בעיות לא קלות ליהלומן יובל גפני: פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) הגישה היום (שלישי) לבית המשפט השלום בתל אביב כתב אישום כנגד תושב הרצליה, היהלומן יובל גפני, בעבירות של שימוש במידע פנים, וכן, עבירה על סעיף 4 בחוק איסור הלבנות הון, בנוגע לפעילות במניית החברה הציבורית "גולן מלאכת מחשבת" שהייתה באותה עת בשליטת איש העסקים עודד דסאו.

על פי כתב האישום, במהלך מאי 2006, בעת שחלקו משרד בבורסה ליהלומים, קיבל גפני, לשעבר יו"ר קבוצת הכדורגל "בני יהודה", מדסאו מידע פנים לפיו
דסאו מצא שותף אסטרטגי, איש העסקים ישעיהו בוימלגרין, שאמור לממן את החלק העיקרי בסך 65 מיליון דולר, ברכישת חברת "א.מ.ד" על ידי "גולן", וזאת בטרם נודע המידע לציבור המשקיעים.

בכתב האישום מצוין כי גפני קיבל את המידע בבוקר יום ה-15 למאי 2006, לאחר שדסאו ניהל משא ומתן לילי עם נציגיו של בוימלגרין, וזאת ב"יום הסגירה", על פי החוזה שבין חברת "גולן" לבעליה של חברת "א.מ.ד".

על פי כתב האישום, עם קבלת המידע ובטרם פורסם דיווח מיידי על תוצאות המשא ומתן לציבור המשקיעים, עשה הנאשם שימוש במידע זה, והתקשר למספר ידידיו, בהם העבריין הנתנייתי ריקו שירזי וירי הלוי, ושיתף אותם במידע, בחשיבותו העסקית ובפוטנציאל לרווח כספי גדול ומהיר. בנוסף, הציע להם לרכוש במהירות את מניית גולן בטרם ייוודע המידע לציבור.

הפרקליטות ציינה בכתב האישום כי גפני חלק את מידע הפנים עם ידידיו, בין היתר עם שירזי, משום שזה סייע לו בגביית כספים והלוי סייע לו בענייני מס, ועל כן חפץ הנאשם לגמול להם טובה. בנוסף, ובתמורה למידע, דרש גפני משירזי ומלוי חלוקה שוויונית ברווחים שיופקו מהשימוש במידע הפנים והבטיח שיפוי מלא של ההשקעה במקרה של הפסד.

מיד עם קבלת המידע מהנאשם, כך נטען בכתב האישום, הפיץ שירזי את תוכן המידע לחבריו, בהם שלום דומרני, שהמשטרה טוענת כי הוא ראש ארגון פשיעה גדול בדרום, והאיץ בהם לרכוש את מניית "גולן" טרם ייוודע המידע ברבים. הקבוצה שארגן שירזי וכן הלוי ואחרים רכשו את מניית גולן תוך שעות ספורות בהיקף כספי חריג בסך כמיליון וחצי שקל.

על פי כתב האישום, עם סיום יום המסחר של למחרת העסקה, מי שרכש את המנייה בפועל הפסיד את כספו ולכן נאלץ גפני, וכפי שהבטיח לשותפיו, לקבל לידיו את מניות "גולן" ולהעביר ל"משקיעים" את סכומי השקעתם במנייה. לאחר שקיבל את המניות, המהוות רכוש אסור על פי חוק איסור הלבנת הון, העביר את המניות בהעברה מחוץ לבורסה וללא תמורה, למזכירתו של דסאו. בחלוף יומיים, בשל סיבות עסקיות שונות, בוטל ההסכם בין חברת "גולן" לבוימלגרין.