סינמטק הרצליה מקרין השבוע את המיטב של הפסטיבל הבינלאומי השישי לסרטי נשים הנערך ברחובות, ואנחנו ממליצים לשים לב לאחד הסרטים שיוקרנו במסגרת הזו - "וונדי ולוסי" מ-2008. לא שמדובר באיזו יצירת מופת גדולה, להיפך - זוהי דרמה ממש פצפונת, אבל מלאה בעוצמה רגשית, הנדירה כל כל בקולנוע האמריקאי.

וונדי (מישל וויליאמס) היא צעירה מבולבלת מעט, הנמצאת בדרכה לאלסקה עם כלבתה האהובה, לוסי, בחיפוש אחר חיים טובים יותר. בדרך וונדי עוצרת באורגון - טריטוריה שלא מככבת הרבה בסרטים אמריקאיים - וזו אינה מסבירה לה פנים.

מכונית הטרנטע שלה מתקלקלת, וונדי נשארת בעיר זרה, כשהיא חסרת כל. היא נתפסת בניסיון גניבה מהצרכנייה המקומית, אך כשהיא משתחררת מהמעצר, לוסי נעלמת.

בשארית כוחותיה מחפשת ונדי את כלבתה ומנסה לשמור על כבודה ושפיותה בעיירה האפורה. סצנת הסיום של הסרט (סליחה על הקלישאה) לא תשאיר אף צופה אדיש.

ההפתעה הגדולה של הסרט - שזכה בשורה של פרסים, ביניהם הסרט הטוב ביותר מטעם תא המבקרים בטורונטו 2008 - היא מישל וויליאמס. השחקנית הבלונדינית, שהתפרסמה בסדרת הנוער "דוסון קריק" וב"הר ברוקבק", בו שיחקה לצד בעלה לשעבר, הית' לדג'ר המנוח, מתגלה באחרונה כשחקנית משובחת במיוחד בסרטים עצמאיים קטנים.

ב"וונדי ולוסי" וויליאמס מעמידה דיוקן כן ונטול מניירות של נערה אלמונית ובודדה, אשר מתחילה להבין כי לכלבתה, וגם לה, מגיעים חיים טובים יותר. הסרט - שבויים על ידי קלי רייהארט, במאית של סרטים עצמאיים שאף אחד מהם לא הוקרן בישראל, ילווה בתרגום לעברית.

עוד יוקרן מתוך הפסטיבל, "השבויה" (2000) - עיבוד חופשי של הבמאית הבלגית המוערכת שנטל אקרמן לכרך החמישי ביצירתו של מרסל פרוסט "בעקבות הזמן האבוד".

סיפורו של סימון (סטניסלאס מרהר), סופר חולני ויפה תואר, החושד כי אריאן מאהבתו (סילבי טסטו, שהייתה מועמדת על תפקידה בסרט לאוסקר האירופאי כשחקנית הטובה ביותר) - מאהבתו מנהלת קשר לסבי עם חברתם המשותפת ועם נשים נוספות. סדרת מעקבים אחר אריאן וניסיון לכלוא אותה בביתו עולה לסימון בסופו של דבר בבידודו מהעולם.

מתוך "השבויה". פרוסט על המסך

אקרמן, המוכרת לעכברי הסינמטקים בזכות סרטה "ז'אן דילמן", העוקב במשך שלושה ימים אחר חייה של עקרת בית העובדת לפרנסתה בזנות, משקיעה בחלק נכבד מ"השבויה" בתיאור חלל ההתרחשות הכולא את הדמויות ומעצים את האובססיות שלהן.

ההשראה לעיצובו האמנותי נשאבה ממעונו הפרט של פרוסט ומכתיבתו רבת הפרטים, והדמויות מהלכות על המסך באיטיות מודעת לעצמה ומדגישות כל מילה ומילה משל מדובר בקריאה דקדקנית בספר עצמו.

מי שמכיר את סרטיה, כבר יודע שמצפה לו חוויה תובענית ולא קלה - אבל שווה בהחלט. גם "השבויה" ילווה בתרגום לעברית.

"וונדי ולוסי", סינמטק הרצליה, יום ה' 17.9 בשעה 21:50; "השבויה", סינמטק הרצליה, יום ה' 17.9, בשעה 19:50