סטריפ - 2276320

תושבי הרצליה שביקשו לקבור את יקיריהם שנפטרו בשבוע האחרון, הופתעו לגלות שהחברה קדישא המפעילה את בית העלמין בעיר, מסרבת לקבור אותם בבית העלמין בעיר. בחברה הסבירו את הצד השינוי במחלקות, בכך ששנים הם התריעו על המחסור במקומות קבורה, ומאחר שלא נענו, החליטו השבוע לנקוט בצעד החריף של הפסקת הקבורה בבית העלמין.

"ביום ראשון בבוקר סבתא שלי נפטרה", מספר רותם גרוסמן תושב העיר. "כשפתחנו את צוואתה ראינו שביקשה להיקבר בחלקת ה'הגנה' בבית העלמין בהרצליה". אך כשניסו בבית משפחת גרוסמן
לצלצל אל חברה קדישא בבקשה שיבואו לטפל בגופה, הופתעו כשנתקלו בתשובה שלילית. "נאמר לנו שהם הפסיקו את הקבורה בבית העלמין בהרצליה, והפנו אותנו אל בית העלמין בקריית שאול בתל אביב. שם קוברים בכוכים (קבורה במבנה מדורג)".

לבסוף הוחלט בשיתוף עם חברה קדישא, לקבור את הסבתא מעל לקבר הוריה. "זה לא אידיאלי בכלל, אבל לפחות ממישנו את צוואתה להיקבר בחלקת ההגנה". משפחה נוספת שביקשה לקבור את יקיריה במהלך השבוע, הופנתה אל בית העלמין 'ירקון'.

בחברה קדישא מבינים את זעם הציבור, אך לטענתם הוא מופנה כלפיהם על לא עוול בכפם. "הציבור זועם והוא זועם בצדק, מי שאשם במצב הקיים היא עיריית הרצליה שהתעכבה בבניית בית העלמין החדש", אומר משה נווה, דובר חברה קדישא. "אנו מתריעים כבר למעלה מעשר שנים על כך שייגמרו מקומות הקבורה. בסוף, הם פשוט נגמרו ולאיש אין פתרון".

את הסכסוך המתמשך שבין חברה קדישא ובין עיריית הרצליה ניתן לתלות בדרישה של שני הגופים לזכות בשליטה בבית העלמין החדש שעתיד להיבנות. בתקופה האחרונה החמיר המאבק בין הצדדים, לאחר שהחברה קדישא הגישה בג"ץ בנושא כנגד גרמן והעירייה. "ראש העירייה, יעל גרמן, מנסה כבר כמה שנים להשתלט על המוסד", טוען נווה. "היא טוענת שלא יכול להיות שיש מוסד ציבורי שהיא לא מעורבת בו".

בית העלמין החדש, עליו מדובר רבות בשנים האחרונות נמצא ממש לפני תחילת העבודות ובעירייה יודעים לספר כי כחצי שנה לאחר תחילת העבודות במקום, יוכלו תושבי העיר לקבור את יקיריהם במקום. בית העלמין החדש ייבנה על שטח של כ-35 דונם עם צפיפות של 1,000 קברים לדונם.

"אנחנו בשלבים האחרונים לקראת הוצאת היתר לבניית בית העלמין ואני מאמין שבימים הקרובים זה יקרה", מסביר שרגא אלקלעי, מנכ"ל החברה לפיתוח הרצליה. "יש כבר קבלן והוא ממתין לצו התחלת העבודה שניתן לו ברגע שנקבל את ההיתר. הצפי הוא שבית העלמין הזה ישמש את תושבי העיר ל-30 השנים הקרובות".

בעירייה לא ממהרים לדון בתביעה של החברה קדישא בעניין בית העלמין החדש אלא עושים מאמצים עילאיים לקבל את ההיתרים הדרושים ולפעיל את בית העלמין בעצמם בהקדם האפשרי במטרה לחסום כך את הדרישות של החברה קדישא.
בחברה קדישא לא מבינים מדוע העירייה לא מוכנה לשתף איתה פעולה, כפי שקורה במרבית בתי העלמין בארץ. "חברה קדישא פועלת בעיר כבר למעלה מ-80 שנים, הרבה לפני שיעל גרמן הגיעה לפה", אומר נווה. "וכל הנראה תישאר גם הרבה אחריה, הדבר הטבעי ביותר זה לתת לנו לנהל את בית העלמין החדש".

בעיריית הרצליה לא מתרגשים מתלונותיהם של נציגי חברה קדישא, להפך. לדברי גרמן, לחברה קדישא יש מונופול בלתי מוצדק של קבורה בעיר. הפתרון שאליו גרמן שואפת הוא הקמת חברה ציבורית ברשות העירייה שתפקח על נושא הקבורה בבית העלמין החדש. "חברה שמטפלת בקבורה צריכה להיות ציבורית. החברה שאנחנו רוצים להקים תהיה שקופה לכלל הציבור, כפי שמתבקש מחברה ציבורית", מסבירה גרמן. "בהנהלה הציבורית שנקים תהיה נציגות למועצה הדתית של העירייה, הקבורה במקום תעשה כדת משה וישראל. כנהוג יוקצו עשרה אחוז משטחי הקבורה לצורך קבורה חלופית".

גרמן מודעת לתחושות הזעם והתסכול של תושבי הרצליה בשל המצב החדש: "אני מקווה שיוכלו לקבור במקום החדש כמה שיותר מוקדם, המצב כרגע הוא משחק ציני על גביהם של הנפטרים".