"אני עם מירב כבר 16 שנה", אומר רס"ב עודד אשטון (44) מפתח תקווה המשרת ביחידת הפרשים של מחוז תל אביב הממוקמת בתחנת גלילות. אשטון לא מתכוון לבת זוגו לחיים. מירב, היא הסוסה שלו ושותפתו לעבודה. פרשי היחידה בגלילות מתייחסים לסוסים שלהם ממש כמו חברים לצוות.

"מירב היום בת 20 ואנחנו יוצאים יחד למבצעים מאז שהייתה בת ארבע. היא הגיעה עם עוד סוסה, והחלטנו לקרוא להן מירב ודורית, על שם שתי הפקידות במדור בעלי חיים, שהיו אחראיות על המשלוח של הסוסים מאירופה", מספר אשטון ומלטף את מירב ממש כאילו היתה זוגתו.

ברבים מהאירועים בהם נוכחת המשטרה במרכז הארץ, על מנת לאבטח אירועים כמו הפגנה, הפרת סדר, חיפוש נעדרים או משחק כדורגל סוער, נמצאים 15 הפרשים והסוסים של יחידת הפרשים.

מסביב לשעון
הפרשים והסוסים מוזעקים כמעט תמיד לאירועים טעונים הכרוכים פעמים רבות בהתרחשויות אלימות ובלתי צפויות. אשטון זוכר היטב אירוע אחד שבעקבותיו ניתן לומר כי הוא חב את חייו למירב: "בשנת 1998 הייתה הפגנה מאוד רצינית בירושלים. אנחנו הוזעקנו לשם כדי לסייע לכוחות במקום.

"במהלך האירוע נזרקו אבנים לעבר הכוחות וגם אני וגם מירב נפצענו. אחת האבנים פגעה לי בראש, וכל הגוף שלי נשמט קדימה כלפי הראש שלה ושמטתי את הידיים מהמושכות שהם בעצם ההגה. מירב הרגישה מיד שניתקתי מגע מהמושכות, שההגה מנוטרל וקלטה שאני במצוקה, והיא חילצה אותי מההמון. אחר כך המשטרה תגברה את הכוחות במקום".

הפרשים והסוסים. כמו משפחה (צילום: עידו ארז)

הפרשים מגיעים מדי יום ליחידה, בראש ובראשונה לצורכי אימונים שמטרתם לשפר את הכושר של הפרשים ושל הסוסים. "העבודה של פרש לא פשוטה, כי היא כפופה לפעילות מבצעית", מסביר סגן מפקד היחידה, עמית חובב (31). "אין כאן שעות. אני יכול להתקשר לפרש באמצע הלילה ולהודיע לו שעוד שעתיים יש הפגנה. חוץ מזה לפרש אין מזגן כמו בניידת, הוא חשוף למפגעי מזג האוויר ולפגיעה פיזית". לדברי חובב גם הסוסים פגיעים, אך הפרשים יודעים לצמצמם את טווח הפגיעה בסוסים, והפגיעה בהם היא יחסית מינורית.

רבים לא יודעים ומראה הסוסים אף עשוי להטעות, אך הסוס מטבעו הוא בעל חיים פחדן במיוחד ותגובתו הטבעית לקול נפצים, למראה אש או לגורם אלים, תהיה בריחה. "בדיוק לשם כך", מסביר חובב, "הסוסים עוברים אימוני אפקטים הדרגתיים שמחשלים את הפחד שלהם.

"האימונים נעשים בסביבה בה נזרקים רימוני הלם, בקבוקי תבערה, אבנים ומובערת אש. בהתחלה הם פוחדים, אבל אנחנו נותנים להם זמן והאימונים נעשים בהדרגה. אין טראומה ואין שוטים אצלנו. אם אנחנו רואים שסוס לא יכול להיות מבצעי, אנחנו מוציאים אותו למכרז. מבחינתנו, הצלחה של סוס זה הצלחה של פרש. כשהפרש בטוח בעצמו - הסוס בטוח בעצמו, בכל סיטואציה קשה".

יחידת הפרשים שיושבת בגלילות חולשת על כל מחוז תל אביב אך מעניקה סיוע גם
למחוזות נוספים ברחבי ארץ, במגוון אירועים דוגמת הפגנות החרדים בירושלים מהחודשים האחרונים. "אנחנו נמצאים בכל מקום", מסביר חובב. "אם באבטחת אירועים, אבטחת מועדונים, הפגנות, משחקי כדורגל, חיפוש נעדרים, אירועים חריגים וכל סיטואציה שיש בה לסייע להציל חיי אדם". לדברי חובב, גודל של סוס מכפיל כוח ועצם הנוכחות של הסוס יוצרת הרתעה: "איפה שיש סוס, אין אירועים, זו עובדה", אומר חובב. "קצינים בכירים במשטרה משווים סוס אחד ל-50 לוחמים".

יחידה מוערכת
רס"ל דוד שלום (29) מאבן יהודה, מספר כיצד אזרחים במצוקה מחפשים את הפרשים: "לפני שנה היינו במהלך סיור שגרתי בתחנה המרכזית הישנה בתל אביב. פתאום ניגש אלינו אדם שסיפר שראה שני אנשים באזור בודקים כלי רכב ומנסים לפרוץ אליהם. הגענו למקום וראינו חשוד מנסה להכניס מפתח למכונית. הוא ראה אותנו וברח, אך מול ריצת הסוס לא היה לו סיכוי ותפסנו אותו".

"סוסים הם לא כמו כלבים, ולא מכשכשים בזנב, אבל פרש יודע להרגיש את הסוס שלו", אומר מפקד היחידה, רפ"ק ששון עזרא. לדבריו, במשטרה לא חוסכים כסף בטיפול בסוסים שלהם. ולמרות זאת, הפרשים מספרים כי המקום בו הם שוהים בתחנת גלילות די קטן ושעות ארוכות שוהים הסוסים בתאים צפופים יחסית. בימים אלה מנסים במשטרה לחפש מקום אלטרנטיבי ורחב יותר לשכן בו את יחידת הפרשים. "לא בשבילנו" אומר עזרא, "רק בשביל הסוסים".