"כששמענו שמחפשים בישראל מתנדבים שיבואו לעזור לכוחות הכיבוי המקומיים, לא היה לנו ספק שאנחנו נגיע כדי לעזור", מספר בטיב גרינפילד, בן 48, כבאי מתחנת הכיבוי שבעיר ניו-פאלטץ שבמדינת ניו יורק שהגיע בשבוע שעבר לארץ יחד עם ארבעה מחבריו בתחנת הכיבוי כדי להתנדב.

מדובר בפרויקט חדש בשם "פרויקט מתנדבי הצלה", שהוקם על ידי קרן סיוע החירום לישראל בשיתוף נציבות הכבאות וההצלה בישראל ותחת פיקודו של טפסר אייל כספי, מפקד שירותי כבאות הרצליה.

מטרת הפרויקט היא לגייס כבאים מקצועיים מארה"ב ומרחבי העולם שיהוו מערך התנדבותי בזמן חירום בישראל, כמו בעיתות מלחמה, רעידות אדמה או פיגוע טרור המוני, תוך
כדי השתלבות מבצעית בתחנות הכיבוי השונות.

"כאשר בדקנו את הצרכים של שירותי החירום בישראל, גילינו שיש מחסור בכוח אדם", מסביר עדי זהבי, יוזם קרן הסיוע, עמותה אותה הקים יחד עם יונתן סילמן, המשמש כמנכ"ל העמותה, לאחר מלחמת לבנון השנייה.

"החלטנו, מתוך היכרות עם השטח והמקצוע, לגייס כבאים מקצועיים מהעולם לפעולות התנדבות בארץ תוך שאנו מביאים אותם, מכשירים אותם ומדריכים אותם לפי עבודת הכבאות בארץ והציוד בו עושים שימוש".

הכבאים האמריקאים, ביניהם גרינפילד, קווין מגוויר בן ה-43, רוג' ת'ורפ בן ה-21, כריס ריקרק בן ה-33 וסקוט שולטי בן ה-29, מספרים כי החוויה אותה הם עוברים בארץ כבר משאירה את חותמה בהם.

"כשקיבלנו את המייל הראשון על הפרויקט, מאוד התרגשנו", מספר גרינפילד הנשוי לבת של שני יורדים ישראלים שהיגרו לארה"ב במהלך שנות ה-60.

החמישה, שזהו ביקורם הראשון בישראל, מתרגשים מהאירוח לו הם זוכים וכבר מכריזים כי יש בכוונתם לחזור לארץ, כתיירים. "זו פשוט חוויה מטורפת", מספר מגוויר.

"בשבוע לפני שהגענו קצת חששתי בגלל כל הסיפורים שמתפרסמים בתקשורת בארה"ב על ישראל, אבל מאז שאני פה, אין לי בכלל דאגה לביטחוני האישי. אני מרגיש כאן מאוד בטוח".

החמישה, מותשים אחרי עוד יום אימונים מפרך, מוסיפים כי הם הגיעו לארץ חדורי מוטיבציה בגלל האהבה למדינת ישראל וזאת, למרות העובדה שאין הם יהודים.

"אנחנו כבאים ואנחנו לא חושבים על סכנות הטמונות במקצוע, אלא על איך אנחנו יכולים לעזור לאנשים. זו המהות שלנו. מתי שיזדקקו לנו כאן, אנחנו נבוא, והדבר הכי חשוב שאנחנו לוקחים מהחוויה הזו הוא החברויות החזקות שיצרנו כאן".