יום שלישי שעבר. רוני רון, הנאשם ברצח נכדתו רוז פיזאם, עולה על דוכן העדים בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה בכדי לתת את גירסתו לרצח האכזרי של רוז הקטנה, שגופתה נמצאה בנחל הירקון. את עדותו מוסר רון מול קבוצה של 15 נשים, אמהות וסבתות, כולן לבושות בחולצות הנושאות את תמונתה המחייכת של רוז מלפנים ולוגו "זוכרים בשבילך" מאחור.

דורית מולד-אור מהרצליה, שהצטרפה לקבוצה לאחרונה, מספרת כי מדובר בהתארגנות ספונטנית של נשים שסיפורה של רוז נגע לליבן והן החליטו לזעוק את זעקתה של הילדה שלא תוכל לדבר יותר ולהסביר את אשר עבר עליה.

"אנחנו לא קבוצה מאורגנת, אלא מדובר בקשר שנוצר בין אחת לשנייה, מחברה אחת לחברה אחרת, כשכל המטרה שלנו היא להנציח את זכרה של רוז הקטנה", מסבירה מולד-אור מדוע החליטו לפקוד כל אחד מדיוני המשפט. "כולנו אמהות וחלקנו סבתות וכאשר גילינו כי מצד התביעה אין אף אחד שבעצם ייצג את רוז, אף אחד מבני המשפחה שיבוא להסתכל לרוני רון ולאמה מארי בעיניים בזמן שהם מעידים - החלטנו שאנחנו נעשה את זה".

איך הצטרפת לקבוצה?
"יש לי נכדה בגיל שבו הייתה רוז והסיפור הטראגי הזה נגע בי באופן אישי. אני מתקשה להבין כיצד השניים האלו, רוני ומארי, יכלו לעשות את מה שעשו לילדה
הקטנה הזו שעברה כל כך הרבה בחיים שלה. איך ילדה כזו מתוקה יכלה להפריע למישהו עד כדי כך שהוא ירצח אותה בדם קר. חברה שלי היא זו שפנתה אליי וסיפרה לי שבעצם אין בבית המשפט אף אחד שיזעק את זעקתה של רוז וככה בעצם התחלנו".

מדוע אתן עושות את זה?
"הפחד שלנו הוא, שבמסגרת כל הדיונים, רוז פשוט תישכח וכל מה שיזכרו זה שהיה איזה סבא אחד שנתן "פליק" לילדה שלו. בניגוד למשפטי רצח אחרים, בהם תמיד ניתן לראות את בני משפחת הקורבן זועקים וצועקים ומיישירים מבט לנאשמים, כאן אין אף אחד שעושה את זה. אנחנו לא רוצות ליצור פרובוקציה, אבל זה חסר ואנחנו מרגישות שאם אנחנו לא נהיה שם, אז אנשים ישכחו שבעצם מדובר פה בילדה קטנה שנרצחה על לא עוול בכפה.

מה אתן רוצות להשיג?
"בכל פעם שרוני רון או מארי פיזאם יגיעו לבית המשפט ויעלו לדוכן העדים, הם יראו את הפנים המתוקות של הילדה הזו ולא ישכחו אף פעם איך הם פשוט מחקו אותה. כל מי שפנינו אליה הסכימה להצטרף אלינו, והיום אנחנו כבר 15 נשים שמגיעות לדיוני בית המשפט ואני מאמינה שהמספר הזה עוד יגדל, כי אנחנו מקבלות פניות מאנשים נוספים".