אגדה אורבנית מספרת שלפקחים העירוניים, כמו גם לשוטרי התנועה, ישנה מכסה של דו"חות בה הם חייבים לעמוד, כמובן על גבו של האזרח הקטן. השבוע מתברר, בעקבות עדויות של מספר פקחים בעיריית הרצליה, כי כנראה לא מדובר באגדה בלבד. לראשונה מודים הפקחים: "עלינו להגיע לרף דו"חות גבוה במיוחד, לכן במקרים מסוימים אנחנו נותנים דו"חות גם אם הם לא מוצדקים במאה אחוז".

פקחים שנואשו מהמצב, מספרים על איומים בפיטורים למי שלא מגיע למספר הדו"חות המבוקש, על יחס משפיל מצד הממונים, ויותר מכל, על כך שאת
עבודתם הם עושים עם הרבה מאוד צער על האזרח התמים מצד אחד, אך מצד שני בלית ברירה. גם בכיר בעירייה הודה השבוע כי הנושא הובא לידיעתו: "התלונות הללו חוזרות לעתים תכופות. התחושה היא שהיד קלה מאד על ההדק".

דו"חות בלי הצדקה
"התחושה שלנו היא שיש בעירייה דרישות רציניות מאוד להגיע למספר דו"חות גבוה, למרות שהן פשוט לא היגיוניות. צריך להבין שאנשים לא פראיירים. הם התחילו להשתמש ב'איזי פארק', 'סלו פארק' ובמדחנים וזה לא כזה פשוט לתת דו"ח כפי שהיה עד עכשיו", מספר א', פקח בעירייה (כל השמות בכתבה בדויים).

"בעירייה רוצים כרגע כמה שיותר דו"חות חנייה, ולכן פקחים רושמים דו"חות בלי הבחנה, גם אם הם בספק. פקחים נכנסו ללחץ ונותנים סתם דו"חות חנייה כדי שיעזבו אותם בשקט ולא יזמינו אותם לבירורים", מספר ב', העובד באגף כבר מספר שנים.

מול הדרישות הגבוהות של העירייה, עומדים הישגיהם הנמוכים של פקחי העירייה, שהחשש הגדול מאובדן מקום עבודתם גרם להם לחלק דו"חות, גם אם אינם תמיד מוצדקים. "אם עד לאחרונה לא היינו רושמים דו"ח שאנו לא בטוחים בו במאה אחוז, היום אני יכול להגיד שניתנים דו"חות גם אם מידת הנכונות שלהם מוטלת בספק", מספר ק', פקח נוסף.

"פקחים חדשים לחוצים יותר, ואין להם את הביטחון העצמי, אז הם מתחילים לחלק דו"חות, העיקר שייראו שיש להם 300-200 בחודש", מוסיף ב'. "אומרים לנו שאין מצב כזה שיעבור יום בלי 5־10 דו"חות, אומרים לנו בפירוש שאין לפקח שום שיקול דעת בנושא. אני כבר כמה שנים עובד עירייה, ובחיים לא היה לנו מצב של איבוד שיקול דעת כמו הפעם. אסור שזה יקרה, אם אתה נותן דו"ח בלי שיקול דעת, אתה מאבד את הערך של התפקיד שלך".

מקרים של התנהלות לקויה של הפקחים אפשר למצוא כמעט מדי יום. "ברחוב סוקולוב יש לבעלי העסקים ולתושבים מדבקות חנייה אשר מונעות מהם לקבל דו"חות", מספר ג' על אחד המקרים שראה. "למרות זאת, בעלת מספרה ברחוב קיבלה ביום אחד שני דו"חות חנייה, למרות שיש לה מדבקה".

גם הוא מודה שחטא לא פעם במתן דו"חות שלא לצורך, בעקבות הדרישות הגבוהות: "היה לי יום אחד בלי הרבה דו"חות, אז נתתי לשני רכבים, אחד אחרי השני, כשלאחד מהם היה 'איזי פארק' ולשני פתק מדחן".

"פקחים הגיעו למצב שהם רושמים דו"חות לא הגיוניים, העיקר להעלות את המספר שהם נותנים. זה לא משנה שאחר כך האזרח מערער ובדרך כלל גם זוכה, אנחנו שווים בסך הכל כמו המספר שעל הנייר ועלינו להעלות את הכמות", מוסיף א'.

למה הכוונה ב"דו"חות לא הגיוניים"?

"פקחים שרושמים דו"חות למכוניות של נכים, או נותנים דו"ח לאדם שיושב באוטו כשהוא מותנע. אלו דברים הזויים, אבל לצערי, בעקבות הלחץ הרב שמופעל עלינו, הם קורים".

פקחים רושמים דוחות. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: יוגב עמרני)

הלחץ עליו מדבר א', כמו גם שאר הפקחים, נובע מחרב הפיטורים המונפת באופן קבוע מעל ראשם: "בכל חודש בודקים מנהלי האגף את כמות הדו"חות שלנו, ובכל חודש הם מזמנים לוועדה את הפקח שהביא את הכמות הנמוכה ביותר".
לטענת הפקחים, את מסקנות הוועדות מכניסים לתיק האישי של העובד, ובבוא היום משתמשים בנתון הזה נגדו. "מכיוון שאנחנו מוגנים בחוזה העסקה קיבוצי, הם לא יכולים לפטר כל אחד ובכל רגע נתון, לכן הם דואגים למלא את התיקים האישיים של הפקחים בהערות ובבוא היום מעמידים את העובד בפני ועדת פיטורים", אומר אחד הפקחים.
הטבות למצטיינים

למטבע הזה, מתברר, יש שני צדדים. במקביל לאיומים הקבועים בפיטורי הפקחים שלא מספקים את הסחורה ולטירטורם, מציעים בעירייה גם הטבות למצטיינים, כפי שמסביר ג'. "פעם בחודש בוחרים פקח מצטיין, ונותנים לו כל מיני הטבות, בדרך כלל מדובר בפקח שהביא הכי הרבה דו"חות. אנחנו מדברים על כמויות של 300 בחודש, וזה רף גבוה ולא נורמאלי. הם מצפים מאיתנו לעמוד ביעד, על חשבון התושבים כמובן".

"אני עובד טוב שעושה הרבה דברים חוץ מדו"חות, אבל הם מסתכלים רק על הנושא הזה, כי זה מה שמעניין אותם. הם לא יודעים כמה עבדת ומה עשית", מוסיף ע' בתסכול.

"לדעתי, אי אפשר להגיע אליי בתחילת יום ולהגיד 'תביא לי היום 15 או 20 או 40 דו"חות?', אבל מה אנחנו יכולים לעשות? כולם פוחדים לאבד את הע