדו. ביום רביעי השבוע הוגש נגדו כתב אישום בו הוא מואשם בביצוע שורה של מעשים מגונים, תוך ניצול יחסי השגחה. התובעת, עו"ד רויטל יעקב, ציינה כי בעת שהשגיח על הנערה הוא ליטף אותה וניסה לגעת בחזה שלה. על פי כתב האישום, הוא חיבק אותה, נישק אותה על פיה וליטף את פניה, גבה וצווארה.

לטענת נינו, הוא נענה לבקשת אותה בחורה שעליה השגיח לאחר ניסיון התאבדות. לטענתו, בעת שהייתה שרועה על המיטה, הוא עיסה את כפות רגליה ונשק על מצחה ומבחינתו, לא הייתה כל קונוטציה מינית.

השופט דחה את בקשת סנגורו של נינו, עו"ד איציק איצקוביץ' וציין, כי קיים חשש שהחשוד יסכן את ביטחון הציבור. הוא הדגיש בהחלטתו כי מדובר בחשד, שיש לו אחיזה בחומר החקירה ואין מדובר בהשערה בעלמא.

הכתובת הייתה על הקיר
את מאסרו האחרון בגין מעשים מגונים במשך שלוש שנים בקטינה מאז הייתה בת תשע, ריצה משנת 2000-2006. בכל התקופה הזו סירבו בשב"ס לשחררו לחופשות סדירות מלבד פעמיים חריגות, אחת מהם כשבתו התחתנה.

במהלך מאסרו עבד כמורה בכיתת עברית למתחילים וכן כפועל במפעלי הכלא. במקביל, השתתף בקבוצה טיפולית מטעם מב"ן לאסירים המעורבים בעבירות מין, ממנה הודח בשל מספר איחורים. השב"ס נימק שוב ושוב את התנגדותו לבקשתו של נינו לחופשות בכך שמדובר בעבריין מין מועד ('רצידיביסט') ובאדם מניפולטיבי, שלא שיתף פעולה במהלך הטיפול שהוצע לו, אשר לא צלח.

נינו ערער על החלטת שב"ס וטען כי אינו מסוכן כלל, ולראיה מאז שחרורו ממאסרו הקודם הוא חי חיים נורמטיביים. הוא רק 'שכח' לציין כי מאסר העולם שריצה בגין
רצח האחות שושנה ואשדי לאחר שסירבה להתמסר לו מינית במוניתו. הוא גם לא ציין שבין לבין, ריצה עבודות שירות לאחר שתקף מינית תלמידה. השופט אברהם טל דחה את ערעורו של נינו, וקבע שמסוכנותו המינית בעינה עומדת.

בבית החולים "מאיר" חשים מאז מעצרו של נינו מצד אחד תחושת הקלה שנתפס ומצד שני הם מזועזעים עד עמקי נשמתם ש"אדם כזה הגיע לעבוד בבית החולים".

במשטרה מפנים, את האצבע המאשימה כלפי חברת "מטב" ופתחו נגדה בחקירה. "חברה שמספקת עובדים לבית החולים", אומר ראש משרד החקירות במשטרת כפר סבא, עו"ד פקד רפי וקנין. "מחויבת לבדוק את עברם הפלילי".

בעמותת "מטב" סבורים אחרת וממשיכים לטעון, כי האחריות לבדיקת עברו הפלילי של העובד נמצאת בסמכות בית החולים. "לפי חוק המרשם הפלילי, אסור לנו לבקש מעובד רישום על העדר רישום פלילי, או תעודת יושר כפי שזה נקרא", מסביר מנכ"ל העמותה יוסי ענתבי.

לדבריו למרות זאת גרם לו