קשה להאמין שהאדם היושב מולי, לבוש בחליפה איכותית, נעליים יוקרתיות וחפתים, הוא אותו יצחק (אייזיק) סינואני, הזמר שהופיע עם מדונה על במות ברחבי העולם, כשהוא לבוש בתלבושת מוסלמית למהדרין הכוללת גלאבייה, צעיף וטורבן על הראש.

אבל כן, זהו אותו סינואני שזנח מאחוריו את התהילה והקריירה המוזיקלית המפתיעה לטובת לימודי והוראת הקבלה. מצד שני, קהל מעריציו המוזיקליים של סינואני יוכל להתנחם בשירי החזנות שהוא שר במרכז לקבלה בתל אביב, ומקסימום לרכוש את האלבום של מדונה (או להיכנס ל"יוטיוב") כדי לשמוע ולראות אותו שר, מסלסל עם מדונה, ואף תוקע בשופר אימתני.

"בוודאי שהתרגשתי". יצחק סינואני (צילום: יוגב עמרני)

החל מהחודש הקרוב ניתן יהיה לשמוע את סינואני, שנחשב למורה בכיר לקבלה, גם נותן הרצאות בסניף הרצליה של המרכז לקבלה. סינואני מנהל כיום את פעילות הסניף בהרצליה, בנוסף לעבודתו במרכז לקבלה בתל אביב.

זה 12 שנה חוקר סינואני, 35, את הקבלה, ובמקביל מלמד אחרים את התורה. הוא נחשף לתחום הזה לראשונה כשהיה בן 21. עד אז חי חיים רגילים, הרחק מהעולם הרוחני. כבוגר ממר"ם השיג מיד אחרי הצבא עבודה כמתכנת מחשבים, ונראה כי מסלול חייו כבר נקבע וסומן מראש. רק כשחבר הביא אליו עלון ובו פרסום להרצאת היכרות עם קורס בקבלה, הוא החליט לבדוק במה מדובר, ונדלק. אחרי שנה בלבד כבר נטש את עולם המחשבים והתמקד בלימוד הקבלה.

סינואני הפך לתלמיד מסור, עד שהצטרף לצוות מרכז הקבלה. הוא עבר שנת הכשרה במרכז הקבלה בלוס אנג'לס, חזר למרכז הקבלה בארץ, ואחרי כן נסע שוב לשנתיים ללוס אנג'לס. אחרי הפוגה בארץ, עבר לגור בלונדון למשך ארבע שנים, שם לימד קבלה. "מלונדון נסעתי באופן קבוע גם ליוון, פינלנד ושוודיה כדי ללמד קבלה. הלימודים בקבלה כוללים לא רק העברת ידע פרונטאלי, אלא גם תמיכה וייעוץ יומיומי, שהמטרה שלהם היא יישום הדברים הנלמדים בחיי היומיום. אני מלמד באמצעות הרצאות, טלפון ואינטרנט".

זה חצי שנה שסינואני, הנשוי למורה לקבלה ואב לשניים, גר בארץ ומתפקד כמורה בכיר במרכז הקבלה בתל אביב ובסניף הרצליה פיתוח. כיום מונה הסניף ההרצלייני כ-200 תלמידים, וסינואני מקווה להרחיב ולהגדיל את פעילות הסניף בעתיד הקרוב. בנוסף לפעילותו בארץ, הוא נוסע ללמד קבלה פעמיים בחודש ביוון ובהולנד.

דרור יקרא
סינואני שר כיום במסגרת עבודתו כחזן באירועים של מרכז הקבלה, וכך גם נוצר הקשר שלו עם מדונה, אותה פגש לראשונה בשנת 2004, כשהגיעה לביקור בארץ במסגרת כנס שנתי של מרכז הקבלה. סינואני שימש כחזן בארוחת ראש השנה שאירגן המרכז במלון "דויד אינטרקונטיננטל". מדונה שמעה, התפעלה, וללא ידיעתו הקליטה את התפילות והשירים שהוא שר, ושילבה אותם בסרט דוקומנטרי שעשתה אודות מסע ההופעות הקודם שלה.

המפגש הבא של השניים אירע כמה חודשים לאחר מכן, במרכז הקבלה בלונדון, שם שימש סינואני כמורה וכחזן. במהלך הערב, שר סינואני כמה שירי סולו. "בדרך כלל כולם יושבים ושרים יחד, אבל שרתי שירים לפי המסורת התימנית שלא כולם מכירים. מדונה מאוד התלהבה מהקול שלי ואמרה לי שיש לי קול מדהים. היא שרה איתי חלק מהשירים".

התרגשת לפגוש אותה?
"בוודאי שהתרגשתי, למרות שבהתחלה לא כל כך הכרתי את השירים שלה".

אחרי עוד כמה מפגשים משותפים הודיעה מדונה לסינואני שהיא רוצה להקליט אותו. "נפגשנו באולפן ההקלטות, והקלטתי שני שירים: 'אם ננעלו' ו'דרור יקרא'. לא ידעתי מה היא תעשה עם השירים. אני לא יודע אם היא אפילו ידעה אז מה היא רוצה לעשות".

שלושה חודשים לאחר כן מדונה הודיעה לסינואני שהשירים מוכנים, ושהיא באה להשמיע לו אותם. "היא הגיעה למרכז הקבלה להשמיע לי את השירים, וזה היה מצחיק, כי לא מצאנו טייפ בשום מקום. בסוף נדחסנו לתוך מכונית מיני קופר קטנטונת של אחד ממורי הקבלה במרכז. מדונה וגאי ריצ'י ישבו מאחור ואני מקדימה. לא היה כמעט מקום באוטו. הקשבתי לשיר, שהיא קראה לו: 'אייזיק', והייתי בשוק. היא שילבה את השיר ששרתי, שהוא טקסט של הרב שלמה שרעבי, עם המוזיקה שלה, וזה נשמע מדהים. השיר נכנס לאלבום שלה שנקרא: 'וידויים על רצפת הריקודים' שיצא בשנת 2005".

"בהתחלה לא כל כך הכרתי את השירים". יצחק סינואני (צילום: יוגב עמרני)

במשך עשרה חודשים סינואני היה צמוד למדונה. בארבעת החודשים הראשונים הוא השתתף בחזרות יומיומית, ובהמשך בסיבוב ההופעות, שנקרא "CONFESSIONS TOUR" ונמשך כחצי שנה ברחבי אירופה, יפן וארצות הברית.

במהלך המופע סינואני שר בסגנון אתני, כולל סלסולים, ארבעה שירים: שני דואטים עם מדונה ושני שירים להם תרם קולות רקע. באחד הקטעים הוא גם תקע בשופר ענק לקול תרועות הקהל.

"זו חוויה לעבוד איתה ולראות איך היא עובדת", הוא מספר על מדונה. "היא סופר מקצועית, חיי