האם בקרוב יחליף רובוט את המצילים בחוף הים? נשמע הזוי, אבל זה המודל שיציגו בחודש הבא שני תלמידי תיכון הנדסאים בהרצליה, רון פוסטי ואריאל זרצקי, בתחרות מדענים צעירים שתתקיים במוזיאון המדע בירושלים.

בתחרות, שתיערך בחסות חברת "אינטל", ישתתפו 70 נערים ונערות מכל הארץ. פרט לרובוט המציל, ייצגו את הרצליה עוד שלוש המצאות: מערכת הנעה רובוטית למשטחים בעלי מקדם חיכוך נמוך, מערכת אנטנות של הננו-לווין הישראלי
הראשון, ודגם קליטה ופענוח טלמטריה עבור הננו-לווין.

"הרעיון לפתח רובוט מציל עלה כשהתכוננו להגיש את פרויקט לבגרות", מספר זרצקי. "בתחילה בנינו דגם עם ציוד דומה מבחינת יחס ומשקל. ראינו שלא נוצרות בעיות מיוחדות והמשכנו בתכנון".

פוסטי וזרצקי פיתחו מערכת אלחוטית המתכוננת להיבנות על פלטפורמה של אופנוע ים. המערכת מסוגלת להתמודד עם תנאי ים סוערים ולתת מענה של שיטור, הצלה ומחקר, ללא סיכון חיי אדם.

הרובוט, שמכונה כשב"ם (כלי שיט בלתי מאויש), יישלט בידי מפעיל על החוף בעזרת מצלמה שתותקן על גבו. בהמשך מתכננים המפתחים הצעירים שכלולים נוספים, כמו מערכת GPS.

"מצד אחד, יוכל הרובוט להציל אנשים מטביעה מבלי לסכן את חיי המציל. מצד שני הוא יצלם ויחקור את הים, מבלי לסכן את החוקרים הימיים", מסביר פוסטי. "היתרונות של הרובוט עצומים. הוא הרבה יותר מהיר מהחסקה של המצילים, והוא יותר זול לביצוע מחקרים ימיים".

האתגר הבא של פוסטי וזרצקי הוא למצוא ספונסר שיממן פיתוח של אב טיפוס. "אנחנו נשארים כל יום בבית הספר כדי לעבוד על הפרויקט ולהביא אותו לידי יישום. אנחנו מחפשים עכשיו תומכים שיעזרו לנו במימון, ואז נוכל לבנות את האבטיפוס ולהתחיל בפרויקט".