התגברות מקרי הפשיעה והאלימות בשכונת שביב בהרצליה הביאה את משטרת מחוז תל אביב בצעד מפתיע להפעיל בשכונה את יחידת הפרשים שלה במטרה להרגיע את הרוחות.

בשבועיים האחרונים נתקלו תושבי שביב בשוטרי יחידת הפרשים מפטרלים בשכונה כשהם רכובים על סוסים.
"הכניסה של יחידת פרשים אל תוך שכונה איננה דבר שבשגרה. עצם העובדה שנכנסנו פנימה מצביעה על הצורך של כוחות המשטרה לצנן את הרוחות ולהפסיק את העלייה במקרי האלימות והפשיעה בשכונה", אומר אחד הפרשים ביחידה.

"באמצעות הכניסה שלנו לשכונה אנחנו מראים עיבוי כוחות, דבר שגורם לתחושת הרתעה מול כל העבריינים המבצעים פשיעת רחוב באזור השכונה. הנוכחות של היחידה שלנו מספיק בולטת, מה שגורם להם לחזור בהם מתוכניותיהם המקוריות לבצע פעולות פשיעה".

שוטרי היחידה המסיירים בשכונה, יודעים לספר כי מעבר לתחושת ההרתעה שהם יוצרים כלפי העבריינים, נוצרת גם תחושת ביטחון בקרב התושבים. "בכל מקום שיש בו נוכחות משטרתית זה טוב לתושבים", מספר פרש אחר, המסייר בשכונה. "הנוכחות של סוסים זה דבר שונה ולא רואים את זה בכל יום, זה מרתיע את מי שצריך להרתיע שם ונכנס לתודעה שלו. התגובות של התושבים מתחילות בדרך כלל בפליאה, אך מיד לאחר מכן מגיעות תגובות חיוביות על כך שיש פעילות משטרתית במקום. כשניידת משטרה עוברת, היא פשוט הופכת לחלק מהנוף, כשעוברים שני פרשים - זה נותן תחושה אחרת".

מי שמסכים עם הקביעה כי נוכחות יחידת הפרשים מוסיפה לתחושת הביטחון של התושבים, הוא חבר ועד השכונה, שלום ג'נח, אשר רק לפני שבועיים הותקף באכזריות בעת שסיים להתפלל בבית הכנסת בשכונה. "זה יפה מאוד שהביאו את הפרשים לכאן", אומר ג'נח, שעדיין סובל מהכאבים כתוצאה מהתקיפה. "הדבר החשוב ביותר הוא שהם מסתובבים בשבתות כאשר יש בשכונה שילוב של בני נוער ואלכוהול. שנים שאני מנסה לשקם את השכונה והנושא קרוב לליבי, הנוכחות שלהם במקום בהחלט עוזרת לכך ומוסיפה ביטחון לתושבים".