ארבעה באוגוסט, לפני שלושה שבועות. סנט פטרסבורג. רוסיה. אלכסיי זכרנקו עוזב עם רכבו את ביתו בשכונת 'ווסילייב אוסטרוב' בעיר בשעת בוקר, בדרך לפגישת עסקים המתקיימת במסעדה. לאחר הפגישה, סמוך לשעה 11:00 בבוקר, שני הטלפונים הניידים שלו כבו.

זמן קצר לאחר מכן, לאחד הטלפונים של זכרנקו מגיעה הודעת אס.אם.אס ממספר שלא הכיר. בשעות הערב נמצא רכב המרצדס שלו נטוש באחד הפרברים, ללא סימני פריצה ועם 3,000 יורו בתא הכפפות. מאז אותו יום, אין זכר לקיומו.

לתודעה הישראלית פרץ זכרנקו לפני שנה, כאשר פתח מסעדה בתל-אביב, והכניס רגל לעסקי נדל"ן בארץ. זכרנקו רכש בין היתר, קומה שלמה בפרויקט חדש בהרצליה וזכה
לכינויים רבים כמו "אוליגרך" ו"גאידמק 2". המיליונר שהגיע לכאן בסערה נעלם כאילו בלעה אותו האדמה, והחשד הוא שנרצח.

זכרנקו שהספיק לרכוש בישראל ידידים וגם אויבים, הצליח להותיר אחריו סימני שאלה גדולים. בין האנשים שמאוד ישמחו לדעת מה עלה בגורלו נמצאים שותפו, ניסים דג'לדטי, השף רונן דברת בלוך עימו נמצא זכרנקו בסכסוך משפטי קשה, אנשי נדל"ן בהרצליה מהם רכש זכרנקו קומה שלמה בפרויקט יוקרתי, וחברת "גאון נכסים" אותה תכנן לרכוש. "ידיעות השרון" חושף פרטים חדשים ובלעדיים על הפרשה וצדדים נוספים של האיש, שאף אחד, מסתבר, לא באמת הכיר.

כאילו בלעה אותו האדמה
כמעט לאיש ברוסיה אין ספק, שאלכסיי זכרנקו נחטף ונרצח, למרות שכמובן חייבים לסייג את הדברים. ברוסיה של היום, בה חטיפה היא עניין לא נדיר במיוחד, ישנם מקרים בהם צצים החטופים לאחר זמן ובעיקר אחרי שדמי כופר מחליפים ידיים, אלא שהסיפור הזה שונה וקשה למצוא בו נתיב הגיוני. בארבעה באוגוסט כאמור, עזב זכרנקו את ביתו בדרך לפגישת עסקים, ומאז נעלם.

הפרטים שידועים, מצביעים על פרשה שמזכירה סרט מתח בנוי היטב. אולי אפילו סרט אימה. באותו היום שנעלמו עקבותיו של זכרנקו, מכונית המרצדס השחורה שלו נמצאה בקצה השני של העיר סנט פטרסבורג, בפרוור בשם קופצ'ינו.

בשלושה באוגוסט, יום לפני היעלמותו, נראה זכרנקו במשרדים של חברה לעמילות מכס שנמצאת בבעלותו. הוא נכח בישיבת ההנהלה ולאחר מכן עזב. זאת הייתה הפעם האחרונה שעובדי החברה ראו את הבוס. לאחר מכן הוא ככל הנראה, חזר לביתו ברחוב קאפיטנסקאיה ב'ווסילייב אוסטרוב'. שם הוא מתגורר בגפו בפנטהאוז מפואר. בבוקר המחרת הגיעה אליו עוזרת הבית שליוותה אותו החוצה, כאשר עזב את הבית בסביבות 10 בבוקר בדרך לפגישה העסקית.

ייבגניי וישניקוב, סמנכ''ל סוכנות המחקר "אז'ור" בסנט פטרסבורג שעסק בפרשה, לשעבר קצין משטרה בכיר, שמצוי בפרטי הפרשה, סיפר השבוע כי מכוניתו של זכרנקו חנתה בחצר בניין מגורים מפואר עם שמירה של 24 שעות ביממה ותחת מעקב צמוד של מצלמות אבטחה. לדבריו, שום דבר רע לא יכול היה לקרות לו שם. וככל הנראה הוא נחטף אחרי הפגישה שלו.

על פי אנשים שחקרו את הפרשה, האירוע שבעקבותיו נעלם איש העסקים, התרחש בסביבות השעה 11 בבוקר ברחוב סרדניי פרוספקט בווסילייב אוסטרוב. מדובר ברחוב הומה אדם ובשעה עמוסה.

"תארו לעצמכם אדם חשוב ומלא ביטחון עצמי כמו זכרנקו, נוסע במרצדס השחורה שלו בשעה 11 בבוקר במקום הומה אדם, בעיר גדולה כמו סנט פטרסבורג. מה הסיכוי שמישהו יצליח לגרום לו לעצור בצד ולהיכנס לרכב של מישהו זר - וכל זה בלי שאיש ישים לב?", אומר וישניקוב.

"המסקנה היא, שזכרנקו ככל הנראה הכיר את החוטפים. כנראה הוא נסע ברכבו ואז תוך כדי הנסיעה, ראה מישהו שהוא מכיר. הם עצרו בצד, אולי עישנו סיגריה ואז אותו אדם הצמיד לו אקדח לצלעות ופקד עליו להיכנס לרכב".

במרצדס השחורה של זכרנקו הותקן מכשיר איתור לווייני בזכותו אותר הרכב כבר באותו הערב. החברים המודאגים של זכרנקו, שלא הצליחו ליצור עימו קשר, פנו לחברת האיתור והיא מצאה את הרכב בצד השני של העיר, באחד מפרווריה של סנט פטרסבורג, במקום שלאיש כמו זכרנקו אין מה לחפש. על המכונית לא היו סימני פריצה. המסמכים ושלושת אלפים יורו שהיו בתא הכפפות, נותרו במקומם.

מהמכונית נעלמו רק שטיחוני גומי. ככל הנראה כדי להקשות על עבודת היחידה לזיהוי פלילי. על פי התחקיר, שערכה הסוכנות למחקר בסנט פטרסבורג, הרכב של זכרנקו נשאר לעמוד במקום בו אותר, יום נוסף. החברים של איש העסקים החליטו להשאיר שם תצפיתנים. ואכן, יום למחרת, למרצדס של זכרנקו ניגש אדם לבוש חליפה עם כפפות על הידיים. הוא פתח את דלת המכונית, נכנס פנימה וניגב את ההגה במטלית. התצפיתנים ניסו לתפוס אותו, אבל האיש הבחין בהם וקפץ לתוך הג'יפ שחיכה לו ברחוב ונמלט.

מי אתה אלכסיי זכרנקו?
זכרנקו בן 45, רווק בלי ילדים, בעל דוקטורט בפיזיקה גרעינית וחגורה שחורה בג'ודו, התגורר כאמור לבדו בסנט פטרסבורג בפנטהאוז מפואר בעל שלוש קומות, שמשתרע על שטח של