עיריית הרצליה תשלם כמאה אלף שקל לצעיר תושב העיר בעקבות נפילה מגג בית ספר שלא בשעות הלימודים, כך פסק לאחרונה בית המשפט השלום בתל אביב.

האירוע התרחש לפני כארבע שנים. הצעיר, שהיה בן 17 וחצי, הגיע בשעות אחר הצהריים לבית הספר היסודי "ברנר" עם כמה מחבריו, במטרה לשחק כדורגל. על פי פסק הדין, במהלך המשחק הכדור עף למעלה והצעיר עלה עם חברו לגג כדי להורידו, אך הגג התמוטט והצעיר נפצע בעקבות הנפילה.

לגרסתו, במקום היה מותקן מעין גשר, שחיבר את הכניסה לחדר הכיתות אל עבר הגג, ועם הגעתו אליו, קרסה לפתע הרצפה תחתיו והוא צנח לעומק של חמישה מטרים, היישר אל חדר המורים והמגרש. כתוצאה מהאירוע, נפגע התובע בברכו הימנית.

עו"ד יצחק יהב, שייצג את התובע, אמר שהשופט ניסח את האירוע כ'הפקר'. "כמובן שישנה כאן אחריות עירונית, כיוון שלא השגיחו על המבנה, לא תחזקו אותו ולא את המשטח", אמר יהב.

עיריית הרצליה טענה מנגד, כי לא הייתה צריכה לצפות את התנהגותו הרשלנית, לדבריה, של הנער, כך שלא מוטלת עליה האחריות. עוד טענה העירייה כי
במקום לא היה "גשר", אלא רשת ברזל, שלא יועדה למעבר, אלא רק להצללה.

השופט חאג' יחיא קבע, כי על עיריית הרצליה היה לצפות כי הימצאותם של ילדים בבית הספר מחוץ לשעות פעילותו מגבירה את החשש להתנהגות בלתי מרוסנת, ובמצב כזה היה על העירייה להגביר את הפיקוח, כנדרש, כמחזיקת המקום.

לסיכום קבע השופט, שסכום נזקיו של התובע מסתכמים ב-200 אלף שקל, אך הוא נמצא אשם תורם בשיעור של 60 אחוז. בסופו של דבר, העירייה נאלצה לשלם לצעיר סכום של 84,000 שקל, בתוספת שכר טרחה לעורך דינו.

מעיריית הרצליה נמסר: "מדובר בפרגולה ששימשה להצללת מעבר בין מבנים. במועד האירוע נכנס הנער לבית הספר בשעות אחר הצהריים, קפץ מעבר למעקה המדרגות ונפל למטה מבעד לרשת שנפתחה. התביעה טופלה באמצעות חברת הביטוח של העירייה".