בימים אלה יוזם משרד החקלאות רפורמה, במסגרתה ייבנו מחדש רוב לולי התרנגולות בישראל בהשקעה ממשלתית של כ-300 מיליון שקל. לפי הרפורמה, יוחלפו מאות לולים קטנים בגליל בקומפלקסים של לולי ענק. ועדת ההיגוי של הרפורמה הורתה להקים בלולים החדשים "כלובי-סוללה", בהם לכל תרנגולת מוקצה שטח של 550 סמ"ר (פחות מעמוד A4).

בעמותת "אנונימוס" לזכויות בעלי החיים טוענים כי כלובים אלו נאסרו בכל מדינות האיחוד האירופי, בשווייץ ובמדינת קליפורניה, ומנוגדים גם לחוק צער בעלי-חיים הישראלי.

לאחרונה אף הגישו ארגונים להגנת בעלי-חיים עתירה לבג"ץ נגד כוונת משרד החקלאות להחיל את הרפורמה תוך התעלמות מחובתו של המשרד להתקין תקנות לביצוע חוק צער בעלי-חיים בלולים בטרם יחלק כספים לבניית לולים, דבר שעלול להפר את החוק.

לטענת הארגונים, בכלובים בישראל מוקצה לכל תרנגולת שטח שמגיע, במקרה הטוב, לכדי שטחו של דף נייר משרדי. סורגי הכלוב פוצעים את חזה התרנגולות, והצפיפות לא מאפשרת להן לנוע מבלי לרמוס את חברותיהן, ואף גורמת להן לתקוף זו את זו.

העמידה הממושכת על הסורגים האלכסוניים גורמת לתרנגולות עיוותים ברגליים ומצוקה קשה. הכלובים לא מאפשרים לתרנגולת לממש שום התנהגות טבעית: הם מונעים ממנה אפילו למתוח כנף או לעמוד זקופה.

במהלך חול המועד סוכות, אף קיימו חברי "אנונימוס" מיצג מחאה נגד הרפורמה בהרצליה וברעננה. המיצג כלל פסל של תרנגולת בגובה שני מטרים, שעוברי אורח הוזמנו להצטלם איתה ועם שלט הקורא לשר החקלאות: "שלום שמחון - שחרר את התרנגולות מהכלובים".

אורי לורבר, מארגן המיצג: "אנחנו קוראים למשרד החקלאות לא לבנות לולי כלובים חדשים במסגרת הרפורמה בענף ההטלה,
ובמקום לבזבז כספי ציבור על פרקטיקה אכזרית שעבר זמנה - לבחור בחלופות מתקדמות ומוסריות יותר".

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "מדינת ישראל מגדלת עופות בדומה ליתר המדינות המפותחות ובאותן השיטות. מטרות הרפורמה המתוכננת הן התייעלות ממשקי הייצור והשיווק בענף, שיפור הבטיחות הביולוגית ובריאות הציבור וקידום רווחת בעלי חיים. מבנה הלולים שייבנו במסגרת הרפורמה ייקבע בהתאם לסטנדרטים הנהוגים בעולם ובהתחשב בעקרונות רווחת בעלי חיים".