"הייתי בטוח שמדובר בעבריינים, לכן ברחתי מהם. אחרי שהם הזדהו כשוטרים, הם ערכו עליי חיפוש, עיקמו לי את היד ואיימו שישברו אותה. התחלתי לרעוד בכל הגוף מרוב פחד", כך מספר רמי (שם בדוי), תושב הרצליה בן 14 שמצא את עצמו ביום ראשון שעבר מעורב במרדף משטרתי ומעוכב לחקירה, למרות שלא עשה דבר.

חופשת הפסח הארוכה הובילה את רמי להצטרף לאביו בעבודתו, באזור שכונת צמרות בהרצליה. ביום ראשון שעבר,
לפני עשרה ימים, בשעות הצהרים המוקדמות, חש רמי ברעב ובהמלצת אביו ירד יחד עם בן דודו בן ה-19, שעבד גם הוא אצל אביו, לפיצריה הסמוכה. רמי לא חשב לרגע שהטיול התמים ישאיר צלקת בנפשו.

"ירדנו למטה ולא מצאנו את הפיצריה", נזכר רמי. "פתאום נעצר לידינו רכב פרטי שבתוכו ישבו שלושה גברים גדולים ודי מפחידים. הם התחילו לשאול אותנו כל מיני שאלות. ברגע שאמרתי את השם שלי, יצא אחד מהם מהאוטו והתחיל לרוץ לעברי.

"נבהלתי נורא ופחדתי שמדובר בעבריינים. בן דוד שלי צעק לעברי לברוח, ושנינו רצנו לכיוון ה'סופר פארם'. הצלחנו להגיע לשומר במקום שניסה לעזור לי, אבל הם תפסו אותי ורק אז הוציאו והציגו לי את תג המשטרה שלהם. כשראיתי שמדובר בשוטרים נרגעתי, אבל פתאום הם התחילו לתחקר אותי, לשאול אותי מה אני עושה ברחוב ולערוך עליי חיפוש.

"שאלתי אותם מה הם רוצים ממני, אבל הם לא ענו. אחד מהם עיקם לי את היד מאחורי הגב ואני לא הצלחתי להבין מה קורה ומה עשיתי. נלחצתי מאוד והתחלתי לרעוד בכל הגוף. השוטר שהחזיק אותי איים שאם לא אפסיק לרעוד ואירגע, הוא ישבור לי את היד. זה רק הכניס אותי יותר ללחץ".

לדברי רמי, במשך כחצי שעה הוא הוחזק על ידי השוטרים על לא עוול בכפו, וכל תחנוניו בפני השוטרים כי יתקשרו לאביו, נפלו על אוזניים ערלות. "ביקשתי מהם שוב ושוב שיתקשרו לאבא שלי, שיסביר להם שאני עובד איתו ושבסך הכל ירדתי לאכול פיצה, אבל שום דבר לא עזר. בכל פעם ששאלתי אותם מה הם רוצים ממני, הם צעקו עליי ואמרו לי לשתוק.

"פחדתי נורא שמשהו יקרה לי וממש פחדתי שהם יפגעו בי פיזית. אחרי כחצי שעה, אני אפילו לא יודע איך ולמה, הם עזבו אותנו ופשוט הסתלקו מהמקום. נשארתי בהלם מכל הסיפור והתחלתי לבכות. למרות שעברו כמה ימים, מה שקרה שינה בי משהו. אני יותר לא סומך על אף אחד, בייחוד לא על שוטרים".

אביו של רמי מספר כי כאשר הגיעו למשטרת גלילות, ניסו השוטרים במקום לתרץ את התנהגותם כלפי בנו, ואף לא אחד מהם הביע את התנצלותו בפניו. "כשהבן שלי סיפר מה קרה, לא האמנתי ששוטרים יכולים להתנהג ככה", אומר האב.

"זו דרך התנהגות במדינת משטרה ולא במדינה דמוקרטית. הם חשדו שהוא פרץ לבית, ללא שום הוכחות, קראו לו 'שקרן' ועיכבו אותו לחקירה, למרות שהוא קטין ומבלי ליידע אותי כלל. כשהגענו לתחנת גלילות, ניסו להסביר לנו שם שאנחנו בכלל לא מבינים מה היה, שהשוטרים לא חייבים להזדהות ועוד כל מיני תירוצים. אף אחד מהם לא חשב להתנצל בפני הבן שלי על הטראומה שהם גרמו לו".

האב שהבין כי בנו אינו חשוד בפלילים, הגיש תלונה במח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים) כנגד השוטרים שעיכבו אותו לטענתו, לשווא. ממשטרת גלילות נמסר, כי לקבלת תגובה יש לפנות למשרד המשפטים.

ממשרד המשפטים נמסר כי התלונה בבדיקה.