"הייתי כבר באירועים דומים בערים שונות בעולם. נראה כאילו בעיריית הרצליה לא מבינים כל כך את הקונספט של הביאנלה השנתית", כך אומר תושב הרצליה שהתאכזב מאירועי הביאנלה בחול המועד סוכות, ותלונתו מצטרפת לאלו של תושבים נוספים.

"באירוע כזה מצפים לטייל ברחובות ולראות מופעים איכותיים. מה שהיה כאן זה חבורת ילדים ששרו ראפ או זמרת צעירה ולא נודעת במופע מאולתר. זה היה מאוד מאכזב.

"בנוסף, היה קשה למצוא את המיצגים שהיו מפוזרים באתרים שונים - לעתים עלובים - וכשמצאתי, נכונה לי אכזבה מרמתם או שלא הבנתי למה דווקא עבודות אלה נבחרו ולא אחרות, איכותיות ומרשימות יותר. מה שייך אוסף כלי מיתר, לדוגמה, לביאנלה שאמורה להציג יצירות אמנות?", תוהה אחת מהמבקרות באירוע.

תלונות נוספות של תושבים נוגעות לעניין ארגון האירוע שעלותו על פי העירייה כ־2.5 מיליון שקל. לדברי מרגלית מכפר סבא, לא היה שילוט המראה כיצד להגיע לאירועים.

"הגעתי עם עוד חברה אל התחנה המרכזית בהרצליה, כפי שהומלץ על ידי המארגנים. בתחנה ובסביבתה לא היה שום שלט הכוונה ונאלצנו לשאול עוברים ושבים איך מגיעים לרחוב סוקולוב. גם כשכבר הגענו לשם המשכנו במסכת שיטוטים חסרי תכלית על מנת לאתר את המוצגים. לבסוף בגלל חוסר בשילוט הסתובבנו זמן רב וראינו רק מעט מהמוצגים".

למעשה, כבר מיומו הראשון זכה האירוע לכותרות בהקשרים שליליים כשמייצג סוסים הנושאים על גבם מקלטי טלוויזיה הורד לאחר שמבקרים רבים התלוננו כי המיצג פוגע בבעלי החיים.

מסכת התקריות נמשכה כאשר אירוע מביש במיוחד נרשם בערב השני, כשלבמה המרכזית בכיכר עלתה להקת "אלקטרה" להופעה מתוכננת, כפי שנכתב בעלון האירוע. שניות לאחר שעלתה הלהקה אל הבמה, התבקשו חבריה על ידי פקחי העירייה להנמיך את עוצמת המוזיקה.

"זה היה ממש מבזה" אומר עד ראייה שנכח במקום, "ניגשתי לפקח וניסיתי להסביר לו שמדובר בהופעה מתוכננת, אז למה להוריד אותם?". בתגובה ענה לי הפקח כי המופע יוצר רעש רב. "זה היה בסך הכול ב-22:00 וזו הייתה הופעה מתוכננת, מאיפה היה להם את החוצפה לבטל ככה את ההופעה?", הוא שואל.

נראה כי האכזבה לא הייתה רק בקרב תושבים. גם אמנית מאזור השרון שנכחה באירוע אמרה כי האירועים לא היו מרשימים.

"אני חושבת ששבוע הביאנלה היה מושא השפלה, לא מצאתי שם שום דבר שקשור לתרבות. לצערי, המיצגים באירוע היו מאוד לא מושכים ולא אטרקטיביים ויותר מכל, לא מובנים.

"ההסברים ששמעתי על המיצגים היו מאד פשטניים ומאולצים. כל האירוע הדיף ריח פרטיזאני ולא מקצועי ואני מוכרחה להגיד שמהמיצגים שאני נכחתי בהם, עולה הרושם ששום דבר לא באמת עבד".

חבר המועצה ויו"ר ועדת הביקורת אשר התנגד לקיום האירוע, ירון עולמי, אמר: "לצערי, מדובר באירוע יקר, בזבזני, שכולו יח"צנות עצמית ומיותרת. במיליונים האלה יכלו להמשיך לארגן עוד עשרות אירועי תרבות לקהל הרצלייני נרחב, במקומות טובות ובמחירים סבירים".

עולמי עצמו אגב, התריע כבר בתחילת השבוע במכתב חריף לעירייה כנגד אחד המיצגים העושים שימוש בבריכות מים ואמר:
"הנני רואה במיצג זה בזבוז אדיר ומיותר של מאות ליטרים של מים וזאת, לאור המצב הקשה של משק המים במדינתנו".

מעיריית הרצליה נמסר בתגובה: "עשרות אלפי המבקרים שביקרו ונהנו משפע האירועים ומהמיצגים בביאנלה כנראה סברו אחרת".

בנוגע לתלונות על הפסקת מופעם של "בני המה" נמסר: "ראש עיריית הרצליה נפגשה עם תושבי הרחוב שהתלוננו בפניה על עוצמת המוזיקה בכיכר. ראש העירייה ביקשה מהלהקה להנמיך את הווליום - ומכיוון שאלו סירבו - נאלצה העירייה להפסיק את ההופעה".