תובעים את עלבונם. אדם מלכה (29) ועליזה ישעיהו (25) מנתניה תובעים 60 אלף שקלים מאיציק גולנד, בעלי מועדון ה"צ'אפלין" בהרצליה פיתוח, בטענה כי הם לא הוכנסו למועדון על רקע מוצאם המזרחי.

בשתי תביעות שהגישו השניים השבוע, כל אחד בנפרד, על סך 30 אלף שקלים לבית המשפט לתביעות קטנות בהרצליה, טוענים השניים כי הם ושני חבריהם נתקלו באפליה בכניסה למועדון ובניגוד להוראותיו של חוק איסור
אפליה בכניסה למקומות בידור ומקומות ציבוריים.

המקרה, על פי כתב התביעה, היה באוקטובר 2009. במוצאי שבת הגיעו ארבעת החברים סמוך לחצות אל המועדון, כשלטענתם הסלקטור בכניסה סירב להכניסם בטענה כי הם לא הזמינו מקומות מראש והכניסה הינה למוזמנים בלבד.

הסלקטור אמר להם, לטענתם, כי אם אין להם הודעת מסרון המעידה כי הם מוזמנים, הכניסה למועדון לא תאושר. אך לטענת התובעים, הסלקטור איפשר כניסה של מבלים רבים שהגיעו אחריהם, וללא שנדרשו להציג בפניו כל הזמנה.

לטענת התובעים, קשה היה שלא לשים לב שהמבלים שאכן נכנסו למועדון היו בעלי חזות אשכנזית, בהירי עור, להבדיל מהתובעים וחבריהם שהינם מזרחיים בעלי חזות מזרחית.

התובעים טוענים עוד כי לאורך האירוע כולו, חרף העלבון שספגו, הם הקפידו לשמור על איפוק ולנהוג בנימוס. "חשתי פגיעה בכבודי ובביטחוני האישי וזה גרם להשפלתי ברבים", ציין מלכה בתביעתו.

"מאז המקרה אני וחבריי נמנעים ככל הניתן מלצאת למקומות שבהם ישנו חשש שלא יאפשרו את כניסתנו. כל בקשתי הייתה לבלות עם חבריי במקום שסברתי שהינו מקום בילוי איכותי ומהנה. במקום זה, חוויתי סיוט ארוך.

"קשה לי לקבל שבמדינת ישראל הדמוקרטית, בעלי עסקים ומקומות בילוי ציבוריים שבהם נוהגים לבלות את זמנם הפנוי צעירים רבים, ינהגו בגזענות ובהתנהגות דורסנית".

בעל מועדון הצ'אפלין מסר: "למרות שאני בעל המועדון, אינני מבין מדוע הוגשו התביעות אישית נגדי ולא נגד החברה שהיא בעלת המועדון. אינני בקיא בפרטי האירוע, עליו אני שומע לראשונה".

"אנו עובדים על פי הנחיות שמגבילות אותנו למכסה מקסימלית של מבלים. זכות ראשונים יש למי שהזמין ראשון מקום".

שמות המזמינים מופעים ברשימת המארחת, וישנם אנשים שיוצאים מדלת היציאה לעישון ולאחר מכן חוזרים מהדרך הראשית. כאשר המקום איננו בתפוסה מלאה, שעריו פתוחים לכולם".