כמעט שבועיים עברו מאז שהחליטו בחברה קדישא הרצליה על הפסקת הקבורה בבית העלמין המקומי, שבועיים בהם ממשיכים תושבי העיר לחפש מקומות חלופיים בהם יוכלו לקבור את יקיריהם.

אסתר אשל, גימלאית תושבת העיר אשר בעלה נפטר ביום שישי האחרון מדום לב שנגרם לו לאחר שנפל מסולם בביתו, מצאה עצמה בלב המאבק שבין עיריית הרצליה לחברה קדישא:
"בשישי האחרון בעלי נפטר", מספרת אשל, "תוך כדי שאנו חווים את הבשורה הקשה, התחלנו לחפש בעבור בעלי מקום קבורה ובאופן טבעי צילצלנו לחברה קדישא בהרצליה על מנת שייקבר בעיר בה חי כל חייו".

אך כאשר צילצלה אשל אל משרדי חברה קדישא בעיר, היא נתקלה בתשובה שלא ציפתה לה: "כשטלפנו אל חברה קדישא במטרה שיטפלו בגופה ובנושא הקבורה, נאמר לנו כי אין מקומות פנויים וכי עלינו לחפש אלטרנטיבה".

אחת האלטרנטיבות אשר הוצעו למשפחת אשל היא מה שמכונה בחברה קדישא "קבורת על", קבורה בה פותחים קבר קיים של קרוב משפחה וקוברים את המנוח מעליו: "הם הציעו שנפתח את קברה של בתי שנפטרה לפני חמש שנים ונקבור אותו מעליה. בתי היתה בחורה צעירה שנפטרה בגיל 31, וזה לא נראה לי הגיוני שבעלי ייקבר יחד איתה, אני לא הסכמתי לכך בשום אופן".

לאחר שהתנגדה נמרצות לאפשרות של "קבורת על", הציעו לאשל בחברה קדישא לרכוש חלקה זוגית בעלות של 8,000 שקלים. "אנשים לפעמים נמצאים בתקופה קשה מבחינה כלכלית,לגייס 8,000 שקל בזמן קצר זה לא עניין פשוט, בטח כשמדובר בגמלאים".

לאחר דין ודברים, הסכימה אשל על חלקה כפולה, ובעלה נקבר. אך בתוך האבל לא יכולה אשל לשכוח את מה שחוותה עם חברה קדישא. "אמרו לנו (בחברה קדישא) שהם התריעו על מצוקת החלקות בפני העירייה כבר לפני הרבה שנים וכי עלינו להאשים את העירייה והממשלה. קיבלתי תחושה שכאילו הם מנסים לנהל את המאבק שלהם על הגב שלנו. כשאתה נמצא במצב של אבל, אין לך שום כוחות לנהל מאבקים וכואב לחוות את זה ברגעים כאלו".

לתחושותיה של אשל, שותפים גם שאר בני המשפחה והמקורבים אשר הגיעו לאורך ימי השבעה לנחם את המשפחה. "כל מי שמגיע לכאן ושומע על מה שקרה אומר לנו שמדובר בניצול של רגעי מצוקה. אנו לא יודעים איך זה במקומות אחרים, אבל כנראה שכאן פשוט כדאי לא למות".

בחברה קדישא מצידם ממשיכים להתקומם על המצב אשר לטענתם נכפה עליהם: "אנחנו, החברה קדישא, מתריעים על הבעיה ההולכת ומתהווה כבר שנים. צר לנו מאוד כמי שמשרתים את הציבור נאמנה שנים רבות, שהגענו לשבר שכזה, שאין אנו יכולים לסייע למשפחה הכואבת בשעתה הקשה על פי רצונה, אך המציאות חזקה יותר ובעלי התפקידים שלא מילאו את מחויבויותיהם לדאוג לציבור אולי יכולים לענות גם למשפחה בעת שברונה".

מעיריית הרצליה נמסר: "בבית העלמין בהרצליה יש מקומות קבורה פנויים. חברה קדישא פועלים בציניות על גב מצוקת משפחות הנפטרים בניסיון למנוע את שבירת המונופול וההחלטה שבית הקברות החדש - בגליל ים - ינוהל על ידי תאגיד עירוני - בו נציגים של היהדות הדתית. יש להדגיש שהקבורה בו תהיה על פי ההלכה, בפיקוחו של הרב הראשי הספרדי עמר".