מצאתי את עצמי חסר אונים, לא יודע מי ניצב מהעבר השני של המקלדת ששולח אליי איומים, שיודע פרטים אישיים על חיי, שמפיץ שקרים למפקד שלי, והורס לי את הקריירה הצבאית שהייתה כל חיי", כך מספר אסף שפירא, 29, קצין קרבי בחל"ת, ביחידה מובחרת בצה"ל וסטודנט במרכז הבינתחומי בהרצליה.

שפירא, שכמו רבים שוטט ברשת חברתית מוכרת, החל לפני שנתיים לקבל איומים על חייו באמצעות הרשת והטלפון.
הפרשה הסתבכה כאשר באחד הימים פנה אל שפירא מפקדו בצבא ואמר לו, כי הוא חשוד בפלילים. עולמו של שפירא, שלא הבין כלל כיצד הוא קשור לחשדות ולאיומים, חרב עליו. אחרי חקירה ארוכה שניהל בעצמו, הוא הבין כי גורם אנונימי שיחק עם מוחו ולבו באמצעות הרשת. אותו גורם, לדברי שפירא, גנב את זהותו, והפיץ בשמו מכתבי איום לאנשים שונים, והכל קשור בכלל לבחורה שהכיר ברשת ועימה ניהל רומן וירטואלי.

את השתלשלות האירועים ההזויה, הוא תיעד ביומן אישי. עכשיו הוא מוציא את ספרו "הכל בגלל תום", בו הוא מספר על הקלות הבלתי נסבלת של תרמיות ברשת. "אם דבר כזה קרה לי, הוא יכול בקלות לקרות לכל אחד. היום אני עושה הכל כדי להזהיר אחרים", אומר שפירא.

מסרים מאיימים
"הסיפור שלי התחיל כמו כל סיפור תמים", מספר שפירא. "לפני שנתיים פתחתי כרטיס ברשת חברתית במהלך טיול בחו"ל, כדי לשמור על קשר עם משפחתי וחבריי. מהר מאוד גיליתי שזו דרך מעולה להכיר אנשים חדשים ולחלוק חוויות". שפירא שהחל 'לבלות' ברשת, הכיר את מ', שטענה לדבריו שהיא גרה בקנדה. בין השניים התפתח רומן וירטואלי שנמשך למעלה מחודשיים. לאחר מכן התנתק הקשר ביניהם.

שפירא שהמשיך 'לבלות' זמן ברשת החברתית, החל לקבל באמצעות מסרים ברשת, איומים על חייו מגורם שלא הכיר. "החלו להגיע אליי שורה של איומים על חיי, בתחילה באמצעות הכרטיס ברשת, אחר כך באמצעות הטלפון וזה הגיע גם לפגיעה במכונית שלי. האיומים נמשכו כחודש".

האיומים החלו, לטענת שפירא, לאחר שתמונותיו ממסיבה בה השתתף, הועלו לרשת. כשהבחין בתמונות, נדהם שפירא לראות מסר שכתב לו גורם אנונימי: "שמחים שחייכת במסיבה, זה החג האחרון שתחייך בחיים שלך".

"נלחצתי מאוד וניסיתי לכתוב לו בחזרה על מנת להבין למה הוא מאיים עליי", משחזר שפירא. "התגובה היחידה שהצלחתי לקבל ממנו הייתה: 'אנחנו יודעים מה עשית, אתה תשלם על זה בדם. היום שלך קרוב'".

"הוא חשף פרטים שמעולם לא פרסמתי, לא ברשת החברתית, וחלקם אפילו לא לחבריי הקרובים ביותר. נלחצתי, שלאדם שאיני מכיר ושרוצה לפגוע בי, יש כל כך הרבה מידע עליי".

מי מנסה לפגוע בי?
באותו רגע, לדברי שפירא, שראה כי הקריירה הצבאית שלו קורסת ואין הוא מבין כלל מדוע, הוא החליט להילחם בכל כוחו ולהבין מי מנסה לפגוע בו.

הוא הגיש תלונה במשטרה וסיפר על השתלשלות האירועים, ובמקביל ערך חקירה לבדו. "חזרתי אל הבחור שעבר חוויה דומה, דרכו הגעתי לפורץ מחשבים שהחל לבדוק לי דברים שביקשתי". באותו זמן החלה להתברר לשפירא התמונה ההזויה: "הבנתי ש-מ', אותה בחורה שהכרתי ברשת, הייתה דמות שהשתמשה בזהות פיקטיבית, ושהיא פעלה מול עשרות גברים תחת כרטיסים מזויפים ברשת החברתית.

"עוד התברר לי ש-מ' הבטיחה הבטחות שונות לאנשים וחמור מכל, היא הפיצה בשמי לאנשים שונים ברשת, עשרות מכתבי איום שכביכול אני שלחתי לה לאחר פרידתנו. במכתבי האיום היא כתבה בשמי שבכוונתי לרצוח אותה, להפיץ תמונות עירום שלה ולפגוע בקרובים אליה".

למרות שהגיש תלונה למשטרה, החליט שפירא לא לשבת בחיבוק ידיים. "הגעתי לאותו אדם שפנה למפקד שלי בצבא והתלונן עליי. התברר לי שהוא בחור שהאמין ל-מ' שאני מאיים עליה, ופעל בעידודה על מנת 'להגן עליה' מול האיומים שלי לכאורה. כחלק מהעזרה שלו, הוא החליט להתלונן עליי למפקד שלי. "אותו בחור הודה בפניי בכל, הוא הודה ש-מ' דירבנה אותו להתלונן עליי".

במשך כל אותם חודשים קשים, תיעד שפירא את השתלשלות האירועים ביומן שכתב. "היומן הזה הציל אותי. העברתי את היומן למפקד שלי, וכך הוא הבין שמדובר בתרמית וקיבל את גירסתי".

סכנות ברשת
זמן רב הסתובב שפירא בתחושה קשה. הוא אמנם נחלץ מהפרשה והצליח להגן על שמו הטוב, אך עשרות גברים נוספים שנפלו גם הם קורבן, המשיכו להעסיק את מחשבותיו. הוא החליט לפרסם את היומן אותו כתב באמצעות הרשת החברתית בה התחילה הפרשה, על מנת להזהיר גולשים נוספים.

בתוך פחות משנה הפך היומן לאחד הנצפים ביותר ברשת, ולצד יותר מ-3,000 תגובות שהתקבלו, התחילו לצוץ מעל פני השטח גברים נוספים שנפגעו בדרכים דומות על ידי אותה בחורה. לדבריו, התלונה שהגיש במשטרה לא טופלה מעולם, דבר שחיזק את רצונו להפיץ ברבים את מסר האזהרה. "הבנתי על בשרי שלא צריך לרצוח בכדי להרוג בן אדם. לצערי, למשטרה אין כלים לחקור מקרים כאלה". ל